اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

لک صورت و راههای درمان آن

لک صورت و راههای درمان آن

لك صـورت یا ملاسـما عـارضه پوستی شـایعی به خصوص در دختران و خانم های جوان است. این عارضه به صورت لكه های قهـوه ای روشن تا تیره بر روی گونه ها ؛ پیشانی و چانه و لب بالا اكثراً دو طرفه و قرینه دیده می شود. شـایع ترین سنین بروز آن 20 تا 30 سالگی است اگرچه در دوره ی یائسگی هم ممكن است دیده شود و در خانم ها بیشتر از آقـایان است.

 

عـلت های مختلفی در ایجـاد آن نقـش دارند ولی عامل اصلی تشدید كننده بیماری را اشعـه ماوراء بنفش خورشید می دانند.

 

علل
1) مصرف دارو به خصوص داروهای پیشگیری از حاملگی ( به صورت قرص، تزریقی و یا كاشتنی ) و…. داروهای دیگر نیز در بروز آن نقش دارند.

 

2) تغییـرات هورمونی در بـدن از جـمله كـیست های متعـدد تخمــدان ( PCO ) و یا بیماری غــده فوق كلیوی

 

3) برخی عطرها و دئودورانت ها و لوازم آرایشی نیز می توانند این ضایعات را ایجاد كنند.

 

با پیشگیری از تابش مستقیم اشعه خورشید بر روی صورت از ایجاد لك تا حد زیادی می توان جـلوگـیری كرد. با مصرف كرم های ضدآفتاب به طور منظم با عیار بالاتر از 20 به فواصل هر 3 ساعت و همچـنین اجـتناب از تابش نور مستقیم خـورشـید بر روی صورت در افراد مستعـد، می توان از ایجـاد لك پیشگیری نمود.

 

برای از بین بردن لك با تجویز پزشك متخصص از كرم های حــاوی هـیدروكـینون با درصدهای گـوناگـون ( نباید بیشتر از 6 تا 7 درصد باشد) و نیز از كرم ترتینوئین 05/0 درصد می توان اسـتفاده نمود. در صورت استفاده از این دو كرم بهتر است صبح پس از استفاده از كرم های ضدآفتاب استفاده شود.

 

روش های دیگـر در درمان لك صورت :

لایه برداری ( PEELING ) ؛ سایش پوست به صورت مكانیكـی ( DERMABRESION & SALABRESION )؛ لـیزر؛ كـه بسـته به پوسـت افـراد انتخـاب می شود. افـراد با رنگ چـشــم روشـن و مـوهـای روشــن مـقـــدار رنگـدانـه پـوسـتی كـمتری نسـبت به پوسـت های تیره دارند و به همین دلیل نور آفتاب بیشتر در پوست این افراد نفوذ دارد و چون یكی از اثرات نور آفتاب ایجاد لك صورت و همچنین كــك و مك است برای پیشگیری و درمان ، این افراد نیاز مبرم به ضد آفتاب دارند.

 

یكی از درمان های لك صـورت همچـنان كه قـبلاً نیز گفته شد استفاده از پیـلینگ است . ولی این روش ، مناسب همه افراد ، به خصوص افرادی كه پوست تیره دارند ، نیست. چــون یكی از عـوارض پیلـینگ ایجاد لك است و احتمال ایجـاد لك در افراد با پوست تیره بالا است .

 

هیچكدام از روش های درمانی لك صورت دائمی نیست و در یك جلسه نیز انجام نمی گیرد و نیاز به تجـدید درمان دارد ؛ زیرا استـعداد افراد برای ایجاد لك با این روش های درمانـی برطرف نمی گردد. به هر حال مصرف ضدآفتاب در افراد مستعد یك نیاز حیاتی در درمان و پیشگیری از لك می باشد.