عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

خطر گوش دادن به موسیقی برای دندان های شما !!

خطر گوش دادن به موسیقی برای دندان های شما !!
هرگاه اسم ساز یا نوای موسیقی به گوش می‌خورد، احساس خوبی از شنیدن آن پیدا می‌كنیم یا به استعدادی كه نوازنده آن دارد متمركز می‌شویم، آیا می‌دانید همین وسایل می‌توانند مشكلاتی برای دهان، دندان و حتی سلامت فرد ایجاد كنند؟

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد استفاده از سازی كه با دهان نواخته می‌شود، می‌تواند مشكلات مرتبط با عفونت، حساسیت، انتقال بیماری و تغییرات دندانی را در پی داشته باشد.

با توجه به تماسی كه این سازها با لب و مخاط دهان و در برخی موارد با دندان‌ها دارد، امكان تبادل‌گونه میكروبی در بین هر دو قسمت وجود دارد. باید توجه داشت كه بسیاری از این قارچ‌ها، باكتری‌ها و ویروس‌ها طول عمر طولانی دارند و در برابر شرایط سخت محیطی كاملا مقاوم هستند بنابراین حتی اگر وسیله موسیقی در مدت زمان زیادی هم استفاده نشده باشد، امكان حفظ یا حتی تكثیر باكتری وجود دارد و می‌تواند برای سلامت دهان و دندان و حتی سلامت كلی كودك خطرساز باشد.

براساس تحقیقاتی كه محققان دندانپزشكی در این زمینه انجام داده‌اند، مشخص شده است كه تعداد قابل توجهی عوامل بیماری زا و نزدیك به 500 نوع میكروب می‌تواند در مدخل، بدنه یا سایر قسمت‌های چنین وسایلی وجود داشته باشد. بر پایه تحقیق دیگری حتی شیوع و بروز بیماری‌های مرتبط با آسم هم در مواردی با استفاده از چنین وسایلی افزایش داشته است.

در برخی موارد عفونت یا زخم‌های اطراف لب‌ها به دلیل ابتلا به میكروب‌ها در پی استفاده از این وسایل گزارش شده است بنابر این كاملا آشكار است كه تمیز كردن هنگام استفاده و نگهداری از این آلات ضروری است.
استریل كردن ساده این وسایل برای پیشگیری از ایجاد چنین مشكلاتی قدم اول در كنترل این مشكلات بوده ولی كافی نیست.

چرا ‌كه این قارچ‌ها و میكروب‌ها می‌توانند تا عمق این وسایل نفوذ كنند و دور از دسترس مواد شوینده به فعالیت خود ادامه دهند. برخی از این بیماری‌ها نیز عامل ویروسی دارند كه استفاده از آنتی بیوتیك‌ها برای درمان آنها مناسب نیست.

توصیه‌های مهم
ـ با توجه به حساس بودن وسایل موسیقی لازم است از محلول‌های تمیز و ضد عفونی‌كننده مناسب استفاده شود. برای این منظور با توجه به نوع ساز می‌توانید از دستورالعمل شركت سازنده استفاده كنید.

ـ در دوره‌های زمانی معین لازم است اجزای ساز جدا شده و تمام سطوح آن بخصوص سطوح داخلی آن بخوبی تمیز و شسته شود.

ـ استفاده شخصی از ساز بسیار مهم است. باید به كودكان آموزش داد كه ساز هم جزو وسایل شخصی فرد محسوب می‌شود تا از استفاده مشترك خودداری شود.

ـ در صورت بروز مشكلات غیر عادی در ناحیه دهان و دندان پس از استفاده از وسایل موسیقی، با پزشك یا دندانپزشك مشورت شود.

ـ وسیله موسیقی را همواره در محل مناسب و تمیز نگهداری كنید.