وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

توصیه‌های تغذیه‌ای برای ماه رمضان

توصیه‌های تغذیه‌ای برای ماه رمضان

در آموزه‌های دینی ما روزه باعث ارتقای سلامتی جسمی و روحی می‌باشد. عدم رعایت بعضی نكات باعث می‌شود بعضی از ما طی این ماه نتوانیم از بهره‌های جسمی روزه‌داری به میزان كافی بهره‌مند گردیم. همانطور كه ذكر شد پس از امساك از خوردن طی روز، داشتن یك وعده سبك مشابه صبحانه در هنگام افطار با رعایت نكات بیان شده، به سازگاری سیستم گوارش ما كمك می‌نماید.

 

شام و میان وعده در ماه رمضان

در ادامه توصیه‌های تغذیه‌ای برای ماه رمضان، استفاده از غذاهای سنگین انواع پلو و خورشت بویژه نوع پرچرب بطور همزمان با افطار توصیه نمی‌شود، چراكه با توجه به امساك روزانه، دستگاه گوارش آمادگی برای حجم بالای موادغذایی را در آن زمان ندارد؛ لذا توصیه می‌شود شام را با فاصله زمانی 45 دقیقه تا یك ساعت پس از افطار و آن هم نه در حجم فراوان استفاده كرد. یكی از آداب پسندیده در ایام ماه مبارك رمضان اطعام مسلمین بویژه در هنگام افطار می‌باشد. با توجه به نكات بالا به نظر می‌آید كه لازم نیست حتما در همه موارد انواع غذاهای چرب و پرحجم و نیز انواع چلو مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از میوه‌جات درساعات پس از افطار و نیز انواع سبزیجات علاوه بر تامین ریزمغذی‌ها و انرژی مورد نیاز بعلت فیبر موجود در آن مشكل یبوست را كه یكی از مشكلات رایج در ایام روزه‌داری است، می‌تواند بهبود بخشد. علاوه بر آن میوه‌جات و سبزیجات به علت قندهای پیچیده موجود در آنها نقش بسزایی در كنترل متابولیسم و نیز تنظیم اشتها در افراد خواهد داشت. تنقلات مرسوم مانند زولبیا و بامیه در این ماه باید بطور كاملا محدود و حساب شده حتی در افراد سالم استفاده گردد.

 

سحری

یكی از نكاتی را كه متاسفانه بویژه در نسل جوان در سال‌های اخیر شاهد هستیم حذف وعده سحری می‌باشد. داشتن وعده سحری به عنوان وعده اصلی غذایی مشابه وعده ناهار بطور اكید توصیه می‌شود چرا كه حذف وعده سحری علاوه بر مشكلات گوارشی كه گاه باعث عدم توفیق روزه‌داری در ایام ماه رمضان می‌شود، در كسانی كه حتی روزه‌داری را در این ماه به اتمام می‌رسانند ممكن است منجر به ایجاد مشكلات گوارشی و عدم توفیق روزه‌داری در سال‌های آتی گردد. علاوه بر آن در افرادی كه وعده سحری را حذف می‌نمایند در ساعات بعد از ظهر توان فكری و فیزیكی بطور قابل ملاحظه‌ای كاهش می‌یابد.

در وعده سحری نیز باید توجه نمود كه حتی‌الامكان از مواد قندی ساده در موعد سحر استفاده ننمایند چراكه باعث ضعف و بی‌حالی زودرس در میان روز خواهد شد. علاوه بر این مصرف فراوان آب نیز در هنگام سحر توصیه نمی‌شود چراكه بر خلاف تصور باعث ذخیره آب و رفع تشنگی طی روز نخواهد شد و در زمان محدودی از طریق سیستم كلیوی از بدن دفع می‌گردد.