اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

زندگی این زن مشهور همه را غمگین کرد (عکس)

زندگی این زن مشهور همه را غمگین کرد (عکس)
نخستین بازیگر زن ایرانی صدیقه سامی‌نژاد معروف به روح‌انگیز (۱۲۹۵ – ۱۳۷۶) میباشد که در اولین فیلم ناطق ایرانی به نام دختر لر ایفای نقش کرد. صدیقه سامی‌نژاد در روز ۳ تیر ۱۲۹۵ در شهر بم در استان کرمان متولد شد و در سال ۱۳۰۸ به همراه همسرش دماوندی که در استودیو امپریال فیلم بمبئی به کار اشتغال داشت به هندوستان مهاجرت کرد و پس از ۱۸ سال به ایران بازگشت که خیلی خوشحال بود.

به دلیلی استقبالی که از فیلم دختر لر در اکران عمومی صورت گرفت، سامی‌نژاد در دومین تجربه نمایشی خد در فیلم شیرین و فرهاد ساخته عبدالحسین سپنتا بازی کرد.تحصیلات وی سیکل اول دبیرستان و پیشه اصلی او پرستاری بود. او به دلیل بازی در نقش دختر لر از سوی خانواده مورد انتقاد قرار گرفت و مجبور شد مدتی را در انزوا بگذراند. وی در سال ۱۳۴۹ در مستند «سینمای ایران از مشروطه تا سپنتا» بخشی از این مصائب را شرح داد و به تلخی گریست.

 
زندگی این زن مشهور همه را غمگین کرد (عکس)

وی پس از سه بار ازدواج ناموفق (که دومین آنها با نصرت‌الله محتشم بود) در حالی که فرزندی نداشت سی سال آخر عمر را به تنهایی زندگی کرد و زمانی که درگذشت بسیاری تصور می‌کردند او سالها پیش از آن درگذشته است. بازیگر نقش دختر لر یک بار هم در سال ۱۳۴۹ برای فیلم -سینمای ایران از مشروطیت تا سپنتا- ساخته محمد تهامی‌نژاد جلوی دوربین قرار گرفت و از گذشته‌اش و چگونگی ورودش به سینما سخن گفت.
 
زندگی این زن مشهور همه را غمگین کرد (عکس)

روح‌انگیز سامی‌نژاد تا صبح ۱۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ در طبقه پایین خانه‌ای دو طبقه واقع در خیابان پاسداران تهران، سروستان ششم زندگی می‌کرد و در بعد از ظهر چهارشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۷۶ در تهران در سن ۸۱ سالگی درگذشت و در قطعه ۳۶ ردیف ۴۴ شماره ۴1 بهشت زهرا به خاک سپرده شد.