وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

اسکراب شیری و شگفتی های آن در زیبایی پوست

اسکراب شیری و شگفتی های آن در زیبایی پوست

 محيا شاه‌محمدي: ممکن است اين محصول شگفت‌انگيز مراقبت از پوست هم‌اكنون در يخچال شما موجود باشد.  همه ما با خواص بي‌نظير شير به‌عنوان يكي از اصلي‌ترين مواد غذايي موردنياز بدن آشنا هستيم. از ابتداي زندگي شير نقش مهمي در رشد ما دارد. با خوردن شير، پروتئين موردنياز بدن تامين مي‌شود همچنين در رشد استخوان، مو و استحكام دندان نقش اساسي دارد. شير علاوه بر اينها، براي پوست هم فوايد زيادي دارد.

 

آيا مي‏دانيد كه مي‌توان به‌جاي استفاده از مواد پاك‌كننده و مرطوب‌كننده گران‌قيمت از اين محصول كه در حال حاضر در آشپزخانه شماست استفاده كنيد؟ بله شير! متخصصان زيبايي طبيعي مي‌گويند كه اين ماده مي‌تواند باعث نرمي، شفافيت و لايه‌برداري پوست شود و حتي خيلي بيشتر از اين، به پوست شما كمك كند. در ادامه با هم به بررسي فوايد بي‌نظير زيبايي اين ماده محبوب مي‌پردازيم.

 

پاك‌كننده پوست

آيا به خاطر حساسيت پوست‌تان در فكر اين هستيد كه استفاده از پاك‌كننده‌هاي فومي قديمي را متوقف كنيد؟ متخصصان زيبايي توصيه مي‌كنند از شير به‌عنوان پاك‌كننده روزانه خود استفاده كنيد. اين پاك‌كننده خيلي ملايم و در عين حال موثر، روغن اضافي و مواد آرايشي را از روي پوست پاك مي‌كند. مي‌توانيد از مزاياي ضدآكنه و ضدقارچ عسل هم بهره ببريد و كمي از آن را به شيري كه به‌صورت خود مي‌زنيد، اضافه كنيد. اين كار علاوه بر اينكه پوست شما را پاكسازي مي‌كند، خاصيت لايه‌برداري هم دارد.

 

لايه‌برداري

شير حاوي اسيد لاكتيك است و اين همان ماده‌اي است كه در لايه‌بردارهاي شيميايي مورداستفاده قرار مي‌گيرد. اسيد لاكتيك براي كاهش چين و چروك و افزايش كلاژن و صافي پوست مفيد واقع مي‌شود و اين در حالي است كه با شير بدون تحريك شدن پوست، لايه‌برداري انجام مي‌شود. براي اين كار يك پد پنبه‌اي را در شير خيس كنيد و به آرامي روي پوست خود تا ناحيه گردن بماليد. اين لايه‌برداري بسيار ملايم است و مثل اسيد ميوه يا آنزيم‌هاي ديگر پوست را تحريك نمي‌كند. بعد از مدتي هم اثر خوب اين لايه‌برداري ملايم را در پوست خود مشاهده خواهيد كرد.

 

روشن‌كننده

علاوه بر شير، ديگر محصولات لبني هم براي پوست مفيد هستند. استفاده از ماست به‌عنوان ماسك به آرامي لايه‌برداري كرده و پوست را نرم مي‌كند. ماست به‌علت غلظتي كه دارد، تاثير خوبي روي پوست مي‌گذارد. يك لايه نازك ماست را روی پوست خود بماليد و اجازه دهيد به مدت پنج تا 10 دقيقه روي پوست بماند، سپس آن را بشوييد. ماست علاوه بر اينكه باعث لطافت پوست مي‌شود، چربي پوست را تامين مي‌كند و نقش روشن‌كنندگي هم دارد.

 

نرم‌كننده پوست

شايعه است كه كلئوپاترا براي داشتن پوستي فوق‌العاده نرم، با شير لوكس حمام مي‌كرد. قطعا پر كردن وان حمام با شير به دلیل داشتن پوستي صاف و ابريشمي منطقي به‌نظر نمي‌رسد اما مي‌توانيد چند فنجان شير به آب گرم اضافه كنيد و با آن حمام كنيد. اين كار باعث نرمي و لطافت پوست مي‌شود. شير مواد مغذي متفاوتي دارد كه كمك مي‌كند تا بهترين پوست را داشته باشيد.

 

درمان لك‌هاي پوستي

همان‌طور كه گفتيم اسيد لاكتيك موجود در شير باعث روشن شدن پوست، رفع جوش و درمان روزنه‌هاي پوستي مي‌شود. متخصصان مي‌گويند شير به دلیل آمينواسيدي كه دارد به پوست آبرساني هم مي‌كند، موضوعي كه بسياري از افرادي كه از آكنه رنج مي‌برند فراموش مي‌كنند آن را انجام دهند. توصيه مي‌شود براي اين كار، شير را با آرد مخلوط كنيد تا يك خمير نازك ايجاد شود. اين خمير را قبل از خواب به‌صورت خود بماليد و صبح بشوييد و تاثير آن را روي پوست خود احساس كنيد.

 

آموزش ماسك‌هايي با شير

جالب است بدانيد به دلیل همين اسيدلاكتيك موجود در شير كه باعث نرمي و شادابي پوست مي‌شود، اين ماده در بيشتر كرم‌ها و لوسيون‌هاي دست و صورت به‌كار مي‌رود. همچنين شير سرشار از پروتئين، كلسيم و ويتامين 12B است كه در پيشگيري از بروز عوارض پوستي ازقبيل خشكي، شكنندگي و اگزما نقش مهمي دارد. در اين بخش به شما ماسك‌هايي را معرفي مي‌كنيم كه با شير درست مي‌شوند و براي پوست صورت بسيار مفيد هستند.

 

–  ماسك سيب و شير خاصيت لايه‌برداري روي پوست دارد و باعث شفافيت پوست مي‌شود. يك عدد سيب را رنده و با يك ليوان شير مخلوط كنيد و به مدت ۲۰دقيقه روي پوست قرار دهيد.

 

–  براي اينكه پوست شما نرم شود يك تكه پارچه يا پنبه را در شير خوب خيس كنيد و آن را روي صورت خود بكشيد و بگذاريد به مدت نيم ساعت روي پوست‌تان بماند، سپس صورت خود را با آب بشویيد.

 

–  براي نرمي پوست، يك قاشق چاي‌خوري نمك را در دو قاشق سوپ‌خوري شير بريزيد و هنگام خواب به‌صورت خود بماليد و صبح روز بعد آن را بشوييد.

 

–  براي جوانسازي و شاداب شدن پوست مي‌توانيد از ماسك شير و آرد برنج يا ماسك نشاسته و شير استفاده كنيد. يك قاشق غذاخوري آرد برنج را با نصف ليوان شير مخلوط كنيد و هنگام خواب روي پوست تميز خود بگذاريد، در كنار آن، يك ليوان شير نيز ميل كنيد. پس از جذب كامل ماسك و خشك شدن آن روي پوست، صورت را با آب سرد بشوييد.

 

–  براي شفافيت پوست يك قاشق سوپ‌خوري شير را با يك قاشق چاي‌خوري هويج، يك قاشق چاي‌خوري آب پرتقال و يك قاشق چاي‌خوري عسل مخلوط كنيد. آن را روي صورت خود بماليد و بگذاريد به مدت ۱۵دقيقه روي پوست بماند، سپس آن را به‌خوبي بشوييد.

 

–  يك قاشق چاي‌خوري آب ليموشيرين و تخم كدو را به اندازه يك قاشق چاي‌خوري بكوبيد و آن را با نصف قاشق چاي‌خوري خامه مخلوط و چند قطره گلاب به آن اضافه كنيد. ماسك را روي صورت خود بماليد و بگذاريد ۲۰دقيقه بماند. اين ماسك اثر فوق‌العاده‌اي براي نرمي و صافي پوست شما دارد.

 

–  ماسك بادام نيز باعث حفظ رطوبت پوست مي‌شود. يك قاشق غذاخوري شير را با پودر بادام به‌خوبي مخلوط سپس يك قاشق چاي‌خوري عسل به آن اضافه كنيد. اين ماسك را براي ۱۵دقيقه روي پوست صورت خود قرار دهيد، سپس آن را با آب ولرم بشوييد.

 

با شير براي خود اسكراب بسازيد

اسكراب تميزكننده پوست درست كنيد. دو قاشق غذاخوري شير را با دو قاشق عسل يا آبليمو يا جوش‌شيرين يا هر سه آنها مخلوط كنيد. يك قرص ويتامين E هم براي افزايش قدرت پاك كنندگي به آن اضافه كنيد.  حالا آن را به‌صورت خود بماليد و اجازه دهيد به مدت 10 تا 15دقيقه روي پوست‌تان بماند، بعد صورت‌تان را با آب گرم بشوييد.

 

اسكراب شير و بلغور جو را هم مي‌توانيد به آساني تهيه كنيد. يك فنجان شير و سه قاشق غذاخوري بلغور جو را مخلوط كنيد و اجازه دهيد خوب خيس بخورد، سپس به آرامي بر روي پوست مالش دهيد و صبر كنيد تا خشك شود. بعد آن را با آب گرم به آرامي شست‌وشو دهيد. اين اسكراب يك لايه‌بردار ملايم براي پوست محسوب مي‌شود.

 

نصف فنجان بادام را يك شب در شير خيس كنيد. وقتي بادام خيس مي‌خورد حالت خميري پيدا مي‌كند، آن را روي پوست خود بماليد و اجازه دهيد تا خشك شود و سپس پوست‌تان را با آب گرم شست‌وشو دهيد. اسكراب بادام هم لايه‌برداري ملايم براي پوست است.

 

يك حمام لذت‌بخش

همان‌طور كه قبلا هم گفتيم افسانه‌ها مي‌گويند كلئوپاترا با شير حمام مي‌كرد. اگر مباحث اقتصادي را كنار بگذاريم، استراحت در واني كه با مخلوط شير و آب پر شده است، خيلي جذاب به‌نظر مي‌رسد. اگر هفته‌اي يك بار در اين وان شگفت‌انگيز استراحت كنيد، مي‌بينيد كه پس از مدتي پوست شما روشن‌تر و شفاف‌تر خواهد شد. فراموش نكنيد كه بعد از اين حمام حتما پوست خود را بشوييد تا شير روي پوست‌تان نماند.

 

نكته ديگر اينكه اگر مواد ديگري به وان شير خود اضافه كنيد، حمام شما مي‌تواند لذت‌بخش‌تر شود، مثلا گياهان معطر، گل خشك، نمك يا روغن‌هاي ضروري براي بدن موادي هستند كه مي‌توانند در ميان گزينه‌هاي پيشنهادي باشند. به‌عنوان مثال اگر گياه معطر مثل اوكاليپتوس به شير اضافه كنيد نه‌تنها براي پوست مفيد است، بلكه آرامبخش نيز هست.

 

چند توصيه مفيد

بسياري از مشكلاتي كه براي پوست ما ايجاد مي‌شود، ناشي از مشكلات داخلي بدن ماست. استرس، فشار عصبي، كمبود ويتامين، پروتئين و… همگي روي پوست ما اثر مي‌گذارند. شير منبع غني از مواد بسياري است كه بدن ما روزانه به آن نياز دارد، پس هرگز از خوردن شير غافل نشويد.

 

بعضي افراد به پروتئين موجود در شير حساسيت دارند و گاهي اين حساسيت روي پوست خود را نشان مي‌دهد. اگر به نوشيدن شير يا ديگر محصولات لبني حساسيت داريد، استفاده از شير به‌عنوان پاك‌كننده و لايه‌بردار روي پوست هم ممكن است در شما باعث تشديد حساسيت پوستي شود. پس در مصرف شير چه هنگام خوردن چه براي استفاده روي پوست، دقت كنيد.

 

چرا وقتي در خانه شير داريد به‌دنبال محصولات گران‌قيمت براي پوست خود هستيد؟ شير به پوست آبرساني كرده و آن را درخشان و زيبا مي‌كند، بنابراين اجازه دهيد شير همراه غلات، حبوبات و ساير گياهان مفيد روي پوست شما بنشيند و جايگزين محصولات پوستي گران‌قيمت شود.

 

شیر گاو بهتر است یا گوسفند؟

در مورد شیر اولین گزینه ای که به ذهن همه می‌رسد شیر گاو است. شما می توانید از شیر بز یا گوسفند هم استفاده کنید اما برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، از شیر پر چرب گاو استفاده کنید. شیر پرچرب گاوی اثر بهتر و سریع تری بر روی پوست دارد، چون باعث آبرسانی و طراوت پوست از طریق تامین پروتئین ها و ویتامین ها و مواد مغذی موجود در شیر می شود. شیر گاو مناسب ترین گزینه برای استفاده روی پوست است