وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

اتو کشیدن پوست

هرسال در سرتاسر جهان میلیون ها دلار خرج خرید کرم‌های ضد چروک می شود.

با گذشت زمان و رسیدن به دوران پیری ، پوست ما ممکن است خشک و یا چروکیده شود. مردم سراسر جهان، همه ساله ، میلیون‌ها دلار برای کرم‌های ضد چروک خرج می کنند تا پوستشان سالم و صاف بماند.بسیاری انتظار دارند این کرم‌ها همانند اتو، پوست آنها را صاف کند، اما آیا واقعا این کرم‌ها تاثیر معجزه آسا دارند؟

چرا پوست چروک می‌شود؟
فیبرهای کلاژن، پروتئین اصلی در پوست هستند و فیبرهای الاستین به خاطر قابلیت ارتجاعی خود (توانایی برای کشیدگی و قابلیت بازگشت به شکل اولیه ) به پوست جوانی و طراوت می دهند. با افزایش سن و سال که پوست در معرض عوامل محیطی (نظیر آفتاب ،مواد شوینده ، استرس و … ) قرار می‌گیرد، پوست چروکیده و ضعیف می‌شود ، زیرا که قادر نیست دوباره به طور صحیح مرمت شود. همچنین با افزایش سن، غشاء میانی پوست شروع به کم چربی شدن می‌کند.
قرار گرفتن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید به انهدام فیبرهای الاستین در پوست منجر شده و سبب ضعیف شدن پوست ، کشیدگی و از دست دادن قابلیت ارتجاعی آن می‌شود. همچنین، پوست آسان‌تر گسسته شده و به زمان بیشتری برای التیام نیاز پیدا می کند،که این هم یکی از عوامل اصلی چین و چروک پوست است.
پوست سیگاری ها بیشتر از غیر سیگاری ها با همان نوع پوست ، گرایش به چروک شدن دارد. دلیل این تفاوت ، شناخته نشده است ، اما ممکن است به خاطر این حقیقت باشد که سیگار گردش خود را در پوست کاهش می‌دهد. دیگر آلوده کننده‌های هوا مخصوصا ازن هم در این کار دخیل هستند. این باور وجود دارد که رادیکال‌های آزاد اکسیژن ، به غشاهای سلولی آسیب می رسانند، حتی با مواد ژنتیکی فعل و انفعال داشته و پیری پوست را تسریع می‌کنند. کاهش وزن سریع و جدی نیز ممکن است سبب چین و چروک شود ، همان طور که سلول‌های چربی زیرین پوست احتیاج به لایه سطحی دارند، کاهش در این سلول‌های چربی سبب می شود که شخص لاغر و ضعیف به نظر بیاید.

کرم ضد چروک‌یعنی چه؟
کرم های ضد چروک برای پوست‌های در شرف پیری یا پیر طراحی می‌شوند و باید توانایی جلوگیری از ایجاد چروک‌های جدید را داشته باشند. بدین ترتیب میزان مواد مرطوب کننده این محصولات بالا و البته مقدار مواد چرب و روغن های سبک (همچون روغن های گیاهی) بسیار زیاد است. ضمناً از انواع مرطوب کننده های قوی که خاصیت درمانی دارند در این نوع کرم‌ها استفاده می‌شوند. علاوه براین، بسیاری از کرم های ضد چروک حاوی مواد لایه بردار ملایم و مواد محرک سازنده سلول‌های جدید پوستی هستند.

مواد موثر در کرم های ضد چروک
برخی از رایج ترین انواع موادی که در کرم‌های ضد چروک وجود دارند عبارتند از:
-۱ ویتامین‌ها: رتینول یک شکل ویتامین A است و اولین ماده آنتی اکسیدانی است که به طور گسترده در کرم های ضدچروک معمول موجود در بازار، مورد استفاده قرار گرفت. ترتینوئین شکل دیگر ویتامین A است که نسبت به رتینول قوی‌تر است. ترتینوئین تنها درمان موضعی تائید شده برای چروک است و توسط نسخه پزشک قابل تهیه است. هم رتینول و هم ترتینوئین می توانند باعث قرمزی و تحریک پوست شوند، اما اثرات جانبی رتینول معمولاً خفیف‌تر است.البته اگر حامله هستید یا قصد دارید حامله شوید از مشتقات مصنوعی ویتامین A دوری کنید، زیرا استفاده از این مواد در دوران بارداری ممنوع است و ممکن است موجب ناهنجاری‌های جنین شود.
ویتامین C یک ماده مغذی آنتی اکسیدان است که به بازیابی ویتامین E در بدن کمک می‌کند. ویتامین C تشکیل کلاژن را هم تحریک می کند.تحقیقات نشان داده که ویتامین C با تحریک کردن تجدید سلولی و افزایش جریان خون پوست را ترمیم و از آن محافظت می‌کند.همچنین بررسی‌های انجام شده نشان می دهد که استعمال موضعی ویتامین C ممکن است باعث کاهش چین وچروک‌ها، افزایش ضخامت پوست و محافظت در برابر صدمه نور خورشید شود.ویتامینE یک ماده مغذی آنتی اکسیدان است و عمده‌ترین آنتی اکسیدانی است که در پوست انسان یافت می شود. کاهش میزان آن در پوست با ایجاد چروک پوستی همراهی دارد.ویتامین E با خنثی کردن رادیکال های آزاد – مواد واکنش دهنده آسیب رسان تولید شده در جریان واکنش‌های شیمیایی در بدن – باعث ایجاد پوستی لطیف و بدون چروک می شود.

 

-۲ آلفالیپوئیک اسید: آلفا لیپوئیک اسید ماده آنتی اکسیدانی است که در غشای سلول های پوست نفوذ می کند و باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد می‌شود. این ماده همچنین ممکن است به عنوان یک لایه بردار شیمیایی پوست باعث ریزش پوست مرده و کاهش چروک ها شود.
-۳ مس: مس یک عنصر کمیاب است که در هر سلولی یافت می شود. در کرم ها مس را با قطعات کوچک پروتئینی به نام پپتید ترکیب می‌کنند. پپتیدهای مس، التیام زخم ها را تشدید می کنند. آنها همچنین تولید کلاژن را تحریک کرده و ممکن است اثر آنتی اکسیدان ها را تقویت کنند.گروهی معتقدند کرم‌های حاوی پپتیدهای مس ارتجاع و رطوبت پوست را بهبود می بخشند و به این ترتیب خطوط و چروک‌های ظریف پوست را کاهش می دهند.
-۴ فاکتورهای رشد: ‌فاکتورهای رشد هورمون‌هایی هستند که به طور طبیعی در بدن یافت می‌شوند. کینتین که یک فاکتور رشد گیاهی است، به عنوان یکی از رایج ترین مواد در کرم های ضد چروک مصرف می‌شود.
-۵ هیدروکسی اسیدها:آلفا هیدروکسی اسیدها، بتاهیدروکسی اسیدها و پلی هیدروکسی اسیدها همگی انواع مصنوعی اسیدهای مشتق از میوه‌های قنددار هستند. این اسیدها معطرند و موادی هستند که باعث می‌شوند لایه فوقانی و مرده پوست برداشته شود و رشد یک لایه صاف و یک رنگ از پوست جدید تحریک شود. هیدروکسی اسیدها تولید کلاژن – پروتئینی که پوست را ضخیم می کند و مانع از دست رفتن آب آن می شود- را تحریک می کند. استفاده از این اسیدها ممکن است باعث بهبودی متوسط خطوط و چروک‌های ظریف شود.
-۶ کوآنزیم : Q – کوآنزیمQ – ماده ای است مغذی که به تنظیم تولید انرژی در سلول‌ها کمک می‌کند.کمپانی‌های سازنده مدعی هستند که این ماده به توانایی پوست در مقابله با چروک‌ها کمک می‌کند.اما پژوهش‌های بیشتری برای بررسی اثرات درازمدت این کرم ها مورد نیاز است.
-۷کلاژن: کلاژن پروتئین اصلی پوست است و باعث انعطاف پذیری و کشسانی پوست می‌شود. میزان کلاژن با افزایش سن کاهش می‌یابد و در نتیجه چین و چروک‌و افتادگی پوست رخ می‌دهد.
حقیقت این است که کلاژن از طریق پوست جذب نمی‌شود و باعث افزایش تولید کلاژن بدن نیز نمی‌شود. استفاده از کرم‌های حاوی کلاژن ممکن است احساسی از قوام دار شدن و استحکام پوست ایجاد کند، اما این اثر نه به خاطر کلاژن، بلکه به علت مرطوب شدن پوست است که هر کرم مرطوب کننده ای می تواند آن را ایجاد کند.

انتخاب‌کنید
بسیاری از کرم ها و لوسیون های پوستی که بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند، فقط پوست را مرطوب می‌کنند. اما فرآورده‌هایی هم وجود دارند که سازندگانشان مدعی‌اند چروک های پوست را کاهش می‌دهند یا آسیب وارد بر پوست، ناشی از پیری یا تابش آفتاب را برطرف می‌کنند.با ورود به داروخانه یا لوازم آرایش فروشی‌ها با انبوهی از کرم‌های ضد چروک مختلف روبه رو می‌شویم که هر یک ما را وسوسه می‌کنند که آنها را امتحان کنیم تا بفهمیم کدامیک موثرتر است. اما این کار شیوه مناسبی نیست چرا که هم مقدار زیادی خرج روی دست شما می‌گذارد و هم اینکه ممکن است دچار عوارضی مانند حساسیت یا تحریک شدن پوست شوید.
باید‌توجه‌داشته‌باشید‌که کرم‌های ضد چروک متفاوت، ممکن است بیشترین تاثیر را روی پوست معینی مثلاً چرب، خشک، حساس یا غیره داشته باشند. بنابراین متخصص پوست می‌تواند با تعیین نوع پوست شما، ارزیابی مشکلات پوستی شما و همچنین تعیین کردن وجود حساسیت در پوست شما نسبت به مواد معین، در انتخاب کرم ضد چروک مناسب به شما کمک کند.ضمناً نباید انتظار داشته باشید که کرم ضد چروک مانند اتو عمل کند و پوست را کاملا صاف نماید. همچنین این کرم‌ها نمی‌توانند کار جراحی پلاستیک برای پوست کشی را برای شما انجام دهد. اما به هر حال این محصولات می‌تواند اثر خفیف تا متوسطی در برطرف کردن چروک‌ها داشته باشد. شما می‌توانید به فروشگاه‌های عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی بروید و هرچه در جیبتان است بدهید و یک کرم ضد چروک خریداری کنید، اما معلوم نیست این کرم تا چه حد موثر باشد، یا اصلا‌ موثر باشد. ماسک‌های طبیعی و کمی تغییر در رژیم غذایی می‌تواند پوستی صاف و شفاف به شما بدهد.برای برخورداری از یک پوست زیبا و سالم به دنبال کرم ها و ماسک های مختلف نباشید. سرما به دلیل ایجاد خشکی در پوست رابطه مستقیمی با چروک و پیری زودرس دارد، در این فصل بیشتر به پوست‌تان رسیدگی کنید و اجازه ندهید هیچ گاه پوست‌تان خشک شود. بهترین وسیله برای چرب نگه داشتن پوست، روغن زیتون است. حمام آفتاب نگیرید و سعی کنید که بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر از قرار گرفتن در معرض آفتاب پرهیز کنید. اگر در این ساعات مجبورید در معرض آفتاب باشید ، همیشه از کلاه و ضد آفتاب استفاده کنید. . صورت خود را زیاد نشویید و از صابون‌های زبر پرهیز کنید . زیرا شستن زیاد باعث کم شدن چربی و رطوبت پوست می شود و بدانید سیگار بزرگ‌ترین دشمن پوست شماست.


پایگاه فرهنگی تفریحی ایران ناز