آیا میدانید عوامل تشدید کننده درد چیست؟

مجموعه : دانستنی ها
آیا میدانید عوامل تشدید کننده درد چیست؟
خیلی اوقات عامل ایجاد‌کننده درد در بدن ما درونی و به علت بیمارگونه نیست. مقصر خیلی از دردهای بدن ما به کارهایی برمی‌گردد که عادت روزمره ماست. در این مقاله با عوامل ایجاد و تشدیدکننده درد بیشتر آشنا می‌شویم!

1- کفش پاشنه بلند و صدادار :
یکی از عوامل ایجادکننده درد استفاده از صندل‌ها و کفش‌هایی با پاشنه بلند و صدادار است. این کفش‌ها کمر را به خوبی محافظت کرده و به درد در پاها و زانوها و مچ پا و حتی کمر منجر می‌شود.

راه‌حل: سعی کنید کفش‌هایی مناسب بپوشید و وقتی قرار است به مدت طولانی‌ پیاده‌روی کنید کفش کتانی یا راحتی پایتان کنید. صندل و کفش پاشنه‌بلند برای پیاده‌روی طولانی مناسب نیست.

2- رانندگی:
خیلی از افراد صندلی ماشین خود را به گونه‌ای ناصحیح تنظیم می‌کنند. اگر زاویه صندلی مناسب نباشد شما مجبورید یا زیاد به جلو خم شوید یا از فرمان خیلی دور شوید. این کار موجب می‌شود تا سرتان هم نسبت به بدنتان در زاویه مناسبی قرار نگیرد و درد در گردن شما را آزار دهد

.راه‌حل: سعی کنید هنگام تماشای تلویزیون در وضعیت بدنی مناسب قرار بگیرید و حتی‌المقدور به مدت طولانی در یک وضعیت نمانید. سعی کنید هر از چند گاه بلند شوید، کمی بدنتان را بکشید و تلویزیون خود را هم در جای مناسبی قرار دهید.

3- کودکتان:
دلیل بسیاری از کمردردها مخصوصا مادران، بغل کردن کودک است. همچنین نحوه بد بلند کردن کودک از تخت هم می‌تواند سبب درد در کمر و دست‌ها شود. فشار مداوم و تکراری به کمر و بازوها سبب تورم و درد مچ‌ها می‌شود

.راه‌حل: سعی کنید بدون اینکه به مچ دست‌هایتان فشار وارد کنید کودک را در یک وضعیت مناسب بغل کنید. محافظ کنار تخت را پایین کشیده و دست‌هایتان را در قسمت پشت و باسن کودک قرار داده و با کمک عضلات بازوهایتان او را بلند کنید
.
4- بوهای شدید:
هنوز محققان هم مطمئن نیستند اما بوهای شدید یکی دیگر از دلایل شایع تشدید میگرن هستند. این بوها شامل خوشبوکننده‌ها، رنگ‌های نقاشی و دود سیگار است. برخی عطرها و ادکلن‌ها و بوی گل‌ها هم می‌تواند سبب ایجاد سردرد شود.

راه‌حل: سعی کنید بوهای تندی را که سبب سردرد شما می‌شود شناسایی کرده و از مواجهه با آنها پرهیز کنید.

5- عادت خواب:
اگر صبح‌ها با صداهای ناگهانی و ترس بیدار شوید یا در وضعیت بدنی به خواب رفته باشید ممکن است دچار درد بدن یا سردرد شوید. خوابیدن با معده پر هم گاهی سبب ایجاد سردرد صبحگاهی می‌شود. گاهی خوابیدن به یک پهلو طوری که یک دست زیر سر قرار بگیرد هم می‌تواند سبب درد در بازوها و شانه شود.

راه‌حل: ایمن‌ترین راه برای جلوگیری از درد بدنی خوابیدن به پشت یا یک پهلو با قرار دادن دست کنار بدن و زیر سطح شانه‌ها است. قرار دادن بالش بین پاها هم می‌توان زانو و قسمت تحتانی را محافظت کند.6- نخوردن غذافرار از خوردن غذاها می‌تواند سبب تاثیر روی قندخون و افت قند شود. در برخی افراد، این حالت سبب ایجاد سردرد می‌شود.