اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

یادگیری، همیشه، همه جا با فرادرس

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

روش درمان تیرگی پوست زانو و آرنج

روش درمان تیرگی پوست زانو و آرنج

سر زانوها و روی آرنج هایش اینقدر سیاه و چروکیده است که وقتی این نواحی را ببینید، احساس می کنید سال هاست آب نخورده و اصلا رنگ صابون را ندیده است.

خودش هم دل خوشی از این وضع ندارد، اما هیچ کاری از دستش ساخته نیست. یک بار از دوستانش شنیده بود اگر روی زانوها و آرنج هایش را سنگ پا بکشد، سفیدتر می شود. همین کار را هم انجام داد، اما فقط وضع بدتر شد!

وقتی حرف تیرگی سر زانوها و آرنج ها می شود، خیلی ها فکر می کنند این مشکل مخصوص خانم هاست و آقایان هیچ وقت دچار چنین دردسری نمی شوند. در حالی که متخصصان پوست و مو می گویند تیرگی پوست روی این مفاصل، زن و مرد نمی شناسد و به سن و سال هم ربطی ندارد، اما خانم ها نسبت به این موضوع حساس تر هستند و در نتیجه بیشتر هم به دنبال روش های درمانی می روند. برای همین هم به اشتباه تصور می شود فقط خانم ها درگیر این موضوع خواهند شد.

بنابراین تیرگی پوست در این نواحی ممکن است برای همه افراد پیش بیاید که البته علل مختلف و در نتیجه روش های درمانی متفاوتی هم دارد.

علل تیرگی پوست زانوها و آرنج ها

زیاد که روی زمین بنشینید، قوزک پای تان سیاه تر از قبل خواهد شد و وقتی چند ساعت دست تان را روی میز یا زمین تکیه دهید، آرنج تان هم همین وضع را پیدا خواهد کرد. اما علاوه بر اینها، عوامل دیگری هم وجود دارد که می تواند در تیرگی پوست قسمت هایی از بدن موثر باشد. آن طور که دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست و مو در این باره به جام جم می گوید: تیرگی پوست در نواحی آرنجها، زانوها و قوزک پا می تواند به علل مختلفی اتفاق بیفتد و یکی از این دلایل که برای تمام افراد هم یکسان است، ضخیم تر بودن پوست در این نواحی است.

به همین دلیل هم وقتی آرنج یا زانو در وضعیت خمیده قرار می گیرد که مفصلش کشیده شده، پوست کمرنگ تر به نظر می رسد. در نتیجه زمانی که آرنج باز است، به علت چروکیدگی و فشرده شدن پوست، تیره تر از حالت خمیده خواهد بود. بر همین اساس، ضخیم تر شدن پوست در حالتی که زانو یا آرنج باز است، یکی از علل تیره تر بودن این نواحی است.

این متخصص پوست و مو با اشاره به وجود رنگدانه های بیشتر در این نواحی، ادامه می دهد: میزان رنگدانه هایی که در این قسمت ها ساخته می شود کمی بیشتر است و به همین دلیل هم تیره تر از سایر بخش ها به چشم می آید.

نکته دیگری که معمولا در مورد زانو و آرنج مطرح می شود و خیلی ها با آن روبه رو هستند، ساییدگی پوست این قسمت های بدن است. به گفته دکتر داوودی، پوست این نواحی در معرض تماس مداوم با لباس قرار دارد و علاوه بر این، کار و فعالیت برخی از افراد هم طوری است که این نواحی با زمین یا سطوح سخت در تماس خواهد بود. در نتیجه چنین وضعی باعث می شود پوست بدن و بویژه طبقه شاخی پوست در این قسمت ها ضخیم تر شود.

وی می افزاید: با توجه به این که طبقه شاخی پوست، لایه سلول های مرده را تشکیل می دهد، ضخیم تر شدن آن باعث می شود پوست از نظر ظاهری تیره تر و حتی تا حدی کثیف تر از وضعیت معمول و طبیعی به چشم بیاید.

رنگ پوست هم مهم است

در کنار تمام مواردی که به آنها اشاره شد، رنگ پوست افراد هم در این زمینه نقش موثری دارد. دکتر داوودی با بیان این مطلب یادآور می شود: کسانی که پوست شان سبزه و تیره تر است باید به این نکته دقت کنند که پوست قسمت هایی از بدن این افراد، تیره تر به نظر می رسد. به همین دلیل هم به طور معمول، تیرگی های دور چشم یا اطراف دهان یا تیرگی پوست روی مفاصلی که گفته شد و حتی تیرگی پشت بند انگشتان در این افراد بیشتر نمایان می شود.

به طور خلاصه می توان گفت کسانی که از نظر رنگ بندی، پوست شان در گروه پوست های تیره قرار می گیرد، بیشتر با این تیرگی ها روبه رو خواهند بود. این پزشک متخصص به این موضوع اشاره می کند و چنین ادامه می دهد: بنابراین تیرگی پوست در مواردی جنبه نژادی و خانوادگی دارد اما در تمام افراد، با هر رنگ پوست و از هر نژادی، ممکن است شاهد این وضع باشیم که البته شدت و ضعف آن هم به رنگ پوست خود فرد بستگی پیدا می کند.

تیرگی پوست درمان می شود؟

تیرگی پوست به سن و جنس ارتباطی ندارد و بیشتر به رنگ پوست فرد و همین طور فعالیت جسمی او مربوط می شود، اما خانم ها معمولا حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع دارند و به همین دلیل هم بیشتر به فکر درمان هستند. دکتر داوودی با بیان این که برای درمان تیرگی پوست، ابتدا باید علت آن را مشخص کرد، خاطرنشان می سازد: قبل از هرچیز باید متوجه شویم چرا پوست دچار چنین مشکلی شده است تا براساس عامل ایجاد کننده، به فکر درمان باشیم. به عنوان نمونه زمانی که سائیدگی لباس یا ضربه هایی که در اثر نشست و برخاست مکرر به این نواحی وارد می شود، عامل بروز مشکل باشد مشخص می شود تیرگی ناشی از ضخیم شدن پوست است که می توان از کرم های لایه بردار استفاده کرد. وی ادامه می دهد: این داروها مانند مواردی که برای درمان پینه تجویز می شود، باعث خواهد شد ضخامت پوست کاهش یافته و در نتیجه می تواند برای رفع مشکل موثر باشد.

ولی در مواردی که تیرگی مربوط به ضخیم شدن پوست نیست، به گفته این متخصص پوست و مو می توان استفاده از کرم های روشن کننده را پیشنهاد کرد. البته بعضی از انواع این داروها حاوی مواد و فرآورده های گیاهی روشن کننده و لک بر است و برخی دیگر بیشتر جنبه شیمیایی دارد که معمولا تاثیر داروهای شیمیایی هم بیشتر است، اما ممکن است برای بعضی از انواع پوست ها، این داروها حساسیت زا باشد. در این موارد باید بیشتر از داروهایی استفاده کنیم که حساسیت پوستی کمتری ایجاد می کند، ولی ممکن است تاثیر درمانی کمتری هم داشته باشد.

دکتر داوودی با تاکید براین که تیرگی های نژادی، سخت ترین گروه برای درمان هستند می گوید: برای این افراد که معمولا با مشکلات دیگری مانند تیرگی دور چشم و اطراف دهان هم مواجه هستند، روش درمانی موثر و خیلی موفقی وجود ندارد.

خیلی ها هم برای درمان این تیرگی ها از لیزر استفاده می کنند و به اشتباه می گویند لیزر قادر است هر نوع تیرگی پوست را درمان کند. البته این پزشک متخصص، چنین ایده ای را نمی پذیرد و توضیح می دهد: هنوز لیزری نیامده که بتواند این تیرگی های پوست را برطرف کند و بخصوص در مورد انواع نژادی تیرگی پوست، نمی توان کاری انجام داد. اما درمان دارویی برای کسانی که تیرگی پوست شان ناشی از ضخیم شدن پوست است، انتخاب بهتری به حساب می آید مگر در موارد محدود و مخصوصی که پوست بسیار ضخیم شده که باید برای انتخاب روش های درمانی دیگر از جمله لیزر، در مورد آنها تصمیم گیری کرد.

کیسه و سنگ پا را فراموش کنید

یکی از دلایل تیره تر بودن مفاصلی که به آنها اشاره شد، ساییدگی پوست در اثر تماس با لباس یا ضربه هایی است که به هر دلیلی به این نواحی از بدن وارد می شود. در نتیجه می توان پیش بینی کرد که زیاده روی در شست وشو و ساییدن پوست این نواحی با استفاده از لیف و کیسه و سنگ پا برای کاهش ضخامت پوست می تواند اثر معکوس داشته باشد. دکتر داوودی با بیان این مطلب، توضیح می دهد: به دنبال وارد شدن آسیب یا ضربه به بدن ـ هرچند مختصر و سطحی ـ پوست برای پیشگیری از زخم شدن به عنوان واکنش دفاعی شروع می کند به ضخیم تر شدن و در نتیجه حالتی پیدا می کند که می گوییم پوست نمای چرمی دارد.

وی ادامه می دهد: یکی از ویژگی های بارز چنین پوست هایی، تیره تر شدن پوست در نواحی ضخیم تر مانند زانوها و آرنج هاست و به همین دلیل باید توجه داشت که استفاده از سنگ پا، کیسه و لیف به شکل افراطی فقط باعث تشدید مشکل می شود.

برای پیشگیری از بروز چنین وضعی هم این متخصص پوست توصیه می کند آسیب ها و ضربه هایی را که به این نواحی وارد می شود، کمتر کنید. مثلا خوب است کسی که زانوهایش پوستی تیره و کلفت دارد، بیشتر روی مبل و صندلی بنشیند تا پوستش با زمین تماس زیادی نداشته باشد.