اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

نگاهی به برگزاری مراسم شب هالووین

مراسم سنتی شب هالووین در كشور ایتالیا، بهانه‌ای شیرین و هیجان انگیز برای تفریح و سرگرمی كودكان و نوجوانان و فرصتی است برای بزرگترها تا با رفتن بر مزار درگذشتگان، یادی از عزیزان خفته در خاك خود كنند.

هالووین ( ‪ ) Halloween‬یكی از معروف‌ترین مراسم سنتی در مغرب زمین با بیش از دو هزار سال قدمت است.

همه ساله در اغلب كشورهای غربی در شب ‪ ۳۱‬اكتبر ( شب‪ ۱۱‬آبان ) یعنی شب هالووین، معمولا كودكان و نوجوانان لباس‌های عجیب و غیر مرسوم می‌پوشند و مانند مراسم سنتی شب چهارشنبه سوری در ایران، برای گرفتن آجیل و شكلات به درب منازل همسایگان می‌روند.

یكی از نمادهای هالووین یك كدو تنبل تو خالی است كه برای آن دهان و چشم درست كرده و با روشن كردن شمع در داخل آن، هیبتی ترسناك ایجاد می‌كنند .

مراسم هالووین، بیان‌كننده اعتقاد پیشینیان مردمان مغرب زمین به جهان آخرت است.

آخرین روز ماه اكتبر یعنی روز هالووین یا روز همه مقدسین نام دارد .

بنیانگذاران این مراسم كه به صورت جشن برگزار می‌شود، قوم سلتی بودند كه پیش از میلاد مسیح در سرزمین ایرلند و شمال فرانسه زندگی می‌كردند. بنا براعتقاد قوم سلتی، آغاز سال نو میلادی اول ماه نوامبر است و با این اعتقاد ، آخرین شب سال یعنی شب سی و یكم اكتبر را زمان یادبود ارواح درگذشتگان قرار دادند و به این ترتیب مراسمی برپا می‌كردند .

در این مراسم مردم به دور هم جمع می‌شدند، آتش می‌افروختند، قربانی می كردند و هر كس هر غذایی داشت با دیگران تقسیم می‌كرد و همگی بر سر یك سفره می‌نشستند، زیرا بر این باور بودند كه در این شب راه میان دو جهان باز می‌شود و ارواح درگذشتگان آنان نیز در این جمع حاضر می‌شوند و ارتزاق می‌كنند . پس كسانی كه با سخاوت بیشتری در این مراسم شركت می كردند، مورد شفاعت درگذشتگان قرار می‌گرفتند و تا پایان آن سال از گزند بدی‌ها و بلاها مصون می‌ماندند.

از دیگر مراسمی كه در این شب انجام می‌شد، می‌توان به پوشیدن لباس‌هایی از پوست سر حیوانات، پیشگویی توسط كشیشان، خوردن سیب كه سمبل پومانا ( الهه میوه و درخت) بود و بردن باقیمانده‌های آتش و خاكستر به خانه‌ها با این نیت كه آنها را از بدی‌ها و از سرمای زمستانی كه در پیش است در امان می دارد اشاره كرد .

در پایان شب هالووین روحانیون مسیحی با شب زنده داری و دعا و نیایش آخرین شب سال را به پایان برده و ارواح مقدس را از برزخ به بهشت رهمنون می كردند.

به نظر می‌رسد، امروزه در بیشتر كشورهای غربی، از مراسم سنتی – آیینی هالووین فقط یك نام باقی مانده است و خانواده‌ها این مراسم را بیشتر به صورت یك جشن و مراسمی فانتزی برگزار می‌كنند و از آن باورهای اولیه و مراسم خاص این ایام، جز در معدودی از مناطق غیر شهری در برخی از كشورهای غربی، چیزی باقی نمانده است .

شاید بیشترین ارزش این مراسم در این باشد كه فردای شب هالووین، مردم به زیارت اهل قبور رفته و یادی از عزیزان درگذشته خود می‌كنند.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز