عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

علل سرد مزاجی زوجین به روابط جنسی

علل سرد مزاجی زوجین به روابط جنسی

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های زندگی مشترک، ارتباط جنسی سالم و رضایت‌بخش در زندگی زناشویی است. با توجه به اهمیت خانواده در جامعه ایرانی و نقش سلامت جنسی زوجین در تداوم و عملکرد مثبت خانواده و پیشگیری از ایجاد مشکلات زناشویی، توجه به ارتقای سلامت جنسی در سطوح مختلف فردی و اجتماعی حائزاهمیت است.
اهمیت پرداختن به موضوع‌هایی مانند آموزش سلامت جنسی به زوج‌های در آستانه ازدواج، آموزش پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی و ایدز، پیشگیری، مشاوره و درمان اختلالات جنسی و ناهنجاری در رفتارهای جنسی و جلوگیری از رفتارهای پرخطر جنسی و جلوگیری از آزار و خشونت‌های جنسی، امروزه بیش از پیش نمایان است. باید توجه کرد سلامت جنسی فقط منحصر به دوران باروری افراد نمی‌شود، بلکه از دوران جنینی و بدو تولد تا زمان مرگ در زنان و مردان اهمیت دارد، بنابراین در همه مراحل زندگی باید به جنبه‌های مختلف سلامت جنسی افراد و پیشگیری و درمان رفتارهایی که بر آن آثار نامطلوب دارد، پرداخته شود.

بر همین اساس، اختلالات جنسی نیز به نبود توانایی جنسی یا بیماری‌های خاص اطلاق می‌شود که حتی شامل بیماری‌های مسری خطرناک ازجمله ایدز و هپاتیت نیز می‌شود. در سلامت جنسی، فرد علاوه بر خود در قبال دیگری نیز مسئول است. آنچه در بحث سلامت جنسی بیش از هر چیزی از اهمیت بسیار برخوردار است، توجه به مساله آموزش است. ارائه آموزش‌های صحیح در مورد سلامت جنسی در جامعه می‌تواند ثمرات ارزشمندی از جمله احترام به خود و دیگران، رشد جنسی سالم، کسب هویت جنسیتی سالم، روابط مناسب بین‌فردی، تصویر مثبت از خود، روابط سالم زناشویی و ایجاد بهداشت روانی را به دنبال داشته باشد و از بروز مشکلاتی همچون انحرافات جنسی، سوءاستفاده‌های جنسی، مشکلات زناشویی و رفتارهای پرخطر جلوگیری کرد.

سردمزاجی​آقایان
بیماری‌‌هایی مانند افسردگی، اضطراب، دیابت و بیماری‌‌های قلبی ـ عروقی، جراحی‌‌های لگنی، سرطان‌‌ها، مشکلات غده تیروئید، برخی از بیماری‌های عصبی و… از ​ بیماری‌‌هایی است که باعث سردمزاجی می‌شود.
خبر خوب این است که بی‌میلی جنسی خصیصه‌ای نیست که با انسان زاییده شود و تا دم مرگ باقی بماند. فردی که احساسات جنسی ندارد ممکن است فقط به این علت باشد که تاکنون با نوع تحریکی که در او واکنش به وجود می‌آورد، مواجه نشده است. علل بی‌میلی جنسی در مردان هرچه که باشد نیازمند بررسی و درمان بموقع است. بی‌میلی‌های جنسی در مردان را بخوبی می‌توان با شناسایی و رفع علل زمینه‌ساز آن درمان کرد. نکته مهم در درمان بی‌میلی جنسی مردان این است که مبتلایان به بی‌میلی جنسی نباید خودسرانه به دارودرمانی اقدام کنند، زیرا علاوه بر عوارضی که این‌گونه داروها در صورت مصرفی بی‌رویه دارند، گاه به علت بی‌توجهی به منشأ بی‌میلی جنسی بی‌اثر خواهند بود یا به‌صورت مقطعی اثر می‌کنند. نکته مهم دیگر این‌که فرد مبتلا به بی‌میلی جنسی نباید به این اختلال​ بی‌توجه باشد، زیرا ترک یا کاهش روابط زناشویی به علت این اختلال، شدت بی‌میلی جنسی را افزایش می‌دهد و فرد را در آینده به بحران‌های جدی زندگی زناشویی دچار می‌کند.

از راه‌های درمان سردمزاجی جنسی آقایان می‌توان به بهبود سبک زندگی مثل ورزش کردن، مصرف نکردن سیگار و موادمخدر، رژیم غذایی مناسب، توجه به معنویت، همچنین انجام مشاوره با روانپزشک جهت شناسایی علل احتمالی اختلال و تعدیل یا از بین بردن عوامل موثر مثلا تنظیم داروهای مصرفی به کمترین میزان موثر یا درمان‌های دارویی با داروهای ضدافسردگی اشاره کرد.

سرد مزاجی​خانم‌ها
سرد مزاجی خانم‌ها را می‌توان از زاویه‌های مختلف مورد بررسی قرار داد؛ از جمله زوایای فیزیکی، فیزیولوژیکی و روانی.
بسیاری از خانم‌‌ها از نداشتن تمایلات جنسی رنج می‌‌برند. این مشکل در هر نژاد و کشوری شایع است. چون سرد مزاجی جنسی در خانم‌‌ها معمولا به مجموعه‌ای از روش‌‌ها و شیوه‌‌های غلط در زندگی روزمره نیز می‌تواند مربوط شود؛ به همین دلیل برای درمان این عارضه در خانم‌‌ها باید به صورت همه‌‌جانبه تمام موارد از جمله مسائل هورمونی، بیماری‌های مختلف، نوع روش زندگی و عوامل مختلف روانی مانند استرس در زندگی روزمره توسط متخصص مربوط​ بررسی شود تا بتوان با درمان عوامل زمینه‌‌ای، تغییر در برخی ​ روش‌‌های غلط یا اصلاح شیوه‌‌های مختلف رفتاری در خانم مبتلا، این عارضه را درمان کرد. همچنین توجه به عوامل دیگر مثل بالا رفتن سن، بارداری، یائسگی و مصرف برخی از داروها که کاهش تمایل جنسی از عوارض آن می‌‌تواند باشد، در بروز این عارضه موثر است.

یکی از روش‌های درمانی موثر در سرد مزاجی خانم‌‌ها، آموزش روش‌‌های صحیح در شیوه زندگی و ارتباط با همسر است. تعدیل و تغییر شیوه زندگی عبارت است از ورزش کردن مرتب، استراحت کافی و آموختن روش‌های کنترل استرس. روش دیگر درمان عارضه سرد مزاجی خانم‌‌ها، تجویز برخی داروها توسط پزشک معالج است. درمان‌های دارویی از جمله استفاده از هورمون‌‌های زنانه استروژن و پروژسترون در خانم‌‌هایی که دچار مشکلاتی در ارتباط با این دو هورمون مهم زنانه هستند، یکی از روش‌‌های درمان سرد مزاجی خانم‌‌هاست. به هرحال، بی‌میلی جنسی زنان هر دلیلی که داشته باشد، نیاز به رسیدگی و اقدام فوری و رفع موانع لذت و نشاط جنسی آنها دارد؛ چرا که مشکلات جنسی، به طوری مرموز و ناخواسته بر تفاهم زندگی زناشویی تاثیر می‌گذارد و روابط غیرجنسی را هم دستخوش تلاطم و آشفتگی می‌سازد.

یادمان باشد مراحل سختی و ضعف همسر ما در زندگی، بهترین فرصت برای تحکیم عشق و علاقه و پایه‌گذاری روابطی تا ابد صمیمی و رضایتبخش خواهد بود، مردی که زیرک و باهوش باشد زمانی که همسرش در وضعیت نامطلوبی به سر می‌برد، با کمک‌کردن به همسر خود و ابراز همدردی، بهترین استفاده ممکن را می‌کند.

حداقل رابطه زناشویی
ازدواج‌های فاقد رابطه جنسی این روزها گریبانگیر خانواده‌هاست، اما این پرسش مطرح می‌شود که واقعا چه میزان رابطه جنسی طبیعی به حساب می‌آید؟ کارشناسان مسائل جنسی تمایل چندانی برای تعیین حد کفایت رابطه جنسی ندارند، چون باعث می‌شود خیلی زوج‌ها فکر کنند رابطه جنسی‌شان کافی نیست یا خیلی‌های دیگر تصور کنند که بیش از حد رابطه جنسی دارند. اما همه آنها بر این نکته اتفاق نظر دارند که کمتر از ده مرتبه رابطه جنسی در سال، ازدواج‌ بدون رابطه جنسیبه حساب می‌آید و یک تا دو مرتبه رابطه در هفته متوسط میزان رابطه جنسی به شمار می‌رود.

طبق نظریات کارشناسان در این زمینه اگر دو طرف میل زیاد جنسی داشته باشند، برقراری این رابطه با تعداد دفعات بالا با فراهم کردن شرایط مناسب هیچ مشکل و عوارضی نداشته و فقط می‌تواند به دلیل مصرف انرژی بالا فرد را خسته کند که این موضوع باید با استراحت و البته تغذیه خوب و لازم جبران شود تا به ضعف افراد منجر نشود، همچنین تعداد دفعات بالای رابطه باعث کمبود موقتی اسپرم در مردان یا به نوعی عقیمی موقت شود که این موضوع با کمی وقفه در برقراری رابطه حل شده و به صورت طبیعی باز خواهد گشت.

توصیه کارشناسان در این زمینه همواره رعایت اعتدال بوده و به زوجین مخصوصا آنهایی که بتازگی ازدواج کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنند که از کمیت روابط خود کاسته و سعی کنند تا در هرباری که رابطه برقرار می‌کنند، بهترین لحظات را در کنار هم داشته و آن را خاطره‌انگیز کنند. اما آنچه که همه بر آن اتفاق نظر دارند این است که روابط زناشویی به دلبستگی بیشتر زوجین می‌انجامد، به حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی مرد و زن نیز کمک می‌کند، افزون بر این روابط جنسی مستمر و منظم زوجین با ایجاد آرامش فکری و روانی و کاهش اختلاف و منازعات خانوادگی در تربیت صحیح فرزندان نیز اثر گذار است.

تبلیغات ماهواره‌ای​​ فرصتی برای افراد سودجو
این روزها بسیاری از مردم که از انواع اختلالات جنسی شایع رنج می‌‌برند، بی‌آن‌که بتوانند راه علاجی برای آن پیدا کنند، به دلایل فرهنگی و اجتماعی، بیماری خود را مسکوت نگه می‌‌دارند و از عواقب آن که گاهی طلاق است، غافل هستند. طبیعی است در این شرایط چون عامه مردم به کارشناسان و متخصصان دسترسی ندارند