عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

مصاحبه با مریم کاویانی بازیگر «پنجمین خورشید»

مصاحبه با مریم کاویانی بازیگر «پنجمین خورشید»
نقش مریم را جذاب می‌بینم. اگر به من پیشنهاد می‌دادند که بین نقش «مریم» و «هما» یکی را انتخاب کنم، به طور قطع نقش «مریم» را انتخاب می‌کردم. چون به نظر من…

کاویانی: نقش «مریم» برایم جذاب است
«مریم کاویانی» متولد ۱۳۴۹ اهواز و دانش آموخته رشته پرستاری است. این بازیگر پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد پرستاری، در این حرفه مقدس مشغول به کار شد. سال ۱۳۸۱ برای نخستین بار مقابل دوربین نادر مقدس در فیلم «رویای جوانی» رفت. پس از آن بازی در فیلم‌های «تردست»، «اسپاگتی در هشت دقیقه»، «مخمصه» و «هوو» را تجربه کرد. «کاویانی» اگرچه در مجموعه‌هایی چون «روزگار قریب»، «خط شکن»، «روز رفتن»، «شکرانه»، «به دنیا بگویید بایستد» و «زیرزمین» بازی کرد ولی اوج کارش، مجموعه «او یک فرشته بود» بود که سبب شد بینندگان، پی به توانایی و استعدادهایش ببرند. «کاویانی» در مجموعه تلویزیونی «پنجمین خورشید» که این روزها از شبکه سوم سیما در حال پخش است، ایفاگر نقش «مریم»، یکی از شخصیت‌های اصلی است. پس از مجموعه‌های «او یک فرشته بود» و «زیرزمین» وی سومین همکاری‌اش را با علیرضا افخمی ‌در «پنجمین خورشید» تجربه می‌کند. به بهانه حضورش در مجموعه «پنجمین خورشید»، با وی به گفت وگو نشستیم.

از شکل گیری نقش و دعوت به همکاری تان در این پروژه بگویید.
نقش «مریم» همان شخصیتی است که در فیلم نامه به نگارش درآمده بود. برای رسیدن به این شخصیت عناصری را اضافه نکردم و طبق فیلم نامه و هدایت «علیرضا افخمی» جلو رفتم. اگر نقش خوب درآمده است، تشخیص کارگردان بود که مرا برای بازی در نقش مریم انتخاب کرد.

حضور علیرضا افخمی‌ به عنوان نویسنده و کارگردان این مجموعه، چه تاثیری روی بازی تان گذاشت؟
همیشه حضور کارگردان در یک اثر سایه کار محسوب می‌شود. زیرا بدون راهنمایی کارگردان بازیگر نمی‌تواند نقش را به خوبی بازی کند. بعد از مجموعه‌های «او یک فرشته بود» و «زیرزمین»، «پنجمین خورشید» سومین همکاری ام با این کارگردان به شمار می‌رود.

نقش خود را در این مجموعه چگونه می‌بینید؟
نقش مریم را جذاب می‌بینم. اگر به من پیشنهاد می‌دادند که بین نقش «مریم» و «هما» یکی را انتخاب کنم، به طور قطع نقش «مریم» را انتخاب می‌کردم. چون به نظر من این نقش، دارای فراز و نشیب‌هایی است. همین ویژگی‌هایش را دوست دارم و برایم جذاب است.

برای نشان دادن دو مقطع سنی شخصیت مریم، چه تدابیری اندیشیدید که تفاوت‌ها را نشان دهید.
من ایفاگر دو مقطع سنی جوانی و پیری این شخصیت هستم. به همین منظور سعی کردم در مقطع جوانی «مریم»، مطابق دوره سنی خودم رفتار کنم. حتی در نوع بیان دیالوگ‌ها این مسئله را رعایت کردم، تا شخصیتی که آن را بازی می‌کنم، مناسب سنم باشد. برای درآوردن مقطع پیری شخصیت مریم نیز تلاش کردم این شخصیت، از یک کندی در ریتم، حرکات و بیان برخوردار باشد.

تا چه اندازه گریم و طراحی لباس، برای رسیدن به این شخصیت به شما کمک کرد؟
اعتقاد دارم اگر در یک اثر تصویری همه چیز خوب و همگام با هم پیش رود، تاثیر مثبت و مضاعفی در روند کار خواهد گذاشت. چهره پردازی، لباس، فضای کار و حتی دیالوگ‌ها در نزدیک شدن به این شخصیت تاثیرگذار است. به هر حال همه گروه جمع می‌شوند تا به بهترین شکل، صحنه ای را به نمایش بگذارند. در واقع طراح صحنه، چهره پرداز، صدابردار و طراح لباس مکمل کار یک بازیگر در ارائه نقشی خوب هستند.

آیا تولید هم زمان با پخش سبب شد که شما با دیدن بازخوردها، بازی خود را تغییر دهید؟
خیر، نمی‌توانم در بازی خود تغییری دهم. البته سعی می‌کنم بهتر از قسمت‌های ابتدایی که پخش شده است بازی کنم و دقت بیشتری در ارائه نقشم داشته باشم. ولی ریتم به همان شکل ابتدایی ادامه پیدا می‌کند.

از بازیگران نقش مقابلتان که در این کار، سکانس‌های مشترک بسیاری با شما داشتند بگویید.
در این مجموعه برای نخستین بار با «حمید گودرزی» هم بازی شده ام. بیشتر عوامل گروه آقای «افخمی» تیمی‌هستند که درگذشته با هم تجربه ای مشترک داشته اند. ولی در این کار من تجربه‌های جدیدی از خانم «مهوش صبرکن»، «شهرام قائدی» و «حمید گودرزی» کسب کردم که همکاری خیلی خوب و شیرینی بود.

به نظر شما ساخت مجموعه ای چون «پنجمین خورشید»، برای پخش در ایام ماه مبارک رمضان چه قدر می‌تواند مفید واقع شود؟
بستگی دارد که مردم جامعه تا چه اندازه پندآموز باشند. به طور کلی نمی‌توانم بگویم که ساخت این گونه مجموعه‌ها چه قدر می‌تواند موثر باشد. ممکن است درصد زیادی از مردم از موضوع مجموعه خوششان بیاید و درصدی هم دوست نداشته باشند. ولی به هر صورت میزان تاثیرگذاری مجموعه، به تفکرات مختلف افراد بستگی دارد.

از حضور و حاصل کار در این مجموعه راضی هستید؟
همیشه هنگامی‌که به تماشای کارهایم می‌نشینم، با خود می‌گویم که می‌توانستم بهتر بازی کنم. ولی درخصوص کارهای «علیرضا افخمی» چون به دیدگاه‌های کارگردان به دقت گوش داده ام، همیشه از این همکاری نتیجه خوبی گرفته و از نتیجه کار راضی ام.

چه کارهایی آماده نمایش دارید؟
دو فیلم سینمایی «پوسته» مصطفی آل احمد و «ستایش» محمدرضا رحمانی را در نوبت اکران دارم.

اگر نکته ناگفته ای باقی مانده است برایمان بیان کنید.
فقط می‌توانم بگویم کاش ذهن انسان‌ها می‌توانست آن قدر جهش و قدرت داشته باشد، تا آینده را ببیند و بتواند جلوی اشتباهاتش را بگیرد. ولی متاسفانه این تنها یک رویاست. انسان فقط می‌تواند با منطق خود آن هم خیلی محدود، آینده نگری کند ای کاش انسان می‌توانست بیست سال آینده خود را ببیند. من اگر می‌توانستم آینده خود را ببینم، طبق همین قصه ای که در مجموعه وجود دارد، پیش می‌رفتم، سعی می‌کردم جلوی اتفاقات بد را بگیرم و تا جایی که می‌توانم درست زندگی کنم. انسان‌ها با تجربیات و سرنوشت خود جلو می روند و البته عقل و منطق در سرنوشت انسان دخیل است.