اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

گل رز؛ مقاومت بدن را افزایش مى‌دهد

مجموعه : دانستنی ها

گلاب بازسازى سلول‌هاى پوست را تسریع و خستگى و سرخى پلک‌ها را برطرف مى‌کند. همچنین التهاب خراش‌ها و تورم ناشى از پیچ خوردگى مفاصل را بهبود مى‌بخشد.
رز معطر زیباترین گل جهان شناخته شده است. اما گل رز علاوه بر زیبایى و عطرافشانى خواص فراوان دیگرى نیز دارد.

خواص دارویی

گلبرگ‌ها و برگ‌هاى رز اثرى خنک کننده دارند و چنانچه همراه با چاى دم شده باشند قادرند تب را کاهش دهند و سموم را از بدن برانند.

خواص دارویى رز سال‌ها است که شناخته شده و مورد بهره بردارى قرار مى‌گیرد. رومیان باستان خاصیت دارویى براى رز قائل بودند و ابوعلى سینا که براى اولین بار از رز گلاب گرفت از خواص درمانى آن بهره مى‌برد. ساکنان اولیه آمریکاى شمالى نیز براى تسکین سوزش سر معده و ناراحتى‌هاى معده چاى دم شده با گلبرگ‌هاى رز مى‌نوشیدند.

رز موجب افزایش مقاومت بدن در برابر بیمارى‌ها شده و شش‌ها را تقویت مى‌کند از این رو براى افرادى که بدنى ضعیف دارند و از مصونیت کمى برخوردارند مفید است. چاى گلبرگ رز عوارض و نشانه‌هاى سرماخوردگی، آنفلوآنزا، زکام و گرفتگى‌هاى برونشى را از بدن دور مى‌کند.

انواع رز با عفونت‌هاى دستگاه گوارش مبارزه مى‌کند و خوردن آنها موجب مى‌شود پس از مصرف یک دوره آنتى بیوتیک در میزان باکترى‌هاى بى ضرر و مفید موجود در دستگاه گوارش تعادل برقرار شود. گلبرگ‌هاى رز مانند دکونژستان عمل مى‌کنند و در عین حال مدر هستند به همین جهت باعث دفع سموم و مواد زائد بدن از طریق تولید بیشتر ادرار مى‌شوند. ترکیبات قابض موجود در رز موجب بند آمدن خونریزى‌ها، خشک شدن خلط و توقف اسهال مى‌شود. رز همچنین براى کبد مفید است.

کاسبرگ رز و گلبرگ‌هاى آن اثر آرام بخش و بهبود دهنده بر روى سیستم عصبى دارند و افسردگى را از میان برده، خستگى را کاهش مى‌دهند.

قبلا کاسبرگ رز وحشى یکى از منابع سرشار ویتامین C در قلمرو گیاهان شناخته مى‌شد. کاسبرگ رز همچنین غنى از ویتامین‌هاى A، B و K است. در آن زمان از کاسبرگ رز شربتى تهیه مى‌شد که در زمان جنگ جیره بندى مى‌گردید و براى افزایش مقاومت بدن کودکان در برابر عفونت‌ها و درمان سرماخوردگى معمولى به آنها خورانده مى‌شد. این شربت یا عصاره چنانچه از محفظه خالى دانه رز تهیه شود درمانى مفید براى اسهال و ناراحتى‌هاى معده، سوءهاضمه و حالت تهوع است.

از طعم شیرین و عطر خوش رز نیز به عنوان پوششى براى طعم و بوى سایر گیاهان دارویى در داروها بهره گرفته مى‌شود.

گلاب استخراج شده از رز، پاک کننده ایده آل براى پوست است. پاک کردن پوست با گلاب چین‌هاى ظریف و سطحى پوست را باز مى‌کند و التهاب و سرخى آن را از میان مى‌برد ضمن اینکه در درمان آکنه و دانه‌هاى سرسیاه روى پوست مفید است.

گلاب بازسازى سلول‌هاى پوست را تسریع و خستگى و سرخى پلک‌ها را برطرف مى‌کند. همچنین التهاب خراش‌ها و تورم ناشى از پیچ خوردگى مفاصل را بهبود مى‌بخشد.

دم کرده رز دهان شویه‌اى مفید است و براى درمان خشکى و ترک لب‌ها مى‌توان از روغن رز سود برد. در ایران از گلبرگ‌هاى گل رز محمدى مربایى خوش طعم تهیه مى‌شود که در اینجا به روش تهیه آن اشاره مى‌کنیم:

تقریبا هم وزن گلبرگ رز مورد نظرتان شکر در نظر بگیرید. مقدارى آب در قابلمه اى بریزید و روى آتش اجاق گاز به جوش آورید. گلبرگ‌هاى رز پاک شده را در آب جوش بریزید و بگذارید حدود دو دقیقه بجوشد، سپس آن را در یک آبکش خالى کنید و با آب سرد آبکشى نمایید. به این ترتیب به اصطلاح تلخى گل گرفته مى‌شود. بگذارید آب اضافى گل کاملا رفته و تقریباً خشک شود.

شکر را با مقدارى آب در قابلمه اى بریزید و بگذارید بجوشد تا قوام آمده و به غلظت مورد نظر برسد، کمى زعفران در آن بریزید و سپس گلبرگ‌ها را اضافه کنید. بگذارید چند جوش بزند. سپس مربا را در ظروف شیشه‌اى دردار استریل بریزید.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز