اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

کدام رژیم غذایی نیازهای روزانه بدن را تامین میکند؟

کدام رژیم غذایی نیازهای روزانه بدن را تامین میکند؟
ایران ناز، تغذیه سالم موضوعی است كه زیاد درباره آن بحث میشود. هر كدام از ما دوست داریم بدانیم چه رژیم غذایی سالم تر است و یا چه مواد خوراكی ای میتوانند احتیاجات بدن را تامین كنند. با آنكه همه می دانند مصرف مواد خوراكی ای كه به روش صنعتی تهیه شده است ناسالم است اما به خوردن آنها علاقه نشان می دهند.
 
این علاقه به علت آن است كه خوردن غذا و مواد خوراكی مفهوم سنتی خود را از دست داده است. غذا خوردن دیگر تنها به معنای تامین انرژی مورد نیاز بدن و سیر شدن نیست بلكه به نوعی لذت نیز تبدیل شده است. به همین دلیل ما دوست داریم آنچه می خوریم خوشمزه تر باشد حتی اگر بدانیم به سلامتمان آسیب می زند.
نتیجه مفهوم جدید غذا خوردن اضافه وزن، افزایش آمار بیماری هایی مانند سكته های قلبی، دیابت نوع دوم و كلسترول بالا است. سلیقه هر كس در مورد مزه و بوی غذا شخصی است به همین علت هیچ رژیم غذایی نمی تواند همگانی باشد. اما عادات غذایی ما تا حد زیادی به فرهنگ جامعه مان نیز مربوط می شود.
به طور مثال صبحانه محبوب انگلیسی ها چای سیاه، كره مربا و نان تست سفید است اما در آلمان، نان و كالباس و قهوه جایگاه اول را دارد. زمانی در ایران صبحانه كله پاچه یا حلیم بود، اما اكنون چای شیرین و نان و پنیر محبوب تر است.
آنچه كه ما به خوردن آن عادت می كنیم ذائقه مان را نیز تغییر می دهد. در اكثر كشورهای آفریقایی تنها در كودكی شیر مصرف می شود و از آنجا كه افراد پس از سنین كودكی عادت به نوشیدن شیر ندارند معده شان نیز به این تغییر عادت می كند. نوشیدن شیر پس از سال ها و در بزرگسالی در این افراد گاه منجر به حالت تهوع می شود.
روش جالبی كه متخصصین تغذیه آلمانی برای تغذیه سالم توصیه می كنند روشی است كه در آن هر فرد شخصاً رژیم غذایی مطلوب خود را پیدا می كند. در این روش توصیه می شود ابتدا سبزی یا میوه مورد علاقه تان را پیدا كنید. سپس سعی كنید آن را با استفاده از دستورهای غذایی متفاوت مثل كوكو، سوپ یا پوره در برنامه غذایی روزانه تان بگنجانید.

نكته بعدی خوردن سالاد به عنوان یك وعده غذایی است. استفاده از میوه و سبزیجات مختلف و اضافه كردن حبوبات، تخم مرغ، كمی تن ماهی یا گوشت مرغ به آن سالاد را تبدیل به وعده غذایی سالم و سیر كننده می كند كه می توان هر بار با كمی تغییر آن را متنوع كرد.

تخم مرغ و حبوبات به خصوص عدس حاوی سلنیوم هستند. سلنیوم قدرت دفاعی بدن را بالا می برد. مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم گوشت برای یك انسان بالغ كافی است. این میزان گوشت حدود ۱۵ میلی گرم آهن و یك ونیم میلی گرم مس مورد نیاز روزانه بدن را تامین می كند. انواع مختلف ماهی را امتحان كنید.

ماهی ها نیز طعم های متفاوتی دارند. ماهی سرشار از ید است و بدن یك انسان بالغ روزانه ۲۵ میكروگرم ید نیاز دارد. فرآورده های لبنی به خصوص شیر حاوی كلسیم، نیاسین و روی هستند. نیاسین عنصری است كه در ساختمان دستگاه عصبی به كار می رود و روی، بهبود زخم ها را سرعت می بخشد. روزانه نوشیدن یك لیوان شیر این مواد را تامین می كند.

از پنیر به خصوص پنیر پر چرب به راحتی نمی توان صرف نظر كرد، اما می توان كمتر خورد. خوردن روزانه یك لقمه كوچك نان و پنیر پرچربی یا خامه هم مزه می دهد و هم ضرری ندارد. به نوشیدنی ها بیشتر فكر كنید. آبمیوه رقیق و تازه بدون افزودنی ها به خصوص بدون شكر اضافه به تامین آب مورد نیاز بدن كمك می كند.

مصرف چای و قهوه تشنگی را به صورت كاذب برطرف می كند و مانع از احساس عطش می شود. بدین ترتیب آب مورد نیاز بدن تامین نمی شود. در حالی كه بدن یك انسان بالغ روزانه دست كم یك لیتر و نیم آب نیاز دارد.