اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

دلایل كرختی بدن در بعدازظهر (خواب نیمروزی)

دلایل كرختی بدن در بعدازظهر (خواب نیمروزی)

دلایل كرختی بدن در بعدازظهر

 

یک نکته جالب! آیا میدانید اگر ناهار شما، یک غذایی حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده زیاد باشد هنگام عصر احساس خستگی و خواب بیشتری خواهید کرد.

 

به گزارش گروه سلامتی ایران ناز غذاهایی که حاوی کربوهیدرات تصفیه شده زیاد باشند، 2 ساعت پس از مصرف باعث بروز احساس خواب آلودگی و کاهش توان برای یادگیری و استدلال می شوند که این حالت با مصرف غذاهای پروتئینی بروز نمیکند.

 

پیامهای عصبی در بدن ما توسط واسطه های شمیایی به نام نور و ترانسمیتر جابجا می شوند که از جمله این مواد سروتنین است افزایش این ماده در بدن موجب احساس خواب آلودگی در فرد می شود.

 

مغز انسان سروتنین را از پیش سازی بنام تریپتوفان می سازد.

 

زمانی که شما یک غذای پرکربوهیدرات میل کنید خصوصاً غذایی که حاوی شکر است، میزان قند خونتان افزایش مییابد لذا انسولین بیشتری از پانکراس ترشح می شود که موجب ورود تریپتوفان بیشتر به مغز و تولید سروتنین بیشتر می شود و شما در اثر افزایش تولید سروتنین احساس خستگی و کسالت بیشتری میکند.

دلایل كرختی بدن در بعدازظهر (خواب نیمروزی)

 

مصرف ماکارونی و نانهای تهیه شده از آرد سفید و شیرینی و بیسکویت به جای نهار ، همچنین میوه های شیرین، سیب زمینی و غذاهایی که شکر دارند موجب بروز این حالت خواهند شد.

 

بهترین راه برطرف کردن خستگی حاصل از این غذاها ، یک چرت کوتاه عصرانه است.

 

در بعضی فرهنگ‌ها خواب نیمروز وجود دارد و افراد معتقدند بعداز آن قدرت بازدهی آنها بیشتر می‌ شود متخصصان معتقدند در خواب آلودگی نیمروز همان اتفاقی می ‌افتد که درست قبل ازخواب شب می‌ بینیم؛ یعنی دمای مرکزی بدن افت می ‌کند و به مغز پیغام می‌ دهد که هورمون ملاتونین را ترشح کند.

 

درست همین اتفاق در مقیاس کوچک در ساعت 2 تا 4 بعد ازظهر رخ می ‌دهد و مغز احساس خواب آلودگی را تجربه می ‌کند البته همه تقصیرها را نباید بر گردن ریتم درونی بدن انداخت.

 

درست است که شما توسط این ریتم خواب‌آلوده می ‌شوید اما عاداتغذاخوردن شما هم خستگی ایجاد می ‌کند، طوری که میزان انرژی دریافتی با روندی صعودی، زیاد میشود.

 

متأسفانه اکثر مردم در آغاز روز سوخت کافی را به بدنشان نمی ‌رسانند اگر اغلب بعد ازظهرها احساس سستی و کسالت می ‌کنید این سؤالات را از خودتانبپرسید:

آیا صبحانه خورده‌ام؟ چه خورده‌ام؟ (یک فنجان چای صبحانه به حساب نمی ‌آید) ناهار چه خورده‌ام؟ فستفود یا پیراشکی و هله هوله؟!

 

پاسخ شما مشخص می ‌کند، مشکل کار کجاست یک فنجان چای یا قهوه برای صبحانه و یک تکهشکلاتبرای ناهار ممکن است انرژی شروع و ادامه کار را فراهم کند اما سوخت طولانی مدتی که در طول روز به آن احتیاج دارید، تأمین نمی ‌کند و تأثیر آنها کوتاه مدت است.

 

غذاهایی که انرژی را تقویت میکنند

برای اینکه به خواب آلودگی و کسالت نیمروز دچار نشوید، اولین اقدام صرف صبحانه‌ای با کیفیت بالاست. اکثر آدم‌ها در این مورد برای بچه‌ها موعظه و سخنرانیمی‌ کنند اما خودشان رعایت نمی ‌کنند.

 

مقدار انرژی دریافتی در صبحانه برای خانم‌ها 300 تا 400 کالری و در آقایان حدود 500 کالری است.

 

برای صبحانه این منوها پیشنهاد می شود، غذاهایی که از غلات (گندم، جو و..) تهیه شده و با شیر مصرف می شوند که البته شیر باید کم چرب باشد نان سبوس دار ، کره بادام‌زمینی و موز کلوچه‌ خانگی،املت، نان و پنیر کم چرب یک لیوان آبمیوه یا یک عدد میوه تازه هم پیشنهاد خوبی است.

 

شما برای ادامه فعالیت در طول روز به کربوهیدرات‌ها احتیاج دارید؛ چون سوخت اصلی مغز و عضلات به حساب می‌ آید.

 

اما تحقیقات نشان می ‌دهد افزودن پروتئین به کربوهیدرات، تمرکز را افزایش می ‌دهد و از نظرذهنی و جسمی احساس بهتری پیدا می‌ کنید.

 

حالا ممکن است فکر کنید چون صبحانه کافی مصرف شده پس می ‌توان از خیر ناهار گذشت یا به یک ظرف سالاد اکتفا کرد و معمولاً دلیل آن نداشتن وقت کافی یا کاهش وزن ذکر می ‌شود.

 

این بزرگترین اشتباه ممکناست، چون سالاد حاوی پروتئین نیست و افت انرژی و کسالت در بعد از ظهر به سراغتانمی‌ آید. اگر هم مایلید برای ناهار سالاد میل کنید، حتماً در آن از تخم مرغ، حبوبات یا مرغ خرد شده استفاده کنید.

 

برای ناهار از غذاهای پرچرب بپرهیزید؛ چون مدت زیادی در دستگاه گوارش می‌ مانندتا هضم شوند و احساس پُری به شما دست می ‌دهد. این غذاها اگرچه پرکالری هستند اماباز هم حس می‌ کنید انرژی کافی ندارید چون آنقدر حس پُری و سنگینی آنها زیاد است که شما را کسل و بی‌ حال می‌ کند.

 

وقتی دیر شده

گاهی برای اقدامی اساسی دیر شده است: صبحانه نخورده اید، ناهار را با یک سالادگذرانده‌اید و حالا قراراست گزارش کاری بنویسید یا به تکالیف بچه‌ها رسیدگی کنید وحسابی هم خوابتان گرفته است.

 

لطفاً اشتباهتان را تکرار نکرده و به سراغ نوشابه گاز دار و یا قهوه نروید و به این توصیه‌ عمل کنید:

حرکت کنید. اگرامکان دارد در هوای آزاد قدمی بزنید و یااگر در اداره هستید 5 یا 6 بار از پله‌ها بالا و پایین بروید تا پمپاژ قلبتان بیشترشده وبدنتان گرم شود.

 

ضمناً چند دقیقه ذهنتان را از موضوع کاری به سمت یک موضوعدیگر منحرف کنید. این‌ کار شمارا دوباره شارژ می‌ کند. مایعات فراموش نشود. یک لیوان آب سرد بنوشد.

 

اگر کمی آبلیمویتازه هم به آن اضافه کنید، خوب است. به ‌خودتان سوخت برسانید! اگر صبحانه و ناهار خوبی نخورده‌اید یک میان وعده غذایی لازم و ضروری است.

 

بهترین انتخاب، این موارد را شامل می‌ شود: میوه تازه، مغزها( گردو، پسته، بادام، فندق و..) نان حاوی غلات کامل و سبوس این توصیه را هم به یاد داشته باشید: از نور و روشنایی غافل نشوید.

 

تحقیقات نشانداده است مواجهه کوتاه مدت(حدود 20 دقیقه) با نور سفید و روشنایی سطح هشیاری را افزایش داده و پاسخ مغز را تقویت می ‌کند.

 

در مواجهه با نور، ملاتونین ترشح نمی‌شود و خواب به سراغتان نمی ‌آید اما اگر درب اتاق را بسته و چرت کوتاهی بزنیم چه می‌ شود؟

 

چُرت کوتاه به‌ خصوص در شرایطی که شب بیخوابی کشیده باشید، راهکار خوبی است البته شواهد نشان می ‌دهد زمان این چرت کوتاه بسیار مهم است و روی خواب شب تأثیرمی ‌گذارد.

 

نباید بعد از 3 عصر باشد و حدود 20 دقیقه کافی است و بیشتر از این مقدارشما را کسل‌تر خواهد کرد.