اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

باورهای منطقی در مورد انتخاب همسر

فرآیند انتخاب همسر برای هر فرد بالغ و مجرد، مرحله ای بسیار مهم و اغلب دشوار محسوب می‌شود. شاید كمتر انتخاب دیگری ممكن است تا این اندازه در طول زندگی زوج‌ها مركز توجه و بسیار با اهمیت تلقی گردد.
اما متأسفانه، در بحبوحه‌ی دروان معاشقه (نامزدی) افراد جوان اغلب بی ملاحظه می‌شوند و مشكلات اساسی را در ازدواج نادیده می‌گیرند و یا این كه آنها را بررسی نمی‌كنند. علاوه بر این نگرش‌ها و عقاید خاصی در جامعه‌ی ما رواج یافته است كه موجب نا امیدی و نارضایتی در فرآیند انتخاب همسر می‌گردند. در این میان برخی از عقاید و باورها در فرآیند ازدواج و انتخاب همسر غیرمنطقی و محدود كننده به نظر می‌رسند.
باورها و یا عقاید غیرمنطقی (محدود كننده) درباره انتخاب همسر كه به عنوان باورهای شخصی تعریف شده‌اند:
الف- زمان ازدواج و امتخاب فرد مورد نظر برای ازدواج را محدود می‌كنند.
ب – تلاش برای پیدا كردن فرد مناسب برای ازدواج را دچار افراط و یا تفریط می‌كنند.
ج – از بررسی اندیشمندانه‌ی توانایی‌ها و ضعف‌های بین فردی و شناختن فاكتورهای قبل از ازدواج كه در موفقیت ازدواج مؤثر هستند، جلوگیری می‌كنند.
د- مشكلات و موانع انتخاب همسر را تداوم می‌بخشند و گزینه‌های بعدی برای حل مشكلات را به حداقل می‌رسانند.
به عنوان مثال یكی از این عقاید محدود كننده می‌تواند اینگونه باشد كه زوج‌ها با این اعتقاد وارد زندگی شوند كه تنها عشقشان نسبت به یكدیگر برای غلبه كردن بر تمام مشكلات كافی است.
نگرش‌ها و طرز تفكر منطقی و غیرمنطقی افراد درباره فرایند انتخاب همسر به هنگام ازدواج یكی از فاكتورهای بسیار مهمی‌ است كه می‌تواند ازدواج را با موفقیت یا شكست مواجه نمایند.
آگاه بودن افراد درباره‌ی نگرش‌ها و طرز تفكر و عقیده‌ی خودشان درباره‌ی انتخاب همسر و در پیش گرفتن نگرشی منطقی و واقع‌بینانه می‌تواند در داشتن ازدواجی موفق آنها نقش بسزایی داشته باشد.
برداشت ما از نگرش مجموعه ای از شناخت‌ها ، باورها، عقاید و واقعیت‌ها (دانسته‌ها) است كه حاوی ارزشیابی‌های مثبت و منفی (احساسات) باشد.
 
نُه باور غیر منطقی (محدود كننده) درباره انتخاب همسر
موضوعی كه به طور وسیع در پیشینه‌ی تجربی كه در زمینه‌ی انتخاب همسر نادیده گرفته شده است مربوط به نقش و تأثیر باورهای شخصی در فرایند انتخاب همسر می‌باشد. از بررسی  سوابق موجود در زمینه‌ی نقش باورها در انتخاب همسر: لارسن(1992) نُه باور غیر منطقی كه افراد اغلب درباره انتخاب همسر دارند را بیان كرده است.
 
1 –   اعتقاد به اینكه من فقط می‌توانم عاشق یك نفر باشم.
 شخصی كه دارای این عقیده است گمان می‌كند كه تنها یك نفر در دنیا برای ازدواج با او مناسب است. این تفكر بسیار شبیه این عقیده است كه ما جایی در دنیا همزاد و یا نیمه‌ی دومی ‌داریم كه با ازدواج با او همه چیز به تكامل می‌رسد.
این افكار غالباً غیرمنطقی هستند، چرا كه باید به هنگام روبرو شدن با تنها فرد به خصوص، او را شناخت. البته چگونه این دیدگاه به سرانجام می‌رسد روشن نیست. همچنین شاید این عقیده دعوت به انتظار غیر فعالی باشد برای رسیدن به دقیقه اعجاز برانگیزی كه چشم‌انداز یك ازدواج خوب را نوید می‌دهد.
 
2 – همسر كامل
اعتقاد به تفكر كه «تا زمانی كه فردی كامل برای زندگی پیدا نكنم، نباید ازدواج كنم». كسی كه این اعتقاد را داشته باشد شاید برای تصمیم گرفتن برای ازدواج دچار محدودیت شود چرا كه هیچ فردی كامل نیست و شاید برای پیدا كردن چنین فردی باید زمانی طولانی صرف شود.
 
3 – تكامل خود
كسی كه اینگونه فكر می‌كند و می‌گوید:«تا زمانی كه نتوانم به خودم به عنوان یك همسر اعتماد كنم، نباید ازدواج كنم».
این اعتقاد نیز محدود كننده و غیر منطقی است از آن جهت كه هیچ كس كامل نیست و احساس كامل بودن به عنوان یك همسر را نخواهد داشت. احساس آمادگی برای ازدواج ضروریست، اما شاید اشخاصی را برای تصمیم گیری درباره ازدواج دچار اضطراب كند.
 
4 – ارتباط كامل
 صاحب این عقیده این چنین می‌اندیشد:«ما باید قبل از ازدواج ثابت كنیم كه ارتباط مؤثری خواهیم داشت».
توجه به فاكتورهای پیش بینی كننده‌ی پیش از ازدواج بسیار عاقلانه است.
مانند ارتباط خوب و مهارت‌های حل مشكل و تشابه و همانندی ارزش‌ها و عقاید. جستجوی چنین ارتباطی و چنین همسری كه این مهارت‌ها و قابلیت‌ها را داشته باشد عاقلانه است.
با این وجود ، از آنجا كه موفقیت در ازدواج را نمی‌توان تضمین كرد، برای كم كردن محدودیت این تفكر می‌توان اینگونه اندیشید كه هیچ راهی برای تضمین خوشبختی پیش از ازدواج میسر نمی‌باشد.
 
5 – تلاش بیشتر
این اعتقاد با این تفكر شكل می‌گیرد كه من با هركسی كه برای ازدواج انتخاب كنم خوشبخت خواهم شد به شرط آن كه به قدر كافی تلاش كنم.
لارسن (1992) تأكید می‌كند كه تلاش دو همسر برای حل مشكلات و مؤثر ساختن یك ازدواج ، دو فرد بالغ و متفكر را می‌طلبد. از آنجا كه هر كسی آنقدر متمایل به حل مشكلات نخواهد بود. بنابراین كمی‌دقت در انتخاب همسر در ابتدای ضروری به نظر می‌رسد.
 
6 – عشق كافی است
فرد دارای این عقیده شاید چنین بگوید:«عاشق كسی شدن برای من دلیل كافی برای ازدواج است». جامعه‌ی غربی عشق رمانتیك را به عنوان شرطی لازم برای ازدواج ارزشمند می‌شمارد.
در واقع، اشخاص كمی‌هستند كه ازدواج را بدون عشق تصور كنند. اگر عشق به عنوان تنها معیار در نظر گرفته شود، سایر توانایی‌های اساسی فردی و بین فردی از نظر دور خواهد ماند.
 
7 – همزیستی
این عقیده چنین است: «اگر من و همسر آینده ام قبل از ازدواج با هم زندگی كنیم، شانس وخوشبختی مان را افزایش خواهیم داد».
مرور سوابق همزیستی و موفقیت‌های بعدی در ازدواج نشان داده است كه افرادی كه قبل از ازدواج با هم زندگی می‌كنند آمادگی بیشتری را برای نارضایتی از زندگی وجدایی دارا می‌باشند در مقایسه با كسانی كه با هم همزیستی نكرده اند.
این ارتباط معمولاً با خصوصیات كسانی كه همزیستی می‌كنند به نسبت كسانی كه همزیستی نمی‌كنند مشكلات بیشتری در رابطه با تعهد دارند و تمایل كمتری برای ارزشمند شمردن ازدواج ونگرش مثبت تری نسبت به طلاق دارند.
 
8 – فرد مكمل و تضاد
در این نگرش شخص اینگونه می‌اندیشد: «من باید با كسی ازدواج كنم كه خصوصیات شخصیتی او متضاد با خصوصیات من باشد».
 اگر چه تفكر رایج مبنی بر آنكه افراد با خصوصیات كاملاً متفاوت می‌توانند كامل كننده‌ی ضعف‌ها و قوت‌های یكدیگر باشند، اما فاكتورهای پیش‌بینی كننده‌ی موفقیت در ازدواج نشان می‌دهند كه قویترین عامل خوشبختی ، همانندی در ارزش‌ها، نگرش‌ها و خصوصیات شخصی است.
 
9 – انتخاب باید آسان باشد
این عقیده كه انتخاب یك همسر باید ساده باشد و این انتخاب حامل یك شانس و یا اتفاق است. بنابراین فرد شاید تصور كند كه برای انتخاب همسر به جای عمل كردن باید در انتظار یك اتفاق بماند.
چنین فردی در انتظار شانسی برای دیدار و عشق در اولین نگاه است بدون آنكه از تفكر محتاطانه آمادگی لازم، یا انجام عملی برای نزدیك تر شدن به هدف ازدواج كمك گرفته شود.
مواردی كه عنوان شدند فقط تعدادی از نگرش‌ها و باورهای غیر منطقی افراد نسبت به انتخاب همسر می‌باشند.
نحوه‌ی نگرش افراد نسبت به فرایند انتخاب همسر امری بسیار حیاتی است و همچنین با درك شیوع باورهای غیرمنطقی و محدود كننده درباره انتخاب همسر در میان افراد مجرد زن و مرد، در صورتی كه این نگرش‌ها و عقاید نادرست و غیر منطقی افراد تغییر یابند و در جهت صحیح هدایت شوند، شاهد افزایش ازدواج‌های مؤفق در جامعه خواهیم بود.
و همچنین با توجه به مشكل ساز بودن نگرش‌های نادرست، می‌توان درمانگران ، مشاوران قبل از ازدواج و تعلیم دهندگان ازدواج را یاری كرد تا به افراد كمك كنند تا برای ازدواج بهتر آماده شوند.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز