درمان فشار خون پایین

فشار خون پایین‏ یا كم فشاری خون به پایین آمدن فشار خون زیر حد طبیعی گفته می‏ شود. محدوده‏ی طبیعی فشار خون از یك فرد به فرد دیگر متفاوت است.

فشار خون پایین همانند فشار خون بالا، برای بدن عوارضی را ایجاد می كند كه می توان به ضعیف شدن قلب، بی ‏حالی، ضعف، سرگیجه، خستگی و غش اشاره كرد.

علل فشار خون پایین
درمان فشارخون پایین وابسته به این است كه بدانیم علت اصلی این كاهش چه بوده است؟ به همین دلیل روش‏ های درمانی از یك نفر به نفر دیگر متفاوت است. پزشك داروهای مناسب با شرایط فرد را برایش تجویز می‏ كند.

در اینجا برخی از دلایل شایع كاهش فشارخون آمده است:

* از دست دادن خون و عفونت خونی

گاهی اوقات كاهش فشارخون به دلیل فقدان خون ناشی از خونریزی می‏ باشد. این شرایط می ‏تواند به وسیله تزریق خون و مایعات داخل وریدی درمان شود. اگر علت عفونت باشد، باید توسط آنتی بیوتیك ‏ها و مایعات داخل وریدی درمان شود.

* كم آبی بدن:

یكی از دلایل كم فشاری خون، كم آبی بدن است. اگر علت كم فشاری خون شما، كم‏ آبی باشد، بایستی با مایعات و املاح درمان شوید.

مایعات حجم خون را افزایش می‏ دهند.

اگر كم ‏آبی خفیف باشد و با حالت تهوع و استفراغ همراه نباشد، باید با مصرف مایعات و الكترولیت‏ها از راه دهان درمان شود.

كم آبی متوسط تا شدید به درمان تحت نظارت پزشك در بیمارستان نیاز دارد.

* برادیكاردی (كند شدن غیرطبیعی ضربان قلب)

این مشكل بیشتر ناشی از تجویز داروها است. بنابراین با اصلاح دوز و یا قطع كردن دارو، درمان خواهد شد.

* تاكیكاردی (تند شدن غیرطبیعی ضربان قلب)

درمان كم فشاری خون ناشی از تاكیكاردی به ماهیت و طبیعت تاكیكاردی وابسته است. با كمك داروها یا با دِفیبریلاتور(دستگاه الكتریكی كه با ایجاد شوك، موجب ایست انقباض ماهیچه‏ های قلب می ‏شود) تاكیكاردی قلبی می‏ تواند درمان شود.

* تغذیه نادرست

اگر علت كم فشاری خون مشخص نباشد، شما فقط باید كارهایی را انجام دهید كه فشارخون ‏تان را بالا ببرد و علایم و عوارض آن را كاهش دهد.

تغذیه ‏ی نادرست و سوء تغذیه نیز دو دلیل مهم كم فشاری خون هستند. سوء تغذیه به دلیل فقدان كالری كافی، پروتئین، ویتامین‏های گروه B مخصوصا ویتامین B5 یا پنتوتنیك اسید و ویتامین‏ C ایجاد می‏شود.

یكی دیگر از دلایل فشارخون پایین اضطراب است.

درمان فشار خون پایین
فشار خون پایین با روش‏های مختلفی می ‏تواند درمان شود. یكی از راه‏ های مهم برای پیشگیری از افت فشارخون، پیروی از یك رژیم غذایی صحیح می ‏یاشد.

تغذیه‏ی صحیح

زمانی كه تغذیه ‏ی نامناسب عامل اصلی افت فشارخون باشد، مصرف كافی و متعادل مواد غذایی، لازم به نظر می ‏رسد.

رژیم غذایی شما باید از غلات، سبزیجات، میوه‏ها، ماهی و مرغ كم چرب غنی باشد.

آب سبزیجات(آب هویج یا گوجه فرنگی و…)، روغن‏های مفید و نمك دریایی تصفیه نشده برای شما بسیار مناسب است.

درمان و یا بهتر است بگویم كه پیشگیری از افت فشار خون، مدت زیادی طول می ‏كشد، اما با راه كارهای زیر می‏ توانید نتایج خوبی بگیرید:

* آب بیشتری بنوشید

تا می‏توانید آب بنوشید و از مصرف الكل بپرهیزید، زیرا الكل موجب كم ‏آبی بدن و كاهش بیشتر فشار خون در افرادی كه دچار افت فشار خون هستند، می‏ شود (در اكثر مقالات به نخوردن الكل سفارش می‏شود و من مخصوصا آن را برای ‏تان ذكر كردم تا مشخص شود كه اسلام با چه دلیل و منطق روشنی، مصرف این ماده را حرام اعلام كرده است). 

* وعده‏های غذایی كمتر و كم كربوهیدرات مصرف نمایید.

وعده‏های غذایی كم كربوهیدرات را به میزان چند بار در روز مصرف نمایید. به طور كلی از مصرف زیاد مواد كربوهیدراتی اجتناب كنید.

* نمك

استفاده از نمك برای پیشگیری از فشار خون پایین دارای اهمیت و با ارزش است.

نمك را نه بیشتر از آن چه سفارش شده و نه كمتر، بلكه به میزان توصیه شده مصرف نمایید (حداكثر 6 گرم در روز).

توجه داشته باشید كه دریافت بیش از اندازه نمك منجر به پر فشاری خون، نارسایی قلبی و دریافت كم آن نیز، موجب بدتر شدن كم فشاری خون خواهد شد.

* میوه‏ها

به مقدار فراوان میوه بخورید. آب میوه‏ها می ‏توانند موجب جوان شدن شما و در نتیجه جلوگیری از افت فشارخون شوند. اگر برای ‏تان امكان دارد بیشتر و بیشتر میوه بخورید. میوه ها برای تنظیم عملكرد بدن شما بسیار سودمند هستند.

موارد فوق از جمله مهم ترین مواردی هستند كه باید همیشه در خاطر داشته باشید. با این راه ‏كارها به طور قطع شما می ‏توانید از افت فشارخون جلوگیری نمایید.

گیاهان دارویی

* آب چغندر:

با نوشیدن آب چغندر می‏ توانید كاهش فشارخون ‏تان را كنترل كنید. برای نتیجه ‏گیری بهتر به بیماران توصیه می ‏شود كه یك فنجان آب چغندر را به میزان دو بار در روز بنوشند. به این ترتیب بهبودی قابل ملاحظه‏ای حاصل خواهد شد.

* سنبل هندی:

سنبل هندی هم یك درمان خانگی بسیار موثر برای بهبود كاهش فشارخون است.

مصرف این گیاه معمولا به میزان 30 تا 40 دانه توصیه می ‏شود. معمولا مصرف مقدار خیلی كمی كافور و دارچین با این گیاه توصیه می‏ شود. شما همچنین می‏ توانید یك معجونی را با خیساندن 15 تا 20 گرم از این گیاه در 250 سی ‏سی آب جوش تهیه نمایید و این مخلوط را سه بار در روز مصرف كنید.

* حمام نمك فرنگی:

این كار یكی از راه‏های آسان برای درمان فشارخون پایین می‏ باشد. برای این كار حدود یك و نیم كیلوگرم نمك فرنگی(سولفات منیزی) را در یك وان آب گرم معمولی حل كنید و به مدت 10 تا 12 دقیقه در این محلول غوطه ‏ور شوید. بهترین زمان انجام این كار، قبل از رفتن به رختخواب می ‏باشد. فقط مراقب باشید سرما نخورید.

ورزش

یكی دیگر از مهم ترین كارهایی كه می توانید برای درمان فشارخون پایین انجام دهید، ورزش است. پیاده روی آرام و دوچرخه سواری مخصوصاً در هوای آزاد و شنا بهترین ورزش ها هستند.

 

پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز