کبد و همه نکات مراقبتی از آن که باید بدانید

کبد و همه نکات مراقبتی از آن که باید بدانید
یک فوق تخصص گوارش و کبد گفت: اگرچه کبد چرب قابل درمان و کنترل است اما در صورتی که بموقع درمان نشود منجر به نارسایی شده و در این صورت تنها روش درمانی مفید برای این بیماری، پیوند کبد است.

دکتر محسن اسماعیلی با بیان اینکه یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش، بیماری کبد چرب است، اظهار کرد: اصلی ترین علت ایجاد بیماری کبد چرب رژیم پر کالری و بی تحرکی است. در واقع زندگی به سبک امروزه که   همان راحت طلبی و ماشینی  شدن فعالیت هاست فرصت انجام فعالیت های ورزشی و تحرک کافی را از بین برده است. وقتی انرژی دریافت شده مواد غذایی بیش از نیاز بدن باشد به صورت چربی در جداره شکم و کبد رسوب می کند و با رسوب چربی در جداره شکم و کبد، سلول های کبد مملو از مولکول های چربی شده، در نتیجه به مرور زمان به سلول های کبدی آسیب وارد می شود. زمانی که فضای سلول کبد به دلیل چربی زیاد اشغال شود، آنزیم های کبدی وارد خون می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه بیماری کبد چرب علامت و نشانه خاصی ندارد و به مرور زمان اتفاق می افتد، توصیه می شود افرادی که مستعد این بیماری هستند سالانه آزمایشهای مربوطه را انجام دهند.

او همچنین گفت: بیماری کبد چرب، درد و یا ناراحتی خاصی برای بیمار ایجاد نمی کند و در واقع یکی از مشکلات اصلی این بیماری، نبود علایم است، بنابراین بیماران و افراد عادی باید از طریق آزمایشهای معمول و سونوگرافی از میزان چربی کبد خود آگاه شوند.

این فوق تخصص گوارش و کبد با تاکید بر اینکه یکی از علل ابتلا به بیماری کبد چرب، زمینه ژنتیکی است، تصریح کرد: افرادی بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند که به صورت ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. معمولا در افرادی که میزان قند خون و چربی آن ها کمی از حد نرمال افزایش یافته است در صورتی که کبد چرب را به موقع درمان نکنند دچار رسوب چربی در کبد و گرفتگی عروق قلبی هم می شوند. در واقع این بیماری پروسه ای است که تمام ارگان های بدن را درگیر می کند و کبد چرب به صورت چربی در کبد و به صورت گرفتگی عروق در قلب مشخص می شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه میزان ابتلا به بیماری کبد چرب در مردان و زنان به یک اندازه مشاهده شده است، خاطرنشان کرد: شایع ترین سن ابتلا به بیماری کبد چرب، میان سالی است اما کودکان هم ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

اسماعیلی به روش های درمان کبد چرب اشاره کرد و ادامه داد: بهترین روش درمانی برای این بیماری، پیروی از یک رژیم غذایی مناسب است که در آن کالری، چربی اشباع شده و قند کمتری یافت می شود. بنابراین بیماران مبتلا به کبد چرب باید مصرف شیرینی جات و مواد نشاسته ای و روغن هایی که اسید چرب اشباع شده بیشتری دارند را محدود کنند. بهترین روغن مصرفی برای این بیماران، روغن زیتون است و مصرف گوشت سفید برای این بیماران مناسب تر است.

این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه از جمله فعالیت های مناسب به منظور درمان کبد چرب انجام روزانه نیم ساعت پیاده روی است، ادامه داد: متاسفانه آمار مبتلایان به بیماری کبد چرب در کشور به سرعت در حال نزدیک شدن به آمار جوامع غربی است و با توجه به اینکه در جوامع غربی ۲۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری هستند آمار مبتلایان کشور نیز به این رقم نزدیک شده است.