اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

عادات غذایی افراد در نوروز چگونه است؟

عادات غذایی افراد در نوروز چگونه است؟
در ایام نوروز عادات غذایی افراد عمدتاً دستخوش تغییر می شود. الگوی غذایی معمول خانواده تغییر می یابد،وعده های غذایی کمرنگ تر می شود و مصرف تنقلات جایگزین آن می گردد،وعدۀ صبحانه فراموش شده و نظم وعده های غذایی از بین می رود ونابود شود.

خانواده ها به دلیل دید و بازدیدها و یا سفر ممکن است کمتر به پخت و پز بپردازند و بیشتر به سوی غذاهای آماده مانند سوسیس و کالباس و اسنک ها روی بیاورند.با از دست رفتن تعادل در مصرف گروههای غذایی در بیشتر خانواده ها معمولاً مصرف غلات،لبنیات و سبزی ها کمتر شده و در عوض مصرف قندهای ساده و چربی ها افزایش می یابد.

همچنین تغییر الگوی غذایی در نوروز ممکن است باعث تغییر ذائقه افراد شود و زمینۀ عادت غذایی نادرست را در افراد ایجاد کند.در ایام نوروز ممکن است به دنبال مصرف شیرینی و شکلات،ذائقۀ افراد به شیرینی جات تمایل پیدا کند و این مسئله پس از گذشت تعطیلات نیز در ایشان پایدار بماند و زمینۀ یک عادت نادرست و به دنبال آن اضافه وزن را برای افراد ایجاد کند.

در ایام نوروز مصرف آجیل و مغز دانه ها که در هرم راهنمای غذایی که در گروه گوشت قرار دارند افزایش می یابد.مغز دانه ها منبع خوبی از چربی های غیر اشباع،پروتئین و ریز مغذی ها می باشند..آجیل از منابع خوب ویتامین های گروه B و ویتامیت های گروه E محسوب می شود و نیز حاوی مقادیر مناسبی آهن است.

همچنین اکثر مغز دانه ها منبع خوبی از روی می باشند که در رشد کودکان و بلوغ جنسی نوجوانان نقش دارد. مطالعات انجام شده نشان دهندۀ نقش مفید مصرف مغز دانه ها در رژیم غذایی و کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی،هیپرلیپیدمی،و حتی برخی سرطانها می باشد.آجیل یا مغز دانه ها اگر چه مفیدند و جزء خوراکی های سالم به شمار می روند ولی هر ماده غذایی مفیدی نیز اگر خارج از تعادل مصرف شود اثرات سوء به دنبال دارد.

آجیل نیز از این امر مستثنی نیست.اضافه در یافت آن باعث چاقی می شود.جلوی اشتهای افراد را می گیرد و این امر به ویژه در کودکان که در سنین رشد قرار دارند با اهمیت تر است.لذا سعی کنید تنقلات و آجیل را در مقادیر کم و بعد از غذا به کودکان بدهید تا در اشتهای آنها برای وعدۀ اصلی مشکل ایجاد نکند.

از آنجا که آجیل عید نوروز معمولاٌ شور می باشد در صورت زیاده روی نمک اضافه شده به آن در افرادی که می بایستی محدودیت دریافت نمک و یا سدیم را رعایت کنند مانند:افراد مبتلا به پرفشاری خون،بیماران کلیوی،برخی بیماران کبدی و افرادی که زمینۀ احتباس مایعات در بدن (ادم) به علت برخی بیماریها را دارند مشکل ساز می شود.

این افراد حتماً می بایستی سعی کنند که انواع کم نمک آجیل را مصرف کنند و یا نمک اضافه شده به غذا را کم کنند تا مجموع نمک دریافتی آنها بیشتر از حد مجاز نشود.بهتر است نه فقط در ایام نوروز بلکه در تمامی سال عادت به مصرف مرتب هفته ای ۳-۲ مرتبه از انواع مغز دانه ها را در افراد خانواده ایجاد کنیم.ولی حتماً توجه کنید که از مراکز معتبر آجیل خریداری کنید.آجیل اگر به خوبی نگهداری نشده باشد می تواند حاوی سمی به نام آفلا توکسین باشد که مصرف آن در طولانی مدت مشکل ساز می شود.