اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

3 مواد غذایی مهم برای بدن

3 مواد غذایی مهم برای بدن
کربوهیدارت : ماده مغذی انرژی زایی است که در بیشتر رژیم های غذایی پس از آب بالاترین مقدار را تشکیل می دهد و معمولا به صورت شکر و نشاسته شناسایی شده و هر گرم آن ۴ کیلو کالری انرژی تولید می کند . بدن می تواند با مقدار بسیار کمتر از کربوهیدارتی که در اکثر غذاها وجود دارد احتیاجات خود را رفع کند
 
ولی با این حال اگر رژیم غذایی دارای کربوهیدرات ناچیز یا فاقد آن باشد چنان بی مزه می شود که کمتر کسی می تواند برای مدت طولانی از آن استفاده نماید . در ضمن به دلیل عوارض نامطلوبی که در نتیجه کمبود یا نبود آن در رژیم بوجود می آید مصرف حداقل ۱۰۰ گرم کربوهیدرات ( تقریبا معادل ۱ عدد سیب زمینی پخته یا تنوری کوچک ) در روز توصیه می شود .

پروتئین : پروتئین ۲% از وزن کل هر شخص بالغ را تشکیل می دهد که تقریبا نیمی از آن در ماهیچه ها ، یک پنجم در استخوان و غضروف ، یک دهم در پوست و بقیه در دیگر بافتها و مایعات بدن تقسیم شده است . تمام آنزیمها و اکثر هورمونها از پروتئین تشکیل شده اند .

 
بدون پروتئین رشد بدن مختل شده و بافتهای آن تحلیل می روند . اگر انرژی دریافتی کافی باشد و مقدار پروتئین مورد نیاز برای رشد و ترمیم بافتها تأمین گردد باقیمانده آن به صورت منبع انرژی به کار می رود . هر گرم پروتئین ۴ کیلوکالری انرژی تولید می کند .

چربی یا لیپید : انرژی زاترین ماده غذایی موجود در هر رژیم است که هر گرم آن ۹ کیلوکالری انرژی تولید می کند . چربیها به دو دسته مرئی ( مانند کره ، مارگارین و … ) و نامرئی ( مانند زرده تخم مرغ ، شیر هموژنیزه ، آجیل و … ) تقسیم می شوند . حدود ۵/۳ ساعت زمان برای خروج چربی از معده لازم است که این امر شروع گرسنگی را به تأخیر می اندازدو دیر میشود .

 
اگر مقدار چربی رژیم در حدی باشد که بتواند ۳۵% – ۲۵ کالری را تولید کند از نظر سلامتی مناسب تر است ، زیرا این مقدار چربی معمولا اسیدهای چرب اساسی را برای بدن تهیه و به جذب ویتامینهای محلول در چربی ( a , d , k , e ) کمک می کند .