عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

کلیدهای طلایی برای گرفتن وام

مجموعه : گوناگون
کلیدهای طلایی برای گرفتن وام

وام گرفتن برای خیلی‌ها گذشتن از هفت‌خان رستم است و فكر می‌كنند به دردسرش نمی‌ارزد. اصلا آنقدر از پیچ و خم‌های آن می‌ترسند كه ترجیح می‌دهند وارد گود نشوند و عطای این تسهیلات را به لقایش ببخشند اما با همه اینها وقتی یك بحران مالی پیش می‌آید اولین گزینه‌ای كه به ذهن هر كسی می‌رسد وام گرفتن است؛ حتی اگر لازم باشد از 70خان‌رستم بگذرد. البته تسهیلات ریالی یا همان وام‌ها انواع متنوعی دارند و هریك از بانك‌های خصوصی یا دولتی به فراخور نوع فعالیت‌شان، وام‌های مخصوصی دارند مثلا بانك مسكن تسهیلاتی برای خرید یا ساخت مسكن ارائه می‌دهد و بانك كشاورزی به فعالیت‌هایی وام می‌دهد كه به پیشرفت صنعت كشاورزی كمك می‌كند. در این میان وام‌هایی هم هستند كه طبق بخشنامه بانك مركزی در تمام بانك‌های دولتی می‌شود دنبالشان رفت.

قرض‌الحسنه ازدواج

عروس و دامادها! سرتان بی‌كلاه نماند

این وام فقط به عروس و دامادهایی داده می‌شود كه بیش از یك سال از تاریخ ازدواج آنها نگذشته باشد. كسانی هم كه برای بار دوم ازدواج می‌كنند نمی‌توانند از وام ازدواج استفاده كنند. متقاضی دریافت این وام باید مقیم محل باشد و در محدوده شعبه مورد نظر زندگی كند. باید در همان شعبه حساب پس انداز قرض‌الحسنه افتتاح كنید و سن شما كمتر از 18 سال تمام نباشد. مبلغ تسهیلات هم حداكثر 30 میلیون ریال، برای هریك از زوجین است مشروط بر اینكه متقاضی قادر به پرداخت اقساط باشد. مدت بازپرداخت این وام حداكثر 3 سال یعنی 36 ماه و نرخ كارمزد مثل تمام وام‌های قرض‌الحسنه 4درصد است.

دفترچه حساب پس‌انداز با مانده حساب، اصل و كپی صفحات اول و دوم شناسنامه عروس و داماد و كارت ملی‌شان، اصل و كپی صفحات اول تا پنجم سند ازدواج، 2عدد تمبر مالیاتی كه باید از بانك تهیه شود و معرفی ضامن معتبر و مورد قبول بانك از مدارك لازم برای این وام است. ضامن هم باید اصل و تصویر شناسنامه، كارت ملی و فیش حقوقی همراه داشته باشد.

قرض‌الحسنه ضروری

فقط برای شرایط اضطرار

ضروری یعنی چیزهایی مثل تعمیر و تامین مسكن، درمان بیماری یا رفع احتیاجات ضروری. البته وام تامین مسكن به معنی وام خرید مسكن نیست؛ بلكه به معنی تامین كمك هزینه برای رهن مسكن است؛ مشكلی كه خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌كنند. البته خیلی هم دلتان را صابون نزنید. مبلغ این وام‌های قرض‌الحسنه بین 5 تا حداكثر 10 میلیون ریال است. بازپرداخت آن هم 2ساله و با نرخ كارمزد 4 درصد است.

جعاله تعمیرات مسكن

با سند یا بی‌سند همه می‌توانند

این وام هم برای تعمیر مسكن دارای سند شش‌دانگ است و هم برای تعمیر مسكن بی‌سند. اگر منزلتان احتیاج به تعمیرات جزئی دارد و می‌خواهید وام تعمیرات بگیرید ولی سندتان قولنامه‌ای است یا به هر دلیل مشكل دارد، باز هم می‌توانید از این تسهیلات بهره‌مند شوید. برای دریافت این وام اول از همه باید در محدوده شعبه مورد نظر ساكن باشید و در همان شعبه حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه باز كنید. اولویت هم با كسانی است كه بیش‌از یك‌سال سابقه افتتاح حساب فعال دارند؛ البته سن‌تان نباید كمتر از 18 سال باشد. مبلغ تسهیلات حداكثر 10‌میلیون ریال است و در اقساط 36‌ماهه با سود 14‌درصد باید پرداخت شود. البته این سقف برای دارندگان سند شش‌دانگ به 14میلیون ریال می‌رسد و می‌توانید امیدوار باشید كه این وام به زودی تا سقف 50 میلیون ریال هم افزایش پیدا كند. ضمن اینكه بازپرداخت آن 60 ماهه یعنی 5‌ساله می‌شود. اصل و كپی تمامی اسناد مالكیت منزل یا آپارتمان از قبیل قولنامه، قبوض آب، برق و گاز را هم فراموش نكنید.

تسهیلات خرید لوازم منزل یا كالاهای اساسی

قابل توجه خانم‌ها

اگر قصد خرید هرگونه لوازم منزل مثل لوازم آشپزخانه، لوازم صوتی، هرگونه لوازم برقی یا حتی فرش و مبلمان را دارید، ولی در حال حاضر از نظر مالی امكان خرید آن برای شما فراهم نیست، می‌توانید از این تسهیلات برخوردار شوید؛ البته به یاد داشته باشید این تسهیلات تنها برای خرید كالاهای تولید داخل واگذار می‌شود بنابراین یا فكر خرید كالای خارجی را از سر بیرون كنید یا قید گرفتن این وام را بزنید! یك برگ پیش فاكتور خرید كالای تولید داخل از مدارك ضروری این وام 40 میلیون ریالی است.

تسهیلات خرید خودرو

برای كسانی كه ماشین ندارند

تعداد متقاضیان این وام خیلی زیاد است و معمولا برای دریافت این وام، باید حداقل 30میلیون ریال (هرچه بیشتر بهتر!) برای مدت دست‌كم 4 ماه، در آن شعبه سپرده‌گذاری كنید. هرقدر مبلغ سپرده‌گذاری بیشتر باشد مدت زمان لازم برای دریافت تسهیلات كمتر می‌شود؛ البته به هر حال این هم جزو قوانین نانوشته بانكی است و در هیچ بانكی، چنین بندی جزو شرایط اعطای تسهیلات خودرو قید نشده است ولی همانطور كه گفته شد به خاطر زیاد بودن تقاضامعمولا بیشتر شعب بدین صورت عمل می‌كنند. البته اگر آنقدر خوش اقبال هستید كه با یك رئیس شعبه آشنایی نزدیك دارید، می‌توانید از مدت و مبلغ سپرده‌گذاری كاسته و سریع‌تر وام بگیرید. بدیهی است این وام تنها برای خرید خودروی صفر اعطا می‌شود. مبلغ این تسهیلات حداكثر 70 میلیون ریال است با بازپرداخت 5 ساله و سود 14درصد. پیش فاكتور خرید خودرو از یكی از نمایندگی‌های مجاز تولید داخل و اصل و كپی اسناد مالكیت، كارت و بیمه نامه خودرو هم باید همراه‌تان باشد.

تسهیلات تعویض خودروهای فرسوده

ماشین جدید بخرید

معمولا خودروهایی كه حداقل 30 سال از عمر آنها گذشته باشد فرسوده هستند. اگر خودروی فرسوده شما شرایط اسقاط از نظر معاونت نوسازی ناوگان را داشته باشد، خودروی فرسوده شما برای تعویض ثبت نام می‌شود. با مراجعه به یكی از دفاتر پیشخوان دولت، می‌توانید نخستین گام را برای تعویض خودروی فرسوده خود بردارید؛ البته همراه داشتن كارت ملی هم الزامی است. یادتان باشد هر متقاضی فقط یك بار حق استفاده از تسهیلات جایگزینی خودروهای فرسوده را دارد. ارائه فرم مخصوص صادر شده توسط نمایندگی‌های مجاز هم الزامی است. مبلغ این وام حداكثر 100 میلیون ریال است كه باید در 60قسط پرداخت شود و از زمان تحویل فرم مخصوص به بانك حداكثر 10 روز برای تكمیل پرونده و معرفی ضامن فرصت دارید در غیر این صورت نمایندگی سهمیه را به شخص دیگری واگذار می‌كند. اصل و كپی كارت پایان خدمت سربازی، گواهی امضای محضری متقاضی و ضامن و سفته به مبلغ اصل و سود وام هم از مدارك مورد نیاز این وام است.

وام پشتیبانی از طرح های سرمایه‌گذاری

طرح بدهید، وام بگیرید

اگر شما طرحی برای راه انداختن یك‌واحد تولیدی داشته باشید می‌توانید با برنامه‌های اجرایی زمانبندی شده و مشخص كردن بودجه به بانك‌های دولتی یا خصوصی مراجعه كنید تا طرحتان بررسی شود. اگر اجرای طرح و بهره‌برداری از آن، از نظر اقتصادی در اولویت‌های تعیین شده قرار داشته و تقاضا برای محصولات یا خدمات تولیدی مورد نظر وجود داشته باشد این شانس را دارید كه درخواست وام سرمایه‌گذاری كنید. در برخی از سایت‌های بانك‌ها، پرسشنامه الكترونیكی پذیرش طرح برای دریافت تسهیلات نیز وجود دارد و شما می‌توانید به سادگی در مورد امكان اجرایی شدن طرح خود اطمینان پیدا كنید.

نكات طلایی

 برای تمام وام‌های تا سقف 10 میلیون ریال به یك ضامن؛ برای وام های تا سقف 100 میلیون ریال به 2‌ضامن و برای مبالغ بیش از 100 میلیون ریال به بیش از 2 ضامن احتیاج دارید؛ البته این قانون نانوشته بنابر نظر شخصی رئیس شعبه به‌راحتی قابل تغییر است!

 اگر احیانا در بین اقوام و دوستان، كارمند دولتی سراغ ندارید جای نگرانی نیست چون بعضی از بانك‌ها از جمله بانك ملی، كاسب دارای جواز كسب معتبر را نیز به عنوان ضمانت می‌پذیرد. فراموش نكنید هنگام مراجعه به شعبه، حتما اصل تمامی مدارك را برای مطابقت همراه داشته باشید.

  در صورتی كه سابقه چك برگشتی دارید یا پیش از این وام دیگری دریافت كرده‌اید كه در پرداخت اقساط آن چندان خوش حساب نبوده‌اید بهتر است یا فكر گرفتن وام مجدد را به كلی از سر بیرون كنید یا اگر خیلی جهت انجام این كار مشتاقید كفش آهنی بپوشید!