اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

70 ماده سرطان زا در مواد دخانی

70 ماده سرطان زا در مواد دخانی
این کارشناس بهداشتی اضافه کرد: استعمال دخانیات تنها به معنی مصرف سیگار نیست و توتون و تنباکو، پیپ و قلیان نیز دخانیات محسوب می‌شوند که دود ناشی از دود ناشی از مواد دخانی بیش از 4000 ماده سمی و 70 ماده سرطان‌زا دارد.وی در مورد اعتیاد آور بودن مواد دخانی گفت: مواد دخانی به علت وجود نیکوتین، اعتیادآور بوده و مصرف تفننی آن می‌تواند منجر به اعتیاد و وابستگی فیزیکی به نیکوتین شود.

توبه‌خاک در مورد تصوری اشتباه که اگر دود وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی‌‌شود، گفت: چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد به طوری که هر فرد سیگاری به طور متوسط روزانه 8 تا 12 نخ سیگار مصرف می کند و به طور مستقیم با 40 تا 75 پک در روز حدود 5/0 تا 6/0 لیتر دود استنشاق می کند در حالی که مصرف کنندگان قلیان در هر پک 15/0 تا یک لیتر دود استنشاق می کند.

این کارشناس با توجه به شیوع مصرف قلیان در سال های اخیراضافه کرد: شیوع مصرف قلیان در سال های اخیر نشان از بی اهمیت دانستن قلیان به عنوان یک ماده دخانی اعتیاد آور است به صورتی که استعمال آن توسط خانواده به صورت دست جمعی در محافل خصوصی و یا در اماکن عمومی و حتی مصرف آن در نوجوانان و جوانان به صورت نا آگاهانه زیاد شده است.

وی در مورد تغییرالگوی مصرف مواد دخانی در جوانان گفت: استفاده از قلیان بعنوان وسیله تفریحی و دردسترس بودن، عرضه روزافزون و شایع قلیان در اماکن تفریحی و رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها با تنباکوهای میوه‌ای و معطر موجب گرایش نوجوانان و جوانان به سمت مصرف آن شده است.

کارشناس بهداشت استان بوشهر اضافه کرد: احساس جذابیت، مورد توجه بودن، حس استقلال، پذیرفته شدن توسط همسالان و الگو گرفتن از هنرپیشه‌ها ، اجتماعی شدن و باورهای غلط از جمله رفع خستگی، دلشوره و اضطراب در اثر استعمال قلیان نیز از دیگر ترفندهای صنایع دخانی برای جذب مصرف‌کنندگان بیشتر است.

وی در پایان گفت: با توجه به ممنوعیت قلیان در مراکز عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی از تیر ماه سال جاری 7 واحد به منظور جلوگیری از فروش قلیان تعطیل شدند. یکی از مشکلات موجود فروش قلیان توسط دست فروشان دوره گرد در پارکها و سواحل بوشهر می‌باشد که با توجه به قوانین موجود باید با شدت بیشتری نسبت به جمع آوری قلیانها اقدام شود نکته ی خوبی است.