راه های مختلف از بین بردن موهای زائد صورت

 

برای از بین بردن موهای زائد صورت راه‌های زیادی پیش روی شماست
وجود موهای زائد در صورت، اصولا باعث بر هم زدن آرامش عصبی خانم‌ها می‌شود؛ البته بعضی خانم‌ها نیز یا پرمو هستند یا به طور غیرطبیعی با افزایش موی زائد در صورت مواجه می‌شوند. افزایش غیرطبیعی موی صورت می‌تواند علل گوناگونی داشته باشد ولی شایع‌ترین علت آن مسائل ناشناخته و احتمالا وراثتی است. از جمله علل دیگر می‌توان به بیماری‌های غدد داخلی، کیست تخمدان و مصرف بعضی داروها و اختلالات هورمونی اشاره كرد كه در این صورت، برای جلوگیری از افزایش موهای زائد صورت باید به پزشك متخصص مراجعه كرده و علت را برطرف كنید یا مصرف دارویتان را با صلاحدید پزشك قطع كنید.
در زمان حاملگی، موهای ظریفی پشت لب‌ها، چانه و گونه‌ها رشد می‌کند که چند ماه پس از زایمان خود به خود از بین می‌رود؛ بنابراین وجود آنها نباید باعث ایجاد نگرانی شود. هنگام یائسگی نیز بعضی خانم‌ها، موهای صورتشان زیاد می‌شود که برای درمان آنها باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنند تا در صورت لزوم، قرص‌های استروژنی تجویز كند یا دیگر درمان‌ها را در پیش بگیرد.

 

برای از بین بردن موهای اضافی صورت، روش‌های مختلفی وجود دارد كه البته همه شما روش‌های رایج مثل استفاده از انواع وسیله‌ها برای از ریشه درآوردن موها یا مواد بی‌رنگ كننده را می‌شناسید. اما باید به چند نكته ـ كه شاید تازه باشد ـ اشاره كنیم؛ هنگام استفاده از بی‌رنگ‌كننده‌ها یا انواع كرم‌ها و پودرهای موبر، معمولا توصیه می‌كنند كه پوست را با آب و صابون بشویید كه مبادا چرب باشد. این كار پوست را كاملا بدون محافظ می‌كند و اگرچه تأثیر مواد بر آن فوری‌تر است اما پوست كاملا ملتهب و قرمز می‌شود و احساس سوزش شدیدی خواهید داشت. حالا اگر قبل از استفاده از این مواد، صورت را با كرم چرب كنید، خواهید دید كه پوست بسیار كمتر قرمز می‌شود و آرام‌تر است؛ البته باید مواد را چند دقیقه بیشتر روی پوست نگه دارید.

این روزها همه این روش را می‌شناسند

الکترولیز یا سوزاندن:
در این روش، ریشه مو را به وسیله جریان ضعیف الکتریسیته می‌سوزانند.
اگر تعداد موهای زائد صورت اندک و پراکنده باشد، بهترین راه درمان آن، سوزاندن است.
این عمل باید توسط فرد مجرب انجام شود تا ریشه مو کاملا سوزانده شود و از رشد مجدد آن جلوگیری به عمل آید.
ممکن است برای سوزاندن تمام موهای زائد نیاز به چند جلسه مراجعه باشد.
پس از هر بار الکترولیز، محل آن را با پنبه الکلی تمیز کنید و پماد ویتامین A روی آن بمالید. این عمل موجب تسکین و تسریع التیام زخم‌ها می‌شود.

نكته:
اگر كسی كه كار الكترولیز را انجام می‌دهد، مهارت لازم را نداشته باشد یا شما مراقبت‌های لازم را دقیق انجام ندهید، جای موهای سوزانده شده حفره‌ها یا برآمدگی‌های بدمنظری به وجود می‌آید كه آرزو می‌كنید كاش همان موهای قبلی را تحمل می‌كردید.

اشعه ایکس
استفاده از اشعه ایکس برای از بین بردن موهای زائد تقریبا منسوخ شده است، چرا که موجب آسیب پوستی می‌شود و روش مؤثر و بی‌خطری نیست!

یك راه تازه
به تازگی وسیله‌ای برای چیدن موهای بسیار نازك صورت به بازار آمده كه شبیه مسواك برقی است اما سر آن تیغه‌های بسیار ظریف و تیزی دارد كه موها و كرك‌های خیلی نازك را از ته قیچی می‌كند.
این وسیله یك حسن بزرگ دارد؛ شما هیچ دردی حس نمی‌كنید و پوست به هیچ عنوان كشیده یا خراشیده نمی‌شود اما چون موها از ریشه بیرون نمی‌آیند سرعت رشدشان زیاد است و شما باید هریك هفته تا 10 روز یك بارموها را از انتها قیچی كنید.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز