اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

والدین معقولی برای فرزندان بزرگتر خود باشید

مجموعه : دانستنی ها

 وجود مشکلات بسیاری که بین والدین و فرزندان بالغشان وجود دارد آنان هنگام عملکرد در برابر یکدیگر دچار سردرگمی شده که دردسرهایی را منجر می‌شود بتی فرین – نویسنده کتاب «‌والدین معقولی برای فرزندان بزرگ خود باشید» می‌گوید راحت است که نسبت به مشکلات بی توجه باشیم یا این که بگذاریم شکاف ها‌و فاصله به وجود بیایند . هر چه مسائل بیشتر ادامه پیدا کند تغییر شرابط بیشتر خواهد شد چه پدر یا مادر باشید چه فرزند بهبودی اوضاع بدون جنجال و یا مشکلات عاطفی جدی همیشه ممکن است بتی فرین همچنین می‌گوید حتی یک شروع کوچک و جزئی می‌تواند به تغییرات اساسی منجر شود
 
بعضی از مشکلات چنین است:

۱ ) مداخله کردن:
 پدری با عقیده دخترش که می‌خواهد نوه اش را گیاهخوار بار بیاورد مخالف است بخاطر همین زمانی که از نوه اش نگهداری می‌کند همبرگر یا چیز برگر درست می‌کند یا مادری دائماً‌ به پسرش می‌گویدکه همسر انتخاب کند . روانشناسی به نام روبرتا مایسل می‌گوید بسیاری از والدین فکر می‌کنند که پدر و مادر بودن در نصیحت کردن است و این چیزی است که هرگز تغییر نمی کند. اما وقتی که بچه ها‌بزرگ می‌شوند نقش والدین نیز دگرگون می‌شود بطوری که دیگر نیازی به مراقبت مداوم نخواهد بود باید با دختر یا پسر خود همان رفتار احترام آمیزی را داشته باشید که با دوست خود دارید. کمکی که فرزندان می‌توانند بکنند این است که درک کنند والدینشان می‌خواهند کمک کنند ولی همیشه نمی دانند که چطور باید این کار را انجام دهند.

۲ ) بیگانگی :
احساساتی که یکی از والدین یا فرزندان هنوز از طلاق ،‌سال های طغیان نوجوانی یا سایر مسائل گذشته دارد می‌تواند فاصله را بیشتر کند در حالی که اغلب معذرت خواهی ها‌یا صحبت های صادقانه و صریح کمک می‌کند . بسیاری از مردم این راه ها‌را از ترس عدم پذیرش طرف مقابل کنار می‌گذارند شما نی توانید به جای این راه ها‌یک یادداشت ساده را که یادآو ابراز محبت یا خاطره ای خوشحال کننده است امتحان کنید. مثلاً اگر پدر شما از پختن غذاهای محلی لذت می‌برد دستور پخت یک نوع غذای محلی را برایش بفرستید و بگویید من این دستور غذا را دیدم و به یادت افتادم شاید روابط شما هنوز نیاز به بازسازی زیادی داشته باشد اما بدانید که عاقبت این در بسته باز خواهد شد.


۳ ) رقابت:
ممکن است والدین فکر کنند که فرزندانشان در مسابقه زندگی بدون تحمل سختی ها‌برنده می‌شوند یا ممکن است نسبت به موقعیت های آنان رشک بورزند. چنین احساساتی اغلب به صورت ناخود آگاه به شکل چشم و همچشمی بروز می‌کند. مادری را تصور کنید که دیپلمش را نگرفته است وبه مدرک دکترای دخترش غبطه می‌خورد این مادر هرگز درباره این موضوع صحبت نمی کند اما از زخم زبان زدن به دخترش در مورد ضعف هایش مثلاً‌ در آشپزی لذت می‌برد فرزندان می‌توانند با قدردانی از نقاط قوت والدینشان حس حسادت را کم رنگ کنند. ( مادر شما دستپخت محشری دارید به من هم یاد می‌دهید؟ ) بالاخره این که سعی کنید خود را در دریای حل مشکلات غرق نکنید و به یاد داشته باشید گهگاه با هم شوخی و مزاح کنید، چرا که لازمه یک زندگی سالم و شاداب است.