اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

اجباری شدن عینك آفتابی برای دانش‌آموزان استرالیایی

مجموعه : مجله خبری روز
اجباری شدن عینك آفتابی برای دانش‌آموزان استرالیایی
استرالیایی‌ها استفاده از عینك‌های آفتابی را برای دانش‌آموزان اجباری كرده‌اند.
نتایج تازه‌ترین مطالعات درباره بیماری‌های چشمی و شیوع سرطان پوست در میان مردم استرالیا، مسئولان این كشور را به این نتیجه رسانده كه استفاده از عینك آفتابی برای محافظت از چشم‌ها باید در دوران مدرسه، اجباری و جزو پوشش ویژه دانش‌آموزان مدارس شود.

مقامات آموزشی این كشور اعلام كردند كه این تصمیم با هدف مراقبت از چشم كودكان دبستانی در برابر اشعه خطرناك ماورای ‌بنفش نور خورشید گرفته شده و اگرچه هنوز در مرحله آزمایشی است، ممكن است این طرح در مدارس همه ایالت‌های استرالیا اجرا شود.

مدیر مدرسه دولتی آرن كلیف در شهر سیدنی استرالیا كه‌ دانش‌آموزان‌ آن‌ ملزم‌ شده‌اند حین بازی‌ در حیاط مدرسه‌ از عینك آفتابی‌ استفاده‌ كنند، می‌گوید: این‌ قانون‌ مخصوص دانش‌آموزان‌ از مهدكودك‌ تا 9‌سال‌ است.

مطالعاتی كه توسط مؤسسه POLA در فرانسه صورت گرفته، نشان داده كه خطر ابتلا به آب‌مروارید در افرادی كه در كودكی بیش از اندازه در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند، 5/2 برابر شده و نیاز به انجام اعمال جراحی چشم در آنها هم 9/2 برابر شده است.

همچنین این مطالعات نشان داده كه چشم كودكان در برابر صدمات ناشی از نور خورشید بسیار آسیب‌پذیرتر از چشم بزرگسالان است. علت این امر شفاف بودن زیاد قرنیه و عدسی در چشم كودك است كه امكان عبور بیشتر نور خورشید به داخل چشم و رسیدن آسان آن به شبكیه چشم را می‌دهد.

با این حال متخصصان،‌ قرارگرفتن‌ زیاد در معرض‌ اشعه‌ ماوراء‌بنفش‌ نور خورشید را از علل‌ شیوع‌ سرطان‌های‌ پوست‌ و نیز ابتلا به‌ بیماری‌ چشمی‌ آب‌ مروارید عنوان می‌كنند.

همچنین پزشكان معتقدند پلك پایینی چشم محلی شایع برای ابتلا به سرطان پوست به شمار می‌رود و برآوردها نشان می‌دهد حدود 10درصد از سرطان‌های سر و صورت در اطراف چشم‌ها روی می‌دهد.

در عین حال، متخصصان تأكید می‌كنند لزوم استفاده‌ از عینك‌های‌ آفتابی‌ به‌ویژه‌ در فصل‌ تابستان‌ كه‌ میزان‌ تابش‌ اشعه‌ ماورای ‌بنفش‌ در مقایسه‌ با فصل‌ زمستان‌ تا 5‌ برابر افزایش‌ می‌‌یابد، بسیار بیشتر است.

به گفته پزشكان، اجباری‌شدن استفاده از عینك آفتابی همانند استفاده از كلاه در بسیاری از مدارس استرالیا می‌تواند بر كاهش ابتلا به این عوارض تأثیر چشمگیری داشته باشد.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه بیش از 60هزار نفر در اثر قرار‌گرفتن زیاد در معرض نور خورشید جان خود را از دست می‌دهند. همچنین میزان مرگ‌و‌میر ناشی از موارد بالای سرطان پوست به قرار گرفتن در معرض پرتوهای ماورای ‌بنفش مضر نور خورشید مربوط می‌شود. این پرتوها باعث آفتاب‌سوختگی، تبخال و پیری پوست می‌شوند.

ریزش مو محدود به مردان نیست. زنان و حتی کودکان ممکن است موهای‌شان بریزد
 از جمله علل احتمالی ریزش مو اینها هستند:

 استرس ناشی از یک بیماری یا جراحی عمده. این نوع ریزش مو معمولا موقتی است.
 تغییر میزان هورمون‌ها، مانند تغییراتی که به علت بارداری یا اختلال تیروئید به وجود می‌آید.
استفاده از برخی از داروها، مانند رقیق‌کننده‌های خون، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضدبارداری خوراکی، داروهای قلبی، داروهای ضدنقرس و ویتامین A.
عفونت قارچی پوست سر.
 بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا لوپوس.