عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

وقتی قسمتی از بدن رگ به رگ می شود چکار کنیم؟

وقتی قسمتی از بدن رگ به رگ می شود چکار کنیم؟

رباط ها جزء آسیب پذیر ترین قسمت های بدن می باشند که ممکن است از یک کشیدگی به پارگی برسد با این مقاله می توان کمک های اولیه برای رگ به رگ شدن را آموزش ببینید.

مقدمه

رگ به رگ شدن، صدماتی هستند که به رباط‌های بدن وارد شده و صدمه ممکن است از یک کشیدگی ساده، تا پارگی جدی ایجاد شده باشد. رگ به رگ شدگی را با مصرف آب، استفاده از ایبروفن، استراحت، مصرف یخ، کمپرس و بالا نگه‌داشتن قسمت آسیب‌دیده می‌توان درمان کرد.

دستورالعمل ها

1. در ناحیه آسیب‌دیده، به دنبال این نشانه‌های رگ به رگ شدگی باشید: تورم، تغییر رنگ، درد، عدم ثبات مفصل

2. مراقب این نشانه‌ها که نشان‌دهنده رگ به رگ شدگی جدی و یا شکستگی است باشید: درد شدید، عدم توانایی حرکت مفصل، تورم سریع و زیاد، درد و یا نرمی در یک مفصل خاص، تغییر شکل واضح، صدای شکستگی در زمان ایجاد صدمه

3. در صورتی که احتمال شکستگی می‌دهید، به سرعت قسمت آسیب‌دیده را بی‌حرکت کنید. در صورتی که احتمال رگ به رگ شدن می‌دهید، برای درمان موارد زیر را رعایت کنید:

درمان

1. آب رسانی: فرد آسیب‌دیده را تشویق به نوشیدن مقادیر زیادی آب و یا مایعات کنید.

2. برای کاهش تورم از ایبروفن استفاده کنید. پزشکان معمولاً زمانی که می‌خواهند صدمات ورزشی را درمان کنند، مقدار زیادی ایبروفن استفاده می‌کنند، پس برای اطمینان از میزان مصرف می‌توانید با یک پزشک مشورت کنید.

3. قسمت آسیب‌دیده را با بی‌حرکت کردن و برداشتن وزن خود از آن قسمت استراحت دهید.

4. در 24 تا 48 ساعت اولیه آسیب‌دیدگی، هر 2 تا 4 ساعت، حدود 20 تا 40 دقیقه یخ بر روی قسمت آسیب‌دیده قرار دهید. به سرعت بعد از آسیب‌دیدگی از یخ استفاده کنید. هر چقدر زمان استفاده از یخ عقب تر بیفتد، طول دوره درمان بیشتر خواهد شد.

5. منطقه آسیب‌دیده را با یک باند کشسان ببندید. فقط مراقب باشید که جلوی خون‌رسانی گرفته نشود. این کار جلوی تورم‌های بعدی را می‌گیرد.

6. قسمت آسیب‌دیده را بالاتر از سطح قلب نگه‌دارید. این کار باعث کاهش تورم می‌شود.

7. به قسمت آسیب‌دیده اجازه دهید که مجدد گرم شود و بعد از 20 تا 40 دقیقه که گام‌های بالایی را انجام دادید، میزان درد و تورم آن را اندازه‌گیری کنید. اگر بعد از 24 ساعت هیچ بهبودی در قسمت آسیب‌دیده مشاهده نکردید، آن را بسته و به پزشک مراجعه کنید.

8. در صورتی که روند بهبودی سریع بود، بعد از سه روز قسمت آسیب‌دیده را گرم‌کنید.

نکته‌ها و هشدارها

بهتر است تکه‌های یخ را شکسته و آن را در کیسه‌های پلاستیکی قرار داده و بر روی محل آسیب‌دیدگی قرار دهید. در صورتی که دسترسی به یخ ندارید، قسمت آسیب‌دیده را با آب سرد شسته و یا یک تکه پارچه نازک و خیس بر روی آن قرار داده و اجازه دهید که تبخیر، جراحت را خنک کند.

این اطلاعات جای مراقبت‌های حرفه‌ای پزشکی را نخواهد گرفت.