عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

بهترین زمان برای آموزش زبان دوم چه سنی است؟

مجموعه : دانستنی ها
بهترین زمان برای آموزش زبان دوم چه سنی است؟

امروزه در کشور ما علاوه بر والدین بعضی از ارگان ها نیز به کودکان صفر تا 6 سال توجه خاصی دارند، زیرا به اهمیت این دوران پی برده اند و می دانند کودکان در این سن بیش از تمام عمر خود می توانند فراگیری داشته باشند. پروفسور تیتزر، روان شناس کودک و محقق آموزش کودکان و استاد دانشگاه هاي اينديانا، لوئيتزيانا و کالیفرنیا و برنده جوایز متعددی از موسسات آموزش عالی دنیا می گوید: «تا 6 سالگی 90 درصد مغز کودکان به تکامل می رسد و حافظه کودکی که در این سن پرورش داده شود در آینده یادگیری سریع تری خواهد داشت.

یکی از روش های پرورش حافظه کودکان آموزش زبان های مختلف است، بدون این که در یادگیری زبان دیگر اختلالی به وجود آید و چون زبان دوم در این سن به حافظه بلند مدت سپرده می شود برای کودک مثل زبان مادری ساده، روان و پایدار خواهد بود.» پروفسور معتقد است: « در مغز انسان در 5 سال اول زندگی در هر ثانیه ده ها هزار ارتباط عصبی ایجاد می شود و باعث افزایش ظرفیت یادگیری کودک خواهد شد.» بررسی های دانشمندان دیگر از جمله بروک لمبرت و تاکر نشان داده است کودکانی که زبان دوم می آموزند در حل مسائل پیچیده، خلاقیت و تبحر بیشتری دارند و هوش بالاتری نسبت به هم سن های خود دارند.

پروفسور مکوتوشیچیدا می گوید: «مغز انسان دارای دو نیمکره است. نیمکره چپ بخش تحلیل گر است و نیمکره راست بخش خلاق مغز است که فقط در 6 سال اول زندگی بر نیمکره چپ غلبه دارد. پرورش این نیمکره از بدو تولد باعث توانايی در یادگیری زبان های دیگر، انجام محاسبات ریاضی خلاقیت و درک مطالب با سرعت بالا،… می شود.» بهترین مربی آموزش زبان برای کودک والدین اوست زیرا کودک در این سن با والدین بهتر از مربی احساس آرامش و امنیت خواهد داشت. آموزش در این گروه سنی باید به حالت بازی و تفریح باشد.

هنگامی که کودک از طفولیت، زبان انگلیسی را در محیط خانه به صورت روزمره بشنود و صحبت کند مانند این است که در محیط قرار گرفته و یادگیری بهتری خواهد داشت. تحقیقات روان شناسان متعدد نشان داده است این کودکان به کتاب و مطالعه علاقه مند می شوند و در امور درسی پیشرفت بیشتری نسبت همکلاسی های خود خواهند داشت. امروزه می دانیم ندانستن زبان انگلیسی برای بزرگترها ایجاد مشکل کرده در صورتی که علم ثابت کرده آموزش زبان دوم به دلیل فعال کردن ذهن کودک در استفاده از معانی کلمات و ساختار جملات می تواند باعث شود کودک زبان مادری خود را هم بهتر و سریع تر بیاموزد، پس چرا آموزش زبان انگلیسی را به تاخیر بیندازیم.

اگر درست بیاندیشیم متوجه می شویم که این تحقیقات تازگی ندارد و از گذشته مادربزرگ ها به مادران باردار قرائت قرآن را توصیه می كردند بدون این که علت علمی آن را بدانند. امروزه ثابت شده است کودکانی که در دوران جنینی زبان دومی را شنیده اند پس از تولد آن زبان را سریع تر و راحت تر یاد مي گيرند. آموزشی که در کودکی فراگرفته می شود، مانند نقشی است که بر سنگ پایدار می ماند.