وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

استفاده از یخ و لیمو برای سكسكه

سكسكه یك انقباض غیرارادی در عضله دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده‌ای است.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،اغلب اوقات سكسكه 48 ساعت بیشتر به طول نمی‌انجامد ولی در فرم مداوم، فرد بیش از 2 روز و كمتر از 1 ماه مبتلاست و در موارد بیش از 2 ماه فرد نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد.

‌افرادی كه در شب پرخوری می‌كنند و یا از نوشابه‌های گازدار استفاده می‌كنند و بلع هوا حین صحبت دارند غالبا دچار سكسكه می‌شوند.

تغییر ناگهانی درجه حرارت معده كه متعاقب خوردن آب سرد و یا چای داغ و یا كشیدن سیگار حاصل می‌شود از علل دیگر سكسكه است.

تحریك عصب واگ یا فرنیك توسط توده‌ای در كبد و یا آب كه به دیافراگم فشار می‌آورد به صورت سكسكه تظاهر می‌كند.

در ضایعات مغزی، ضربه و تومورهای مغزی و یا بدنبال بی‌هوشی‌ها نیز امكان بروز سكسكه وجود دارد.

عموما سكسكه با این علت، خود به خود بهبود یافته و غالبا در افراد مضطرب و دارای استرس بالا و یا متعاقب خبر خوشایند و غم‌انگیز تظاهر می‌كند و در برخی مواقع مصرف دارو و سموم نیز علت سكسكه است.

در بیماری كه آیروفاژی علت سكسكه است باید از صحبت حین صرف غذا پرهیز كند غذا را به خوبی جویده و با استرس و اضطراب صرف نكند. درمان سكسكه با علت رفلاكس، مصرف حجم كم غذا و پرهیز از خوابیدن پس از خوردن غذاست. غذای پرچرب، نوشابه‌های گازدار، پیاز خام، مركبات و حتی استعمال سیگار سبب تشدید رفلاكس معده می‌شود.

سر دسته داروهای مؤثر در درمان سكسكه «كلروپرومازین» است ولی «لارگاكسیتل»، «هالوپریدول» نیز به عنوان شل كننده عضلات استفاده می‌شود و داروی بكلوفن داروی بسیار مؤثر برای درمان سكسه‌های شدید است و در صورت عدم موثر بودن درمان دارویی متخصصان بی‌هوشی عصب فرنیك را بلوكه می‌كنند.

از دیگر اقدامات مؤثر در درمان سكسكه می توان به نفس كشیدن در كیسه، قرار دادن یك تكه یخ روی زبان، كشش زبان، قرار دادن لیمو روی زبان و یا ایجاد حالت شوق زیاد و ترساندن اشاره كرد.

 

پایگاه فرهنگی هنری ایران ناز