اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

چرا به کندن ریشه ناخن حساس هستیم؟

چرا به کندن ریشه ناخن حساس هستیم؟

کندن ریشه‌ناخن سبب ایجاد درد و حتی خونریزی می‌شود. اکثر افراد این مسئله را تجربه کرده اند؛ اما باز هم نمی‌توانند از این کار خودداری کنند. با ما همراه باشید تا علت این مشکل و راه‌حل درمان آن را با شما در میان بگذاریم.

 

مطمئناً با این احساس آشنا هستید؛ یک ریشه‌ناخن را که روی انگشتتان وجود دارد، می‌بینید و به شدت دوست دارید که آن را بکَنید. با این حال، می‌دانید که نباید این کار را انجام دهید. سعی می‌کنید در مقابل این حس شدید، مقاومت کنید؛ اما در نهایت ریشه‌ناخن را می‌کَنید.

 

کندن ریشه‌ناخن دردناک است؛ اما احساس خوبی هم دارد. سؤالی که اینجا پیش می‌آید این است که چرا با وجود احساس درد، این کار لذت‌بخش است؟ چرا با این که می‌دانیم این کار دردناک است و باعث می‌شود که زخمی به وجود آید، این کار را انجام می‌دهیم؟ چرا با این که واقعیت را می‌دانیم، باز هم به کندن ادامه می‌دهیم؟

 

Withney Bowe، متخصص پوست در این رابطه می‌گوید: «یکی از دلایلی که افراد بی‌اختیار ریشه‌ناخن را می‌کَنند، این است که پس از کندن آن احساس بسیار لذت‌بخشی را تجربه می‌کنند. با این که افراد می‌دانند این کار باعث ایجاد مشکل درازمدت می‌شود؛ اما حسی شبیه رهایی از یک مشکل بزرگ را ایجاد می‌کند و حس رهایی در آن لحظه احساس بسیار خوبی است. در نتیجه افراد به این کار ادامه می‌دهند».

 

یک دلیل دیگر این کار، این است که چیزی که کنده می‌شود، چه ریشه‌ناخن باشد یا زخم یا جوش، در واقع دردناک است. گاهی این درد بسیار زیاد است. اغلب افراد کندن آن را راه‌حلی برای کاهش درد می‌دانند. با توجه به موقعیت قرارگیری آن روی پوست، ممکن است حس کنند فشاری زیر پوستشان وجود دارد و کندن آن روشی برای از بین بردن آن فشار است.
دلیل آخر نیز نگرانی و اضطراب است.

 

زمانی که افراد مضطرب هستند، احساس می‌کنند که باید کاری انجام دهند تا از این اضطراب رها شوند و کندن این زخم‌ها ممکن است یکی از این کارها باشد. برخی افراد سیگار می‌کشند، برخی موهای خود را پیچ می‌دهند و برخی زخم‌های روی پوست را می‌کَنند؛ اما در واقع تمام این کارها عکس‌العملی در مقابل احساس کلی ناراحتی و پریشانی است.

 

چگونه این عادت بد را ترک کنیم؟
قبل از هر چیزی باید بدانید که ترک این عادت بسیار دشوار است. مطمئناً اگر عاملی وجود نداشت که این کار حس خوبی ایجاد کند، این کار را نمی‌کردید. با این حال، ترک این عادت امکان‌پذیر است. بهترین روش، جایگزینی این عادت با یک عادت دیگر است. اگر به خود آموزش دهید تا به جای کندن این زخم‌ها، کار دیگری انجام دهید، ترک این عادت راحت‌تر از زمانی خواهد بود که از ابتدا یک‌باره این عادت را کنار می‌گذارید.

 

پیشنهاد این متخصص پوست این است که اگر پوست خود را به صورت دائمی و مزمن می‌کَنید، محل زخم را درمان کنید، مثلاً یک چسب زخم یا یک دارو رویش بگذارید. با این کار هنوز احساس خواهید کرد که برای کمک به ترمیم زخم، کنشگرانه عمل کرده‌اید؛ اما این کار اوضاع را بدتر نمی‌کند. علاوه بر این، ژل‌ها و کرم‌ها واقعاً احساس درد را تسکین می‌دهند و این باعث می‌شود که عصب‌های شما آرام شود.

 

اگر عادت دارید که ریشه‌ناخن خود را بکَنید، پیشنهاد می‌کنیم از یک مانیکور گران‌قیمت استفاده کنید تا از کندن ریشه‌ناخن جلوگیری کنید. با این کار نه تنها از فرسایش ناخن خود جلوگیری می‌کنید، بلکه اگر مانیکور گران‌قیمت خود را خراب کنید، احساس بدی خواهید داشت. در نتیجه ترک این عادت آسان‌تر خواهد شد. اگر تمام این روش‌ها شکست خوردند، آدامس بجوید.