اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

آیا پوستتان چرب است؟

آیا پوستتان چرب است؟
اگر از کمبود ویتامین رنج می برید ، پس حتما پوست خشکی نیز دارید. یک جسم سالم و پوست سالم تحت تاثیر مستیقم ویتامین ها و املاح معدنی و استفاده روزانه آنها می باشد.کمبود یا استفاده بیش از حد از یک ویتامین خاص منجر به خشکی پوست می شود. پس بهترین راه این است که برنامه ریزی کرده و با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا مقدار نیاز روزانه شما به ویتامین های مختلف را به شما علام کند. اما در این مقاله ما چند ویتامین را که با خشکی پوست مقابله می کنند به شما معرفی می کنیم:

1- ویتامین E
پوست شما بهترین دوست تان است. ویتامین به حیات و ترمیم سلول های پوستی کمک می کند و پوست را از انواع سم محافظت کرده و آن را سالم نگاه می دارد.روغن زیتون یکی از بهترین منابع این ویتامین است. همچنین روغن های گیاهی ، آجیل ف و سویا و گندم نیز از جمله این منابع هستند. در استفاده از ویتامین E مراقب باشید اگر نراحتی دارید که نباید از این ویتامین زیاد استفاده کنید حتما با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

2- ویتامین A
این ویتامین پوست شما را مرطوب و نرم نگاه می دارد. اگر پوست خشکی دارید ، از سیب زمینی شیرین ، هویج ، اسفناج ، ماهی یا روغن ماهی زیاد استفاده کنید. از طرف دیگر استفاده بیش از حد ویتامین A برای خانم های باردار مضر می باشد و در موقع زایمان مشکل ساز ؛

3- ویتامین B
این ویتامین در ساختار پوست خشک شما تاثیر فوق العاده ای دارد. ویتامین در تمام حبوبات مانند گندم و جو وجود دارد. همچنین بعضی از سبزیجات مانند کلم ، اسفناج نیز دارای ویتامین B هستندو ویتامین B در جوجه و گوشت بعضی از حیوانات نیز دیده شده است. سفیده تخم مرغ ، ذرت و دانه سویا منابع غنی از این ویتامین هستند.

4- بتا کاروتین
اگر سیگار هستید و از خشکی پوست تان رنج می برید از این نوع ویتامین استفاده کنید. البته بهتر است برای درمان قطعی سیگار را ترک کنید و بعد متوجه تغییرات شگرفتی در پوست تان می شوید! اما سعی کنید . این نوع ویتامین را می توان در هویج ، پرتقال ، و میوه ها و سبزیجاتی که رنگ زرد ، سبز و قرمز دارند پیدا کنید.

5- اسید های چرب حیاتی
اسیدهای چرب از سالم ترین اسیدهایی هستند که تاثیر فوق العاده ای بر پوست و موی شما دارند. این اسیدها به پوست شما کمک می کند تا رطوبت خود را حفظ کرده و مواد مغذای را به خود جذب کند. یکی از این اسیدهای چرب امگا 3 می باشد و از ماهی آب سرد گرفته می شود؛ ماهی هایی نظیر سالمون هالیبوت.دیگر مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب سبزیجاتی نظیر آواکادو ، گردو می باشند.