عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

باورنکردنی از نقش این دختران در ساخت اولین بمب اتم

مجموعه : دانستنی ها
باورنکردنی از نقش این دختران در ساخت اولین بمب اتم
عملیات ساخت اولین بمب هسته ای جهان به پروژ منهتن معروف است که تعداد زیادی از زنان و دختران آمریکایی در اجرای آن نقش مستقیم و مؤثری داشته‌اند. به گزارش ایران ناز، این پروژه دو ماه پس از نامه انشتین به روزولت درباره امکان ساخت بمب های قدرتمند جدید کلید خورد و در سال 1942 لسلی گرووز، یک ژنرال دیوانه، جاه طلب، بی رحم و از خودراضی اجرای آن را بر عهده گرفت.
برای ساخت اولین بمب اتمی یک شهر مخفی به کمک ارتش به سرعت ساخته شد و برای این کار زمینهایی از 3 هزار نفر از مردم محلی به زور یا به میلشان خریده شد و ساخت ساختمانهای عظیم پروژه و اعزام کارگران که عموما زنان و مردان جوان بودند به شکلی کاملا مخفیانه آغاز گردید.

 

باورنکردنی از نقش این دختران در ساخت اولین بمب اتم

 

برای کارگران امکانات بسیاری فراهم شده بود از سینما و کلوپ تفریحی تا مکانهای ورزشی و همه اینها در فاصله چند ماه پیش آمده بود تا دره دور از دسترس اوک ریج به محل اجرای پروژه مخفی و حیاتی ارتش آمریکا در بحبوحه جنگ جهانی دوم تبدیل شود. هزاران دختری که در این پروژه به کار گرفته شده بودند به طور مداوم و در شیفت هایی که شبانه روز ادامه داشت مسئول چک کردن عقربه هایی بودند که وضعیت غنی شدن اورانیوم را نشان می داد. آنها هشت ماه بی آنکه بدانند چه کار می کنند و بی آنکه حق داشته باشند تا درباره کار خود با بقیه حرف بزنند یا سؤالی بپرسند در سکوت کامل به کارشان ادامه دادند.
سالن های بزرگ ساختمان های عظیم پروژه پر از دختران دبیرستانی بود که موظف بودند مراقب باشند عقربه های جلوی چشمشان از 10 جلوتر نرود و دخترهای دانشگاهی که بر کار دخترهای دبیرستانی نظارت می کردند.
سرانجام به کمک کارگرانی که چیزی نمی دانستند و نمی پرسیدند ( پسر کوچک) بمبی که روی هیروشیما افتاد و ( مرد چاق ) بمبی که روی ناکازاکی افتاد، دو بمب اورانیومی و پلوتونیومی ساخته شد.
 
 
باورنکردنی از نقش این دختران در ساخت اولین بمب اتم
نمایی از شهر هیروشیما پس از حمله پسر کوچک
 
 
6 اوت سال 1945 در حالی که بیرون از ساختمانهای پروژه منهتن همه چیز برای یک زندگی صلح آمیز مهیا بود و کارگران شیفت شب هنوز به عقربه ها زل زده بودند آژیرها به صدا در می آید و اعلام می کند که پسر کوچک بر سر مردم هیروشیما رها شده است. ترومن می گوید این یک بمب اتمی است که در تاسیسات سری ارتش ساخته شده است و ما در یک قمار علمی تاریخی برده ایم!. کارگران از خوشحالی فریاد می کشند .آنها در ساخت اولین بمب اتمی سهیم بوده اند!
بمبی که بر سرمردم هیروشما و ناکازاکی افتاد هزاران هزار نفر کشته و زخمی بر جای گذاشت و آثار زیست محیطی آن پس از گذشت چندین دهه تا امروز از بین نرفته است. در حال حاضر دولت آمریکا در پروژه های مخفی دیگرو به مدد کارگرانی که از شنیدن سهم داشتن در ساخت یک سلاح کشتار جمعی هورا می کشند و ژنرالهای دیوانه بمب هایی با قدرت تخریب و کشتار افزون تری ساخته است و البته هیچ ناظر بین المللی اولین عامل استفاده از بمب هسته ای را علیه مردم بی دفاع تحت مراقبت و بازرسی قرار نمی دهد. اگر چه صاحب نظران معتقدند این عدم کنترل و نظارت بر کشورهایی چون آمریکا در آینده ممکن است به بهای گزافی علیه مردم همان کشور و کشورهای دیگر تمام شود زیرا دولتی که توانسته یک بار و با فشار یک دکمه دویست هزار نفر را یک جا بسوزاند به هیچ وجه برای بشریت دولت قابل اعتمادی نیست.