معرفی امن و ناامن ترین کشورهای دنیا برای گردشگری

معرفی امن و ناامن ترین کشورهای دنیا برای گردشگری

در این بخش مهم به معرفی امن ترین و ناامن ترین کشورهای گردشگری در جهان می پردازیم.

 

همیشه برای سفر توصیه‌ می‌شود اگر با خودروی شخصی راهی جاده‌‌ها هستید باید از ایمنی خودروی‌تان اطمینان داشته باشید یا اگر راهی مقاصد خاص سفر هستید توصیه‌هایی مرتبط با آن مقاصد را رعایت کنید، همه اینها به این معنا است که امنیت شرط ابتدایی سفر است.

 

امن‌ترین مقصد جهان برای گردشگری
هر قدر مردم کشور آلمان به سرد و بی روح بودن و بی‌لبخندی شهره شده‌اند، کشورشان اما برای گردشگران خوشرو آماده است؛ زیرا آنها امن‌ترین کشور برای گردشگران در دنیا هستند. یکی از سازمان‌های معتبر فعال در حوزه صنعت گردشگری، آلمان را به عنوان امن‌ترین مقصد گردشگری جهان معرفی کرده است.

 

این کشور که سال‌های اخیر در جمع پنج مقصد برتر گردشگری جهان قرار گرفته است، از جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوانی بهره می‌برد و درآمدش از محل صنعت گردشگری نیز در دهه گذشته رشد چشمگیری یافته است.

 

البته که علت اصلی این امر رشد چشمگیر گردشگران ثروتمند عرب این کشور در سال‌های اخیر است زیرا پس از وقوع حــوادث تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا، که ایجاد یک جو منفی در این کشور نسبت به عرب‌ها را در پیش داشت، رشد چشمگیری یافت؛ هرچند همچنان بیشتر گردشگران آلمان از هلند، سوئیس، آمریکا و ترکیه هستند.

 

 جرات دارید برای گردشگری به مصر بروید
کشور مصر که تا چند سال پیش بهشت گردشگران بود، حالا جهنمی است برای آنها. به گزارش سازمان جهانی گردشگری مصر ظرف دو سال با ده درجه تنزل از نظر امنیت گردشگری در پایین‎ترین درجه جدول رقابتی گردشگری و سفر جهان قرار گرفت. در شاخص‌های اعلام شده، مصر فقط از پاکستان، چاد و یمن ایمن‎تر است.

 

با نگاهی به جدول منتشر شده از سوی معتبرترین سازمان گردشگری جهان، جایگاه این کشور درسطح جهانی 85 و ده درجه پایین‎تر از رتبه آن در ارزیابی قبلی بوده است. علت این تنزل رتبه مصر البته ناآرامی‎های سیاسی چند سال گذشته در این کشور بوده است. این کشور در میان 15 کشور خاورمیانه و شمال آفریقا هم با پایین‎ترین امتیازها، رتبه 15 را به‌دست آورده است.

 

صرف‌نظر از این گزارش، مقامات رسمی در مصر اعلام کرده‎اند که این کشور در دو سال گذشته از زمان شروع انقلاب و بهار عربی، حدود 5.2 میلیارد دلار خسارت دیده است.

 

 برای گردشگری ایمن سفر کنیم
در سفر می‌توان با رعایت یک‌سری اصول کلی، ضریب ایمنی سفر را بسیار بالا برد. اول این‌که در صورت بروز هر حادثه‌ای در سفر از قرار گرفتن در محیط حادثه و تهیه عکس و فیلمبرداری خودداری کنید. دوری از محل حادثه اولین واکنشی است که باید داشته باشید.

مدارک مورد نیاز را در هتل و گاوصندوق اختصاصی اتاق‌تان قرار دهید و یک کپی از آن را همه‌جا همراه داشته باشید. دقت کنید مدارک (گذرنامه،کارت ملی، گواهینامه، شناسنامه، بلیت برگشت و…) و وجوه نقد و اشیای قیمتی را به هیچ‌عنوان به هیچ کسی تحویل ندهید.

 

مسیرهای تردد عمومی، امنیت مراکز خرید، مکان‌های دیدنی، خیابان‌ها و مسیرهای عبور و مرور را از راهنمایان هتل اطلاعات کسب کنید.

 

در صورت سرقت یا مفقود شدن اموال و اشیای خود یا بروز هرگونه مشکلی اعم از تصادف، گم شدن همراهان، نزاع و دستگیری مراتب را به کنسولگری یا سفارت ایران اطلاع دهید.

 

از قبول هرگونه غذا، شیرینی، عطر، آب، شربت و… از افراد ناشناس پرهیز کنید.

 

جایی برای زنان نیست!
سایت معتبر گردشگری «سیلیکون تراول» در گزارشی به معرفی هشت کشور ناامن برای گردشگران زن پرداخته است. نکته جالب این‌که کشورهای در راس این فهرست همگی در گردشگری جهان از رتبه بالایی برخوردارند. اولین کشور ناامن برای سفر زنان هندوستان است، که خب شاید این طبیعی باشد، زیرا ماجرای سال گذشته تجاوز گروهی به یک زن هندی، آشوبی در این کشور به پا کرد و باعث خشم عمومی فراوانی شد تا جایی که جنبش‌های بسیاری در این کشور شکل گرفت تا متجاوزان به سزای خود برسند. رسانه‌ای شدن این ماجرا شاید یکی از دلایلی باشد که هند را در صدر فهرست کشورهای ناامن برای زنان قرار می‌دهد.

 

اما برزیل که در فهرست ناامن‌ترین کشورهای جهان برای گردشگران زن و در رتبه‌ دوم قرار دارد، در سال‌های اخیر یکی از موفق‌ترین کشورهای جهان در جذب گردشگر بوده و پیش‌بینی می‌شود با میزبانی این کشور از مسابقات جام‌جهانی فوتبال در سال 2014 و مسابقات المپیک در سال 2016 به یکی از ده مقصد گردشگری جهان تبدیل شود. اما در ماه‌های اخیر خشونت‌ها علیه زنان در این کشور رشد چشمگیری داشته که این مساله در دو شهر ریودوژانیرو و سائوپائولو که هر دو از مقاصد برتر گردشگری برزیل به‌شمار می‌روند، بسیار چشمگیر بوده است. در این شرایط کارشناسان صنعت گردشگری حفظ امنیت گردشگران زن را یکی از چالش‌های پیش روی صنعت گردشگری برزیل در سال‌های آینده می‌دانند.

 

ترکیه هم که جزو مقاصد گردشگری پرطرفدار این روزهاست، در رده‌بندی ناامن ترین کشورها در جایگاه سوم قرار گرفته است.

 

براساس آمار ارائه شده از سوی سازمان‌های فعال در حقوق زنان، آمار تجاوز به زنان در این کشور بسیار بالا بوده و فقط در سال 2011 در شهر استانبول به بیش از ده هزار زن تجاوز شده که در این میان بخشی از آنها گردشگر بوده‌اند. ادامه‌ این روند برای کشوری که براساس پیش‌بینی‌ها با ادامه‌ روند فعلی در سال‌های آینده در جمع پنج مقصد برتر گردشگری جهان قرار خواهد گرفت، می‌تواند بسیار زیان‌بار باشد.