اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

مشکلات مو وبیماریهای بدن

مجموعه : دانستنی ها
مشکلات مو وبیماریهای بدن
تحقیقات نشان داده است که تغییر ظاهر، بافت و یا ضخامت موها می تواند نشانه یک بیماری باشد، مانند بیماری تیروئید.
 
چگونه می توان تشخیص داد که تغییرات ایجاد شده در موهای سر به علت یک بیماری است و یا ارثی می باشد؟
برخی تغییرات مانند ریزش ناگهانی مو، به خصوص اگر با نازک شدن موها همراه باشد، می تواند یک بیماری باشد.
 
1 – سفید شدن موها و استرس
استرس ممکن است بر رنگدانه های مو تاثیر داشته باشد.پزشکان دقیقا نمی دانند که چرا استرس در برخی افراد منجر به سفید شدن موها می گردد و در برخی دیگر، این اتفاق رخ نمی دهد.یک متخصص پوست و مو توضیح می دهد در قسمتی از ژن های افرادی که موهایشان سفید می شود، این سفیدی به عنوان یک اصل وجود دارد.

2 – شکنندگی موها و سندرم کوشینگ
شکننده شدن موها یکی از علائم سندرم کوشینگ می باشد.این سندرم در اثر افزایش ترشح هورمون کورتیزول از غده فوق کلیوی رخ می دهد و دارای علائمی مانند افزایش فشار خون، خستگی و کمردرد می باشد.
برخی افراد برای درمان این سندرم نیاز به جراحی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی دارند.
 
3 – خشک و ضخیم شدن موها و بیماری تیروئید
کم کاری غده تیروئید باعث ریزش مو و تغییرات ظاهری موها می شود.کم کاری تیروئید به معنای این است که غده تیروئید کار خود را به طور موثر انجام نمی دهد.کم کاری تیروئید باعث تغییراتی در موها و دیگر علائم از قبیل خستگی، عدم تحمل سرما، درد مفاصل، درد عضلات، صورت پف کرده و افزایش وزن می گردد.

 
با استفاده از آزمایش هورمونی TSH (که در این آزمایش میزان هورمون تحریک کننده تیروئید را اندازه گیری می کنند) می توان به کم کاری و یا پرکاری تیروئید پی برد.

4 – ریزش مو و کم خونی
اگر هنگام برس زدن موهایتان، متوجه ریزش مقدار زیادی مو شدید و یا در هنگام استحمام، متوجه مقدار زیادی مو در کف حمام شدید، اینها می تواند نشان دهد که بدن شما دارای کاهش ذخیره آهن و یا دچار کم خونی می باشد.با دادن یک آزمایش خون می توانید بفهمید که میزان آهن بدن شما کافی است یا نه.

 
افراد گیاهخوار و خانم هایی که خونریزی شدیدی در عادت ماهانه دارند، در معرض کم خونی و مشکلات مو قرار دارند.ولی پزشک تشخیص می دهد که شما نیاز به قرص آهن دارید یا نه و نباید به طور خودسرانه، قرص آهن مصرف کنید.غذاهایی که دارای منابع خوب آهن هستند نیز در جلوگیری از ریزش مو موثرند.
 
5 – شوره سر و درماتیت سبوره
وجود پوسته زرد و یا سفید در بین موهایتان، و یا حتی ابروها، نشانه درماتیت سبوره می باشد.شامپوهای مخصوص شوره و کورتیزون های تجویزی توسط پزشک می تواند درمان کننده شوره سر باشد.شوره سر می تواند به علت مخمر و یا التهاب پوستی رخ دهد.شوره سر، معمولا در زمستان بدتر می شود. 

6 – نازک شدن موها و کمبود پروتئین
پروتئین، جزو ضروری برای ساختن موها می باشد، بنابراین اگر به مقدار کافی پروتئین مصرف نکنید، متوجه ریزش و نازک شدن موها می شوید.افرادی که دارای مشکلات معدی-روده ای هستند و یا افرادی که جراحی bypass معده را انجام داده اند ممکن است دارای مشکلاتی در جذب پروتئین باشند. این مشکلات را پزشک می تواند درمان کند.
اما این را بدانید که بیشتر نازک شدن موها، حتی در خانم ها، می تواند ارثی باشد.
 
7 – موهای آسیب دیده
موها می توانند شرایط سلامتی بدن را نشان دهند.رنگ کردن و گرما دادن به موها (مانند سشوار، بابلیس و …) می توانند باعث آسیب موها گردند.رنگ کردن و حرارت دادن موها باعث شکنندگی و خشکی آنها می شود.