اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

دستور العمل هایی برای داشتن پوستی همچون ابریشم

دستور العمل هایی برای داشتن پوستی همچون ابریشم

هر ساله با سرد شدن هوا یا در فصل بهار با افزایش سطح خشکی هوا پوست نقاطی از بدن مانند سر، صورت، دست و در برخی موارد ساق پا، که بیشتر در معرض هوا قرار دارند دچار خشکی پوست می‌شوند که احتمال دارد با علایمی مانند پوسته پوسته شدن این بخش‌ها همراه باشد.

در برخی موارد ساده‌تر با استفاده ممتد از کرم‌های مرطوب کننده مشکل برطرف می‌شود ولی در برخی افراد این امر به صورت اگزمای فعال در می‌آید که فرد دچار التهاب‌های پوستی، خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن در نواحی صورت و سر می‌شود. معاون آموزشی بیمارستان رازی به این نکته اشاره کرد که حتی در برخی افراد به ویژه کودکان که از بدو تولد زمینه اگزما به دلیل اختلالات پوستی فعال است شاهد بروز اگزمای سرشتی می‌شویم.

این گونه افراد به راحتی با هر عامل محیطی دچار حساسیت شده و در تماس ساده با یک لباس، ماده شوینده، گرد و خاک و سرما دچار قرمزی و خارش شدید که از عوامل اگزما است می‌شود. همچنین افراد سالمند در فصل سرما ممکن است دچار اگزمای ساق پا به دلیل خون‌رسانی در این ناحیه شود که با علایم خارش، قرمزی و پوسته پوسته شدن همراه است.

روش های درمانی و مراقبت از پوست خشک:

پوست خود را با آب مرطوب کنید، سپس یک لایه نازک از یک مرطوب کننده روی پوست خود بمالید تا از اثر هوا به پوست جلوگیری کند و خشکی پوست را از بین ببرد و مجدداً آن را نرم کند.

● پاک کننده پوست در صبح
هر روز صبح ۱۵ دقیقه قبل از حمام کردن ، مواد زیر را با هم مخلوط کنید و روی پوست خود قرار دهید:
ـ یک عدد زرده تخم مرغ
ـ یک قاشق مرباخوری آب پرتقال
-یک قاشق مرباخوری روغن زیتون
-چند قطره گلاب
ـ چند قطره آب لیموترش
ـ مرطوب کننده پوست در روز

کارهای لازم بعد از حمام کردن

● مقدار کمی از یک مرطوب کننده طبیعی را روی پوست اطراف گلو، لب ها و چشم های خود بمالید. آقایانی که ریش خود را می تراشند، باید فوراً این کار را انجام دهند. ۱۰ دقیقه صبر کنید و مجدداً این کار را تکرار کنید.

● مرطوب کننده پوست در شب
بعداز شستن و تمیز کردن پوست، کمی آب به پوست خود بپاشید و با حوله ای نرم به آرامی پوست خود را خشک کنید. سپس از سینه تا بالای پیشانی را با یک کرم مرطوب کننده نرم کنید. ۵ دقیقه صبر کنید تا کرم جذب پوست شود. ( برای جذب سریع تر، صورت و گلوی خود را با یک لیف گرم بپوشانید) سپس با یک پارچه نرم، اضافی کرم را پاک کنید.

▪ یک ماسک مناسب برای پوست های خشک
مواد زیر را با هم مخلوط کنید و بعنوان ماسک روی پوست خود قرار دهید :
ـ یک عدد تخم مرغ
ـ یک قاشق مرباخوری عسل
ـ نصف قاشق مرباخوری روغن زیتون
چند قطره گلاب