اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

آیا بین ازدواج موقت با زنا کردن تفاوت وجود دارد؟

مجموعه : دینی و مذهبی
آیا  بین ازدواج موقت با  زنا کردن تفاوت وجود دارد؟
جواب: ازدواج موقت با زنا تفاوت های بسیاری دارد، كه بعضی از آنها عبارتند از:

1 ـ ازدواج موقت یك ازدواج شرعی و قانونی و دارای آثار حقوقی خاصی است.

2 ـ در ازدواج موقت مهریه و مدت ارتباط و حدود ارتباط روشن است.

3 ـ اگر فرزندی از ازدواج موقت به وجود آید قانونی است و از پدر و مادر ارث می برد و پدر و مادر از او ارث می برند.

4 ـ مخارج طفل بر عهده پدر است و مادر در صورت تمایل می تواند حضانت او را به عهده بگیرد.

5 ـ در ازدواج موقت در صورتی كه نزدیكی انجام گیرد پس از پایان مدت و یا بخشش بقیه مدت, زن تا دو مرتبه پاك شدن از عادت ماهانه و یا 45 روز (در موردی كه سن او كمتر از سن یائسگی باشد و عادت ماهانه نبیند) باید عده نگهدارد و از همسری با دیگری اجتناب نماید گرفتن عده علاوه بر علل و مصالحی كه دارد موجب بهداشت روانی و جسمی برای زن می گردد.

6 ـ فرزندی كه از زنا به دنیا بیاید فرزند قانونی شخص محسوب نمی گردد و از پدر و مادر ارث نمی برد.

7 ـ از آنجا كه حالات روانی پدر و مادر در سلامت جسمی و روانی كودك نقش دارد اكثر فرزندانی كه از زنا به وجود می آیند از سلامت جسمی و روانی صحیحی برخوردار نیستند و سرانجام موجب مشكلاتی برای جامعه می گردنند و شاید یكی از حكمت هایی كه موجب شده است تا در شرع مقدس اسلام از دادن پستهای مهم (امام جماعت ـ مرجعیت برای تقلید ـ رهبری جامعه ـ شهادت در نزد قاضی ـ قضاوت و …) به ولدالزنا جلوگیری شود همین جهت باشد.

8 ـ در جوامع مختلف نگهداری از فرزند غیر قانونی نوعی ننگ و زشت شمرده می شود و در نتیجه این گونه فرزندان یا به وسیله سقط جنین یا پس از تولد كشته می شوند و یا از تربیت صحیح در آغوش پدر و مادر محروم می گردند و با سپرده شدن به مراكز نگهداری اطفال مشكلات عاطفی و روانی خاصی را به دنبال دارند مشكلات جسمی و روانی سقط جنین برای مادر بر كسی پوشیده نیست.

9 ـ در شرع مقدس اسلام به ازدواج دائم و موقت تشویق گردیده و برای آن ثواب فراوان قائل شده اند در حالی كه زنا حرام شمرده شده و مرتكب آن اگر محصن نباشد به یكصد ضربه شلاق و اگر محصن باشد (مرد و زن متأهل با شرایط خاص) به رجم یعنی سنگسار محكوم می گردد. برای توضیحات بیشتر می توانید به جلد 21 كتاب اولین دانشگاه و آخرین پیامبر مراجعه فرمایید. (ر.ك تحریر الوسیله، ج2 القول فی النكاح المنقطع، ص288)