اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

همسریابی از میان زونكن‌‌ها در دانشگاه

مجموعه : مجله خبری روز
همسریابی از میان زونكن‌‌ها در دانشگاه
نماینده ولی فقیه در دانشگاه خواجه‌نصیرالدین‌طوسی نیاز و تقاضای دانشجویان را علت اصلی راه‌اندازی مركز همسریابی در دانشگاه عنوان می‌كند. او با تهیه فرم‌هایی مخصوص دخترها و پسرها و قرار دادن اطلاعات شخصی این دانشجویان در زونكن‌های جدا از هم‏‌، به دنبال گزینه‌های مناسب برای هر كدام از این جوانان می‌گردد ‏، گزینه‌های مناسب برای جوانان را پیدا می‌كند، به آنها زنگ می‌زند، برای آنها قرار ملاقات ترتیب می‌دهد‏‌، در صورت لزوم برای پسرها خواستگاری می‌رود و سرانجام باعث ازدواج دو جوان دانشجو می‌شود. او می‌گوید 90 درصد مشاوره‌های او به ازدواج منجر می‌شود و به طور میانگین هر هفته یك عروسی به پا می‌كند.

حجت‌الاسلام نبی‌الله فضل‌علی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با چگونگی راه‌اندازی مراكز همسریابی در دانشگاه‌ها گفت:‌از سال 79 كه وارد دانشگاه‌ها شدم، به این نتیجه رسیدم كه دانشجویان در زمینه ازدواج و همسریابی مشكلات فراوانی دارند بنابراین با وجود اینكه هیچ‌گونه تجربه‌ای در زمینه مشاوره ازدواج نداشتم، تصمیم گرفتم به این جوانان كمك كنم.

او ادامه داد: من كار خود را از دانشگاه علوم پزشكی لرستان آغاز كردم در این دانشگاه هنوز‌ تجربه‌های لازم را به دست نیاورده بودم و به صورت جسته و گریخته كار می‌كردم.

نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی با بیان اینكه حدود شش سال نیز در رابطه با همسریابی در دانشگاه علم و صنعت فعالیت داشته است گفت: زمانی كه وارد دانشگاه علم و صنعت شدم، سعی كردم با پختگی و تجربه بیشتری كار را ادامه دهم و به این نتیجه رسیدم كه با كارهای جسته و گریخته نمی‌توانم جوابگوی دانشجویان مراجعه‌كننده باشم به همین دلیل به این نتیجه رسیدم كه باید با نظم و انسجام بیشتری وارد عمل شوم بنابراین دو زونكن تهیه كردم و فرم های اطلاعات مربوط به دختران و پسران را در دو زونكن جداگانه قرار دادم و به این ترتیب فعالیت سیستماتیك من برای همسریابی آغاز شد.

مراجعه پسران بیشتر از دختران است

او در پاسخ به این سئوال كه چه نیازی دیدید كه این مركز همسریابی را در دانشگاه‌ها راه‌اندازی كنید، گفت: آن چیزی كه انگیزه ما برای راه‌اندازی مراكز همسریابی در دانشگاه‌ها شد، نیاز و تقاضای دانشجویان بود.
فضل‌علی گفت:‌مراجعات پسرها به مركزی كه راه‌اندازی كرده بودم، بسیار خوب بود اما دختران خود به صورت انگشت‌شمار مراجعه می‌كردند و معمولا تقاضای ازدواج برای دختران از طرف پدر، مادر، خواهر و برادر و به خصوص توسط دوستان آنها انجام می‌شد.
او ادامه داد: مراجعات هر روز افزایش می‌یافت تا جایی كه ما به این نتیجه رسیدیم كه دیگر جوابگوی مراجعات نیستم، چون فقط دانشجویان دانشگاه علم و صنعت نبودند كه برای ازدواج به من مراجعه می‌كردند بلكه از دانشگاه‌های صنعتی شریف، خواجه‌نصیر، تهران و الزهرا نیز مراجعات فراوانی داشتیم بنابراین وقت بیشتری به این قضیه اختصاص یافت.

2تا3 ساعت زمان در روز برای همسریابی صرف می‌شود

فضل‌علی افزود: بعد از اینكه از دانشگاه علم و صنعت به دانشگاه خواجه‌نصیر منتقل شدم، بیشتر از گذشته در زمینه همسریابی برای جوانان فعالیت می‌كنم و مشاوره‌های فراوانی برای ازدواج دارم و معمولا 90 درصد مشاوره‌هایی كه می‌دهم به ازدواج ختم می‌شود.
او اضافه كرد: از اتاق‌هایی كه در مركز مشاوره دارم برای ملاقات و معارفه وگفت‌وگوی دانشجویان دختر و پسر استفاده می‌كنیم و در روز چیزی حدود دو تا سه ساعت از وقت اداری را صرف همسریابی برای دانشجویان می‌كنم.
نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی در رابطه با چگونگی ارائه خدمات به دانشجویان جویای همسر گفت: روند كار اینچنین است كه ما با توجه به اسامی كه از دخترها و پسرهای مراجعه‌كننده داریم، اول به سراغ زونكن‌ پسرها می‌رویم و با توجه به سن، شهر، تعداد اعضای خانواده و وضعیت اقتصادی و همچنین قد و قیافه و اطلاعات موجود در فرم پسر، به سراغ زونكن‌ دخترها می‌رویم و دخترانی را كه بیشترین سنخیت با این پسر را داشته باشند، پیدا می‌كنیم.
او ادامه داد: به دلیل مراجعات فراوان و سهولت در یافتن اطلاعات مربوط به دختران و پسران جدیدا ما كار را كامپیوتری كرده‌ایم و برای یافتن دختران متناسب با پسرها، از بین اسامی دختران جست‌و‌جو می‌كنیم و كامپیوتر زود اطلاعات دختران مناسب را به ما خبر می‌دهد.

تفاوت قد دختر و پسر نباید بیشتر از 25 سانتیمتر باشد

فضل‌علی اضافه كرد: ما در انتخاب‌هایی كه انجام می‌دهیم، سعی‌مان این است كه حتما دختر و پسر همشهری باشند، قد و قیافه‌‌هایشان از نظر كوتاهی و بلندی و زیبایی با هم هماهنگ باشد و بر این باور هستیم كه تفاوت قد بین دختر و پسر نباید بیش از 25 سانتی‌متر باشد.
او در پاسخ به این سئوال كه این استاندارد قد را از كجا آورده‌اید، گفت: به صورت عرفی و تجربی به این نتیجه رسیده‌ایم كه تا 25 سانتی‌متر تفاوت در قد دختر و پسر ایراد نمی‌گیرند اما اگر بیش از این باشد هم دختر حرف دارد و هم پسر.
نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی تصریح كرد: ما در انتخاب‌هایمان سعی می‌كنیم به گونه‌ای عمل كنیم كه درصد خطا كم باشد و درصد وصل و اتصال بالا باشد.

برای هر پسر تا سه دختر با اولویت اول و دوم و سوم در نظر گرفته می شود

فضل‌علی گفت: با توجه به شرایط هر پسر به سراغ زونكن دخترها می‌رویم و تا سه دختر با اولویت اول، دوم و سوم برای هر پسر در نظر می‌گیریم.اولین دختر را به پسر معرفی می‌كنیم به این گونه كه به پسر زنگ می‌زنیم و اطلاعات دختر را از روی فرم برایش می‌خوانیم اگر پسر از مشخصات دختر خوش‌اش آمد با دختر تماس می‌گیریم و می‌گوییم كه پسری خواستگار شما است و اطلاعات موجود در فرم پسر را برای دختر می‌خوانیم، اگر او نیز از مشخصات راضی بود یك قرار ملاقات درمركز مشاوره برای آنها ترتیب می‌دهیم.
فضل‌علی افزود:‌بعد از مراجعه دختر و پسر به مركز مشاوره آنها را به یك اتاق جداگانه می‌فرستیم، من هم همراه آنها به داخل اتاق می‌روم و به آنها می‌گویم كه حدود دو ساعت كمتر و یا بیشتر وقت دارند كه با هم صحبت كنند و سئوالاتی را كه دارند از هم بپرسند اگر بعد از پایان این جلسه راضی بودند، معمولا تمایل برای برقراری جلسه دوم نیز وجود دارد كه ما جلسه دیگری نیز برای آشنایی بیشتر این دختر و پسر ترتیب می‌دهیم.
او اضافه كرد: جلسه دوم هم كه انجام شد اگر یكدیگر را پسندیدند، به آنها می‌گوییم دیگر باید از طریق خانواده‌ها وارد عمل شوید.

دختر و پسر فقط دو جلسه دیدار می‌كنند، چون بیش از آن ممكن است عاشق شوند

نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه خواجه‌نصیر توضیح داد: تا دو جلسه دختر و پسر بدون حضور خانواده می‌تواند با هم حرف بزنند اما از جلسه سوم به بعد باید خانواده‌ها حضور داشته باشند بیش از دوجلسه اجازه نمی‌دهیم كه دختر و پسر تنها با هم حرف بزنند چون ممكن است عاشق هم بشوند و بعد خانواده‌ها راضی نشوند و مشكل ایجاد شود.
هر چند كه از همان ابتدا هم به دختر و هم به پسر كه در مركز ثبت‌نام می‌كنند گفته‌ایم باید به خانواده‌ خود اطلاع دهند كه برای همسریابی در این مركز اقدام كرده‌‌اند و با خانواده‌ها هماهنگ باشند.
فضل‌علی ادامه داد: وقتی دختر و پسری به مركز مراجعه می‌كنند برای اینكه مجددا مشكلی پیش نیاید از آنها سئوال می‌كنیم كه آیا كسی در بین فامیل و آشنایان، همسایگان نیست كه با آنها ازدواج كنید و آنها معمولا می‌گویند كسی نبوده كه به این مركز مراجعه كرده‌ایم.
او ادامه داد: بعد از معارفه نوبت به مراسم خواستگاری می‌رسد از آنجایی كه بسیاری از دانشجویان به خصوص دانشجویان پسر شهرستانی هستند ممكن است تا زمانی كه خانواده‌شان از شهرستان به تهران بیایند زمانی طول بكشد در این مدت لازم باشد كه پسر به خانه دختر برود در این صورت با اجازه خانواده پسر، همراه او به خانه دختر می‌رویم و من بزرگتر از پسر می‌شوم و این باعث می‌شود كه در خانه دختر تحویل‌اش بگیرند و اگر خانواده دختر ابهام و سئوالی در رابطه با پسر داشته باشند، پاسخ می‌دهیم یا مشكل حل شود.

بعد از عقد، به جوانان صفر كیلومتر برای زندگی مشترك مشاوره می‌دهیم

نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی گفت: بعد از جاری شدن صیغه عقد نیز ما به پسر و دختر می‌گوییم یك جلسه پیش ما بیایند تا با این دو جوان صفر كیلومتر كه تازه وارد زندگی خانوادگی شده‌اند صحبت كنیم.
او توضیح داد: همانگونه كه پیش از معارفه ما فاكتورهایی مانند اخلاق و خدامحوری و تناسب سنی، قد و قیافه، مدرك تحصیلی و تناسب اقتصادی، فرهنگی و خانوادگی را در نظر می‌گیریم بعد از عقد نیز بر خود لازم می‌دانیم كه در یك جلسه معارفه راه‌های زندگی بهتر را نیز به آنها بیاموزیم.
فضل‌علی افزود: بعد از عقد ما به آنها متذكر می‌شویم كه دوره نامزدی زمان اصلاح است چون در زمان نامزدی كه دوران عشق و گل و بلبل است و فقط خوبی‌ها دیده می‌شود، دختر و پسر هوشیار می‌تواند با دقت نظر طرف مقابل را بسازد. در دوره نامزدی، طرفین با اخلاق و روحیات هم آشنا می‌شوند و ممكن است مواردی را ازهم ببینند كه خوشایند هم نباشد در این زمان باید با درایت و لحن نیكو به طرف مقابل ایراد و اشكالات را تذكر داد كه برای این تذكرات چهار راه وجود دارد یكی زبان شفاف و رك، دیگری رمز و راز و كنایه و اشاره، سومی زبان نوشتاری و كتابت و آخری زبان واسطه‌، ما این راه‌ها را به دانشجویان جوان تازه ازدواج كرده می‌آموزیم تا در زندگی مشترك خود با مشكل مواجه نشوند.

از هر شش یا هفت ملاقات، یكی به ازدواج منتهی می‌شود

نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی در پاسخ به این سئوال كه از مراجعات صورت گرفته معمولا میزان ازدواج‌های انجام شده چقدر است، گفت: هر روز مراجعاتی به مركز مشاوره برای ازدواج داریم و حدودا می‌توان گفت از هر شش یا هفت ملاقاتی كه انجام می‌شود، یك ملاقات به ازدواج منتهی می‌شود.البته مواردی نیز داریم كه به یك پسر، 10 دختر هم معرفی كرده‌ایم و پسر سخت‌گیر است و نپسندیده است.
فضل‌علی گفت: حدودا هفته‌ای یك ازدواج توسط این مركز انجام می‌شود البته این بسته به فصول مختلف متفاوت است مثلا در تابستان كه دانشگاه‌ها تعطیل كرد میزان ازدواج‌های دانشجویان تا حدودی كاهش می‌یابد.

در مركز همسر یابی دخترها حدود 250 پرونده و پسرها در حدود 200 پرونده دارند

نماینده ولی‌فقیه در دانشگاه خواجه‌نصیر‌الدین طوسی در پاسخ به این سئوال كه چند پرونده در مركز همسریابی وجود دارد، گفت: ‌دخترها حدود 250 پرونده و پسرها در حدود 200 پرونده دارند كه دلیل بیشتر بودن تعداد دختران این است كه تعداد دختران دم‌بخت و در سن ازدواج بیشتر از پسرها است و دیگری اینكه دخترها با وجود اینكه مراجعه مستقیم به مركز كمتر دارند، اما دوستانشان دغدغه ازدواج كردن آنها را دارند و هر كدام كه مراجعه می‌كنند چهار تا پنج دختر را برای ازدواج معرفی می‌كنند.
او در پاسخ به این سئوال كه فكر نمی‌كنید علت مراجعه بیشتر دخترها این باشد، كه این دخترها حق انتخاب برای خود قائل نیستند و فكر می‌كنند كه باید انتخاب شوند، گفت:‌ نه چنین نیست. ما حتی در دانشگاه خواجه‌نصیر و هم دانشگاه علم و صنعت مواردی را داشته‌ایم كه دختر با صراحت نزد ما آمده و گفته كه من فلان پسر را دوست دارم، اما نمی‌دانم چه كار كنم و من به او گفته‌ام به روی خود نیاورد من سعی می‌كنم جلو بروم و قضیه را از جانب خودم مطرح كنم كه در برخی از موارد توانسته‌ایم به دخترها برای ازدواج با شخص مورد نظر خود كمك كنیم.
فضل‌علی در رابطه با اینكه آیا آنها فقط به دانشجویان برای همسریابی كمك می‌كنند یا بقیه افراد نیز می‌توانند به این مراكز مراجعه كنند گفت: بالای 80 درصدفعالیت‌ها مربوط به دانشجویان است اما 20 درصد بقیه مربوط به كسانی است كه دانشجو نیستند و از بیرون دانشگاه به ما مراجعه می‌كنند.