اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

اعتماد به نفس ، مهمترین عامل ضد اعتیاد

اعتماد به نفس ، مهمترین عامل ضد اعتیاد
همه جوامع، نوجوانی را یكی از مهم‌ترین مراحل زندگی هر فرد می‌دانند و عموما این دوران را به عنوان گذر از دوران كودكی به بزرگسالی تعریف می‌كنند….

بخشی از این مرحله از زندگی با افزایش خطر و اختلال‌های گوناگون نظیر مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها، روابط سوءجنسی و … رابطه دارد. از جمله عوامل شخصی در زمینه گرایش به رفتارهای انحرافی همچون مصرف مواد، اعتمادبه‌نفس پایین و خود تحقیری است كه سبب می‌شود فرد با كوچك‌ترین بحران دچار اضطراب، ناامیدی و افسردگی شود.

 
برای آنكه فرزندان‌مان را از گرایش به رفتارهای پرخطر همچون اعتیاد مصون‌سازی كنیم، باید عزت نفس را در آنها تقویت كنیم به‌طوری كه نسبت به خود احساس مثبت، موثر و خوبی داشته باشند و باور كنند افراد باارزشی هستند.
 
به عبارت بهتر عزت نفس بالا، پوشش محافظی برای نوجوانان است تا آنها را در مقابل مشكلات و مسایل زندگی توانمندتر كند. نقش والدین در تقویت عزت نفس یا كاهش آن بسیار اساسی است به طوری كه نحوه صحبت، قضاوت و مراقبت از فرزندان در شكل‌گیری اعتمادبه‌نفس آنها تاثیر بسزایی دارد.

راه‌های افزایش اعتمادبه‌نفس فرزندان
روی خصوصیات مثبت فرزند خود تمركز و از تلاش‌های او صادقانه تعریف و تمجید كنید و در فرصت‌های مختلف به تشویق او مبادرت ورزید.

هنگام تذكر، سعی كنید از روش صحبت مخرب و اعمال خشونت دوری كنید. باور داشته باشید كه خشونت از اعتمادبه‌نفس فرزندتان می‌كاهد.

از اعمال قوانین مستبدانه در منزل خودداری كنید زیرا به فرزندان احساس بی‌ارزشی می‌دهد و اعتمادبه‌نفس آنها از دست خواهد رفت. البته این موضوع با آموزش نظم و انضباط به فرزندان متفاوت است.

بدون هرگونه قضاوت و زدن برچسب به فرزندتان، رفتار او را توصیف كنید به گونه‌ای كه بین ارزش فرزند و رفتار او تفاوت قائل شوید.

از تنبیه بدنی فرزندتان اجتناب كنید زیرا این اقدام علاوه بر آنكه موجبات احساس شكست و خواری را در آنها ایجاد می‌كند سبب پرورش رفتارهای انتقام‌جویی می‌شود و پدر و مادر در نظر آنها ستمكار قلمداد خواهند شد.

انتظار و توقع خود را از فرزندان به صورت شفاف بیان كنید و متناسب با سن آنها انتظار منطقی داشته باشید.

در صورت امكان به فرزندان در انجام كارهایشان حق انتخاب و استقلال دهید و هنگام بروز مشكل در منزل، نظر فرزندان را برای حل مشكل جویا شوید.

پیامدهای رفتار فرزندان را در ابعاد مختلف تحصیلی، اجتماعی و … به آنها آموزش دهید تا واقعیت‌های زندگی را به صورت ملموس درك كنند.

به فرزندان خود در خانواده مسوولیت دهید تا درك كنند چقدر برای والدین‌شان مفید و موثر هستند.

مهارت‌های برقراری ارتباط با دیگران نظیر مشاركت، مصالحه، كنترل عصبانیت و … را به فرزندان‌تان آموزش دهید.

الگوی مناسبی برای فرزندان‌تان باشید به این معنا كه برای خود ارزش قائل شوید تا فرزندان با الگوپذیری از شما، برای خود ارزش قائل شود.

احساس كفایت و شایستگی را در فرزندان خود افزایش دهید به نحوی كه احساس كنند والدین‌شان به آنها نیازمند هستند.

به توانمندی‌های فرزندان‌تان توجه كنید تا احساس خود ارزشمندی در آنها تقویت شود. این اقدام سبب خواهد شد تا ضمن افزایش امید در آنان، بردبار شوند. فرزندانی كه در صورت بروز مشكل، توان حل مساله را داشته باشند از اعتمادبه‌نفس بالایی برخوردار خواهند بود.

سعی كنید فرزندانتان را در آغوش بگیرید و آنها را متوجه كنید كه چقدر دوست‌شان دارید.

در برخورد با فرزندان ضمن پرهیز از هرگونه تمسخر و رعایت احترام، شوخ‌طبعی را فراموش نكنید.

محیط منزل را برای فرزندتان ایمن كنید و از سرزنش و انتقاد پرهیز كنید. به كیفیت زندگی در منزل توجه جدی كنید.

با فرزندان به شیوه عاطفی برخورد و آنها را از محبت سیراب كنید. پذیرای فرزندتان‌ با تمام كمی و كاستی‌هایش باشید.

نشانه‌‌های اعتمادبه‌نفس بالا در فرزندان

احساس آرامش، شادی و رضایت دارند و برای خودشان و دیگران احترام قائلند.

نسبت به خودشان احساس خوبی دارند و دارای ذهنی خلاق هستند.

موفقیت‌های خود را مشاهده و احساس غرور می‌كنند اما نه هیجانی هستند و نه ناامید.

از خودشان انتظار واقعی دارند و به تایید دیگران نیاز ندارند.

به خودشان دروغ نمی‌گویند و نسبت به خود صریح و رو راست هستند.

برای انجام كارهای جدید از جرات لازم برخوردارند.

نتیجه‌گیری
والدینی كه با تمسخر، اهانت، انتقاد مداوم، قضاوت نامناسب، بی‌كفایت قلمداد كردن، مقایسه با دیگران و عدم توجه به احساسات فرزندان رفتار می‌كنند، سبب كاهش عزت نفس و اعتمادبه‌نفس فرزندان‌شان می‌شوند. به طوری كه اعتمادبه‌نفس آنها پایین می‌آید و این موضوع سبب می‌شود برای كسب احساس قدرت ظاهری به طرف اعتیاد به موادمخدر، مصرف الكل یا سایر رفتارهای سوءاخلاقی كشیده شوند و از این طریق نسبت به رفع كمبودهای درونی مبادرت ورزند.