وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

مصرف 200 تن تریاک در ایران!!

مصرف 200 تن تریاک در ایران!!

مصرف 200 تن تریاک در ایران!!

 

در ابتدای این مقاله آمارهای جالبی در مورد اعتیاد در ایران را بازگو می کنیم، در ادامه به تاریخ دیگر مواد افیونی و حقیقت هایی که تا به حال نشنیده اید می پردازیم، آیا باورتان می شود که 200 تن تریاک در ایران مصرف میشده است؟ برای دانستن حقیقت این مطلب کوتاه و مفید را بخوانید.

 

تاریخچه تریاک و دیگر مواد افیونی در ایران:

درسال ۹۲۹ هجری قمری، شاه طهماسب اول به مبارزه با اعتیاد تریاک اقدام و مقدار زیادی از تریاک های سلطنتی را از بین برد و بعد از او، شاه عباس صفوی نیز مبارزه با اعتیاد را ادامه داد و مردم را از مضرات تریاک آگاه کرد و برای معتادینی که ترک اعتیاد نمی کردند قوانینی وضع و متخلفین را به مجازات رسانید لیکن مبارزه مذکور در پیشگیری از اعتیاد چندان ثمربخش نبود.

 

توجه داشته باشید که در آن زمان کلینیک ترک اعتیاد در تهران وجود نداشت و تنها مراکز بسیار کمی برای ترک اعتیاد آن هم به صورت دولتی و بدون هیچ گونه امکاناتی بود.

 

مصرف 200 تن تریاک در ایران

 

معتادین درقسمت اعظم ایران به خصوص در کرمان و خراسان ودرشهرهای کوچک و روستاها وضع رقت باری داشتند،در زمان سلطنت قاجاریه ،کشیدن تریاک یکی از وسایل تجملی دربار بود، خرید و فروش تریاک درانحصار دولت ویکی ازمنابع درآمد کشور بود.

 

انگلیسی ها نیز مردم را به کشیدن تریاک تشویق میکردند.مفاد تصویب نامه روز ۲۹ فروردین ۱۳۰۰ هجری شمسی که دال براعتیاد عده زیادی درآنزمان است عینا درج میگردد:

 

نظر به اینکه از قرار معلوم در طبقات مستخدم کشوری ولشکری عده زیادی معتاد به استعمال تریاک می باشند که وجود آنها علاوه بر اینکه به درد خدمت دولت نمیخورد، تاثیرات سوء وتصرفات مضری دراحوال واخلاق وروحیه سایرین خواهدکرد، نظر به اینکه استعمال تریاک بخصوص درطبقات نظامی، روح شهامت وعرق حمیت را زبون و فانی و این عادت پلید آتیه مملکت را تهدید میکند، بالضردره مقرر می دارد که ازین تاریخ استعمال تریاک برای مستخدمین کشوری و لشگری از هردرجه ای که باشد، قویا واکیدا ممنوع و هرکس ازین به بعد درمسلک نظام و در ادارات دولتی مرتکب گردد، به موجب این حکم ازخدمت منفصل خواهد شد.

 

اجرای این حکم را علی الفور درتمام تشکیلات نظامی مرکز و ولایات وهم چنین درکلیه ادارات و دوایران وزارتخانه خواستارم. کابیه سید ضیاء الدین چندماه بیشتر طول نکشید با آنکه روز به روز برتعداد معتادین افزوده شدولی مبارزه بااعتیاد به بوته فراموشی شمرده گشت تا اینکه در زمان رضاشاه طبق قانون مجازات عمومی ۱۳۰۸ طبق مفاد ماده ۲۷۵ فقط استعمال علنی تریاک ممنوع مجازات تعیین شد و برای کسانیکه درجهت استعمال موادمخدر اماکنی علنی دایر میکردند مجازات تعیین شد.درجنگ‌جهانی دوم در ۲۰ شهریور ۱۳۲۰ قوای امریکا روس انگلیس ایران را اشغال کردند و سربازان انگلیسی که اکثرا از اتباع کشورهای مستعمره انگلیس درآسیا بودند، انواع مواد مخدر را به ایران آورده جوانان را معتاد و برمشکلاتی که ناشی از استعمال تریاک بود، افزودند درسال ۱۳۳۴ تحت فشار سازمان بهداست جهانی کشت خشخاش و استعمال تریاک ممنوع و مهلت ۶ ماهه برای درمان معتادین تعیین شد.

 

تعداد معتادان ایران چقدر است؟

درآن زمان تعداد معتادین به تریاک ۱/۵ میلیون نفر بودجمعیت کشور۲۵ میلیون نفر بود.مصرف روزانه ۲ تن بودتعداد شیره کش خانه ها درتهران به حدود،۴۵۰۰ میرسید. درسال ۱۳۳۷ اولین بار هرویین، وارد ایران شد چون هروئین کم حجم بی بو، اثرآن خیلی قوی تر از تریاک بود،وبه اسانی قابل حمل بود، دربین جوانان رواج یافت.

 

درسال ۱۳۳۸ قانون منع کشت واستعمال تریاک اصلاح وبرای سازنده، واردکننده حامل،ومصرف کننده تریاک و سایرموادمخدر مجازاتهای شدیدی تعیین و وزارت بهداری مکلف به درمان معتادین شد،به علت ازدیاد قاچاق موادمخدر از ترکیه، افغانستان و پاکستان ووو،به بهانه جلوگیری از خروج طلا وارز ،دراسفند ۱۳۴۷ قانون کشت محدود وصدور تریاک بتصویب رسید، سازمانی تحت عنوان سازمان معاملات تریاک برای هماهنگ کردن خط مشی دولت در زمینه تریاک در وزارت تعاون و روستاها تشکیل شد.با صدور کارتهای سفید جیره بندی تریاک به معتادین صورت گرفت.

 

مصرف 200 تن تریاک در داخل ایران

درافغانستان در حدود دو هزارتن مواد مخدر تولید که درحدود ۲۰۰ تن آن جهت مصرف داخلی به ایران وارد میشود بقیه از طریق ایران به ترکیه واز آنجا به اروپا ارسال میشود. ۱۸۵ تن موادمخدر درپاکستان تولید واکثر آن وارد ایران میشود،پس از انقلاب ،طبق ماده ۲ لایحه قانونی تشدید مجازات مرتکبین جرایم مواد مخدر و اقدامات تامینی ودرمانی، ۱۹ خرداد ۱۳۵۹_شورای انقلاب ،کلیه قوانین ومقررات مربوط به کشت خشخاش واستعمال مواد مخدر، ومجازات مرتکبین جرایم راجع به مذکور ملغی گردید وطبق ماده ۲ و۷ و۱۱ قانون مذکور ،برای کشت خشخاش واردکننده ،فروشنده مخفی کننده دایرکننده محل،درصورت تکرار جرم وحامل بیش از یک کیلو تریاک و پنج گرم موادمخدر( هرویین مرفین کوکایین ومواد مخدر شیمایی وصنعتی) مجازات اعدام پیش بینی شد،قانون مذکور طبق ق مبارزه با موادمخدر ۳ ادر ماه ۱۳۶۷ به شرح ذیل تشدید شد.

 

آمار تریاک ایران در حال حاضر چقدر است؟

از آنجا که تریاک ارزان است، در زاهدان ۴٫۶ گرم تریاک معادل یک مثقال بین سیصد هزار تا یک میلیون تومان قیمت دارد، که معادل 2 الی 3 دلار آمریکا می‌شود و یک کیلوگرم آن 350 دلار آمریکا ارزش دارد. این درحالی است که در زابل با یک دلار می‌توان ۳۰ گرم تریاک خرید.

 

یکی دیگر از دلایل مصرف زیاد تریاک در ایران به علاوه قیمت پایین، این است که دولت در قبال تریاک سختگیرانه عمل نمی‌کند. بنا بر گزارش رسمی دولت ایران، در تهران روزانه ۴ تن تریاک مصرف می‌شود. با توجه به برآورد دفتر مقابله با مصرف مواد مخدر و جرایم سازمان ملل، سالانه ۴۵۰ تن تریاک در ایران مصرف می‌شود.

 

تاریخچه کوکائین

در ابتدا تعریفی از کوکائین ارائه دهیم و بعد به تاریخچه آن بپردازیم :

 

کوکائین چیست؟ کوکا برگ مقدس اینکاها بوده و بیشتر اوقات یک بومی سه برگ کامل کوکا را انتخاب کرده و شروع به جویدن آن ها کرده و سه برگ را شبیه پره های بادبزن در آورده و ضمن دمیدن در آن ها با آن راز و نیاز می کند، گیاه کوکا در آمریکای جنوبی رشد کرده و به ارتفاع حدود 2 متر می رسد و برگ هایش شبیه برگ زیتون و به رنگ و اندازه آن می باشد، گل هر گیاه ریز و سفید و پوست آن قرمز است و دارای میوه ای گوشت آلودی به رنگ قرمز تند بیضی شکل است.

 

  • کوکائین در سال 1589 توسط کرک از برگ گیاه کوکا بدست آمده، ولی قبل از آن جویدن برگ گیاه کوکا برای تسکین گرسنگی بین مردم آمریکای جنوبی، بولیوی و مکزیک و پرو معمول بود و آنان گاه برگ کوکا را با خاکستر گیاهانی مانند کاکتوس و مقداری آهک می جویدند تا آلکالوئید برگ کوکا هنگام جویدن سریع تر آزاد گردد.

 

  • یک پزشک نظامی در 1883 دو دهه پس از کشف کوکائین در میان سربازان باواریایی در طول عملیات جنگی اقدام به پخش و عرضه این دارو کرد و او از اثرات سودمند برای برطرف کردن خستگی سربازان به این اقدام روی آورد.

 

  • زیگموند فروید عصب شناس جوان وینی از تجربه سربازان باواریایی استفاده نمود و به خاطر خستگی و افسردگی و علائم نوروتیک مقداری کوکائین به دست آورد و آن را مصرف نمود و آن را به عنوان دارویی تمام عیار برای تمامی مقاصد عنوان کرد.

 

  • در اواسط سال های 1880 در انگلستان در مجلات پزشکی داستان های زیادی از روش های مختلف مصرف کوکا نوشته می شد و این مقالات کوکائین را به عنوان یک داروی بیهوشی دهنده بومی و دارویی برای مداوای سرطان، تب یونجه، دریازدگی به کار می بردند.

 

  • از اوایل قرن بیستم تا اواخر سال های 1960 یعنی در حدود بیش از 50 سال مصرف کوکائین به شدت کاهش یافت و هرگز توسط عامه مردم مورد استقبال قرار نگرفت و غالبا توسط طبقات تحصیل کرده و باسواد غربی به این ماده گرایش پیدا گردید و تنها کسانی که برای کسب انرژی آن را می جویدند دهقانان بولیویائی و پروئی بودند.

 

  • در سال های اخیر گزارشات بسیار زیادی در خصوص بروز عوارض جانبی شدید و حتی مرگ ومیر ناشی از کوکائین در میان ورزشکاران ارائه شده است.

 

  • مانع عمده در درمان اعتیاد به کوکائین میل شدید مصرف کننده به ماده است که گاه جهت درمان و دور نگه داشتن بیمار از زمینه اجتماعی خرید کوکائین، برای بازگشت نکردن او به دام اعتیاد به بستری او در بهترین کلینیک ترک اعتیاد در تهران روی می آوریم، در این مدت آزمایشات مکرر و بدون برنامه ریزی ادراری در هفته های اول به صورت تقریبی ضروری است. اگر در یک کلینیک ترک اعتیاد خوب و مجهز بستری شده باشید می توانید اطمینان حاصل کنید که مراحل ترک اعتیاد و وسوسه درمانی را برای شما به صورت کامل و طبق پروتکل های روز دنیا انجام می دهند.

 

  • اگر با سوء استفاده یا اعتیاد به کوکائین دست و پنجه نرم می کنید، باید بدانید که سم زدایی و درمان کوکائین در یک کلینیک ترک اعتیاد خوب و مجهز می تواند به شما کمک کند تا زندگی خود را به مسیر درست برگردانید. مهم نیست در حال حاضر چقدر اوضاع بد به نظر می رسد، همیشه امید وجود دارد و مردم می توانند از سوء مصرف مواد و اعتیاد بهبود پیدا کنند و به زندگی رضایت بخش و سازنده ادامه دهند.