عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما

شصت درصد مردم مخاطب ماهواره هستند !!

شصت درصد مردم مخاطب ماهواره هستند !!
صبح دیروز ـ ششم اردیبهشت ماه ـ نشست تخصصی «تلویزیون و چالش‌های پیش رو در فضای نوین رسانه‌ای ایران» با حضور مدیر گروه مطالعات سینما و تلویزیون پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.
به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالله بیچرانلو عوامل درون سازمانی و برون سازمانی را چالش‌ساز دانست و گفت:‌ در دوره‌های اخیر شاهد تاسیس شبكه‌های جدید ماهواره‌یی از جمله آی‌فیلم و … هستیم كه همچنان نیز ادامه دارد؛ اما زیاد محسوس نیستند و اگر درباره تاسیس شبكه‌های جدید سیاست‌گذاری می‌شود باید اثربخش باشد.
وی افزود: هر شبكه‌ای كه تاسیس می‌شود باید كاركرد ویژه و مشخصی داشته باشد. بیچرانلو رویكرد مناسبتی به تولید و حرفه‌یی نبودن در زمینه تولید را از دیگر چالش‌های نوین رسانه‌یی عنوان كرد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ماهواره، شبكه نمایش خانگی و اینترنت را از رقیبان چالش‌ساز برای تلویزیون دانست و ادامه داد: بر اساس نظرسنجی‌های به دست آمده مردم كشور هنوز به تلویزیون و فیلم دیدن گرایش دارند، در عین حال حدود 60 درصد مردم مخاطب ماهواره هستند كه در سال‌های اخیر به سمت این رسانه كشیده شده‌اند؛ در دهه‌های 70 و 80 با ماهواره به صورت منفعل برخورد می‌شده است و در بسیاری موارد نیز باعث نارضایتی مردم شده و اكنون در دوره‌ای هستیم كه نسبت به ماهواره بی‌تفاوتی حاكم است و به همین دلیل با افزایش مخاطبان ماهواره روبرو هستیم.
وی عنوان كرد: سال 87 آغاز تحولات مهم در زمینه شبكه‌های فارسی زبان ماهواره بوده كه برخی از آنها از داخل تاسیس و حمایت شده‌اند. از جمله اینكه شبكه‌های «ام.بی.سی»، «بی بی سی فارسی»، در سال 87، «فارسی وان» در سال 88، «پی ام سی خانواده»، «جم كلاسیك» و «من و تو» در سال 89 تاسیس شدند كه پرمخاطب ترین شبكه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان بودند.
عبدالله بیرچانلو در این نشست اظهار كرد: عمده‌ترین مساله‌ای كه باعث شد مردم از تلویزیون روی گردانند و به سمت ماهواره‌ بروند سریال‌های عامه پسند و خانوادگی شبكه‌های فارسی زبان بوده است؛ آمریكا، انگلیس، استرالیا، آلمان، فرانسه، برزیل، كلمبیا و كره جنوبی كشورهای موفق در زمینه ساخت اینگونه سریال‌ها بوده‌اند.
وی خاطرنشان كرد: ‌تلویزیون ما بزرگترین فرصت‌ساز برای رقبای خودش از جمله شبكه نمایش خانگی است؛ طبق نظرسنجی‌های بدست آمده 58 و 8 دهم درصد مردم سریال‌های شبكه نمایش خانگی را از نظر كیفیت بهتر از سریال‌های تلویزیون دانسته‌اند.
بیرچانلو درباره رقیب دیگر تلویزیون، اینترنت گفت: آخرین آمار (تیر 89) به دست آمده نشان می‌دهد كه در كشور 43 و 2 دهم درصد ضریب نفوذ در اینترنت وجود دارد كه بعد از بحرین در خاورمیانه رتبه دوم را كسب كردیم؛ اولین كاركرد اینترنت در ایران برای سرگرمی است و اطلاع گرفتن و آموزش در رتبه‌های بعدی قرار دارند، بنابراین تهدید اینترنت در راه است و این اعتبار منبع تلویزیون را كاهش می‌دهد.
وی فراگیری و گستردگی در سراسر كشور، توان مالی گسترده تلویزیون برای ساخت سریال‌های الف ویژه، امكان بهره‌گیری از توان بخشی دولتی و خصوصی و برخورداری از بازوان پژوهشی را از جمله فرصت‌های پیش روی تلویزیون عنوان كرد.
عبدالله بیرچانلو در پایان این نشست نیز راهكارهای پیشنهادی برای تلویزیون و حل چالش‌های آن را برشمرد كه شامل پذیرش واقعیات موجود رسانه‌یی، اعتماد به دیدبانان رسانه، رو آوردن به ژانرهای نو، تمركز و برخواسته‌های مخاطبان، تغییر ساختار صدا و سیما و فعالیت شبكه‌های موازی به طور نظارت شده و رسمی تر هستند.

مطالب خواندنی و جالب

گالری عکس های دیدنی و جالب

X عکس,فال,اس ام اس,پزشکی
Xبستن تبليغ
عکس,فال,اس ام اس,پزشکی