وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

علت شوره زدن مژه ها چیست؟

علت شوره زدن مژه ها چیست؟

بلفاریت یا التهاب لبه پلک‌ها یک بیماری مزمن چشمی است که در پلک‌ها، شوره هایی شبیه شوره سر ایجاد می‌شوند.

دکتر مهران نیکخو فوق تخصص قرنیه گفت: در بروز بلفاریت یا التهاب لبه پلک چند عامل مثل عفونت‌های میکروبی، عفونت‌های قارچی دخیل هستند ولی شایع ترین علت آن عاملی شبیه شوره سر است. وی در ادامه افزود: همان عاملی که شوره سر را ایجاد می کند، باعث شوره زدن در لبه‌های پلک نیز می شود و در سنین میانسالی و در خانم ها شایع تر است.

نیکخو با بیان اینکه علت دقیق التهاب لبه پلک مشخص نشده اظهار داشت: چربی‌های غدد چربی مژه ها تغییر می‌کنند و ورود و زندگی قارچ‌ها را در پلک‌ها میسر می‌کنند. این فوق تخصص قرنیه با اشاره به این که بیماری بلفاریت، خطرناک نیست تصریح کرد: علائم بیماری، احساس جسم خارجی در چشم، خارش و سوزش چشم، ریختن مژه‌ها و شوره‌هایی به رنگ سفید هستند.

وی گفت: شوره سفید و آردی رنگ در فرمی که علل آن از نوع شوره سر است دیده می‌شود، اما در نوع میکروبی، شوره‌ها زرد رنگ و بزرگ می‌شوند و با کندن مژه‌ها، پلک دچار خونریزی می‌شود. این متخصص چشم با بیان اینکه این بیماری به راحتی بهبود نمی یابد،‌ اظهار داشت: بلفاریت بیماری مزمنی است و بهترین روش درمان این است که بیمار شب هنگام، ابتدا به مدت 3 الی 4 دقیقه، کمپرسی گرم روی چشم‌های بسته داشته باشد، سپس چشم ها را با شامپو بچه رقیق شده ماساژ دهد و آبکشی کند.
وی افزود: با مراجعه به پزشک و تشخیص میکروبی بودن بیماری برای یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می‌شود.