اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

روش تمیز کردن و براق كردن ظروف نقره

مجموعه : سبک زندگی
روش تمیز کردن و براق كردن ظروف نقره

بهترین روش های تمیز کردن و براق كردن ظروف نقره

 

برای براق كردن ظروف نقره:

ظروف نقره را درون یك ظرف فلزی كه داخل آن آب جوش و كمی تاید ریخته ایم می گذاریم و این ظرف را روی آتش می گذاریم تا مدتی بجوشد سپس خارج كرده خشك كنید. (جوش شیرین , كیسه پلا ستیكی)

 

ماساژ ظروف نقره:

برای جلا دادن ظروف نقره مثل قاشق و چنگال می توان از روغن زیتون استفاده كرد و برای لكه های سفید روی آنها مقداری نمك بمالید.

 

تمیز كردن ظروف نقره:

از روش ظروف آلومینیوم كه با نمك و جوش شیرین است انجام می شود.

 

روش تمیز کردن و براق كردن ظروف نقره

 

هشت ترفند برای تمیز کردن ظروف نقره

1- جالب است بدانید شستشوی ظروف نقره با سرکه گرم باعث می‌شود تمام لکه ‌های سبز مایل به خاکستری محو شود.

 

2- شگرد دیگر اینکه می‌توانید ظروف نقره را به مدت ۱۰ دقیقه در آب جوش پرنمک بگذارید.

 

3- الکل هم می‌تواند لکه‌های ظروف نقره را از بین ببرد.

 

4- نکته‌ای که خیلی مهم است اینکه هرگز برای پاک کردن ظروف نقره از اسفنج زبر یا سیم استفاده نکنید چون برق آن را گرفته و حتی سبب خش افتادن روی آن می‌شود.

 

5- اگر می‌خواهید ظروف نقره برق اولیه و طبیعی داشته باشند می‌توانید آنها را درون شیر لخته شده بخوابانید و بعد به کمک یک دستمال نرم آنها را تمیز کنید.

 

6- تکنیک دیگر استفاده از وازلین است. می‌توانید دستکش کتان به دست کرده و مقداری وازلین به دستکش مالیده و ظروف را پاک کنید.

 

7- یکی از مشکلات اصلی ظروف نقره اکسیده شدن و سیاه شدن سریع آنهاست. برای پیشگیری از این موضوع در ظرف نگهداری ظروف یک تکه گچ یا یک عدد قرص کافور بگذارید. این مواد رطوبت را گرفته و مانع از اکسید شدن می‌شود.

 

8- برای نگهداری بهتر ، پیچاندن ظروف نقره در یک تکه کاغذ ابریشمی یا پارچه ترجیحا تیره را به شما توصیه می‌کنیم.

 

ترفندهایی برای برق انداختن وسایل نقره ای

در این قسمت سعی داریم علاوه بر روشهایی که در بالا ذکر شد چند روش دیگر برای برق انداختن وسایل نقره ای به شما یاد دهیم که شاید تا به حال از معجزه آنها در این باره چیزی نشنیده باشید.

 

مایع دستشویی

یک روش عالی دیگر برای درخشان کردن لوازم نقره ای استفاده از مایع دستشویی می باشد برای این کار اول چند قطره از مایع دستشویی را روی یک پارچه ی نرم و تمیز ریخته و نقاط تیره شده را خوب بمالید خواهید دید که وسایل نقره تان به خوبی پاک و درخشان شده است با مایع دستشویی می توانید به نبرد با جرم ظروف نیز بروید و مطمئنا برنده ی میدان نیز شما خواهید بود.

 

شیشه شوی

شیشه شوی یک مایع عالی برای تمیز کردن شیشه ها می باشد اما استفاده ی دیگری نیز می توانید از آن بکنید و آن پاک کردن وسایل نقره ای با شیشه شوی است اسپری شیشه شوی را بر روی یک پارچه یا مسواک و برس بزنید و قسمتهای تیره و کدر شده را با آن به خوبی پاک کنید تا ظروفتان جلا و شفافیت قبلی خود را به دست آورد.

 

شیرخشک و آبلیمو

اگر می خواهید که لوازم نقره تان بدرخشد و از دیدن آنها لذت ببرید پس این روش را برای درخشان کردن آنها امتحان کنید لوازم نقره را در مخلوطی از نصف فنجان شیر خشک ، نصف فنجان آب و یک قاشق غذاخوری آب لیمو به مدت یک شب بخیسانید روز بعد خواهید دید که چگونه وسایلتان زیبا و شفاف شده اند.

 

سس کچاپ

اگر لوازم نقره مورد علاقه تان سیاه و تیره شده و این امر شما را ناراحت می کند اینجاست که سس کچاپ معجزه می کند مقداری از سس کچاپ را روی کاغذ دستمالی بریزید و به آهستگی روی قسمتهای کدر و تیره بکشید.

 

اگر وسایل نقره تان به حالت اولیه برنگشت پس اجازه دهید تا سس کچاپ به مدت ١5 دقیقه روی سطوح ظرف باقی بماند و بعد آن را با یک دستمال نرم و تمیز پاک کنید

 

و بعد آن را به خوبی شسته و خشک کنید البته بعضی وسایل هستند که دارای سطوح بافت دار هستند مثل بعضی از جا شمعی ها یا وسایل دکوری که برای تمیز کردن شکافها و درزهای آنها از برس و مسواک باید استفاده کرد.

 

نوشیدنی گاز دار لیمویی

با استفاده از نوشیدنی گازدار می توانید درخشش قبلی ظروف نقره ای خود را بر گردانید به این روش که نوشیدنی گازدار لیمو را در یک ظرف ریخته و لوازم را در آن قراردهید و اجازه دهید یک ساعت در آن باقی بماند و بعد از آن خارج کرده و کاملا خشک و تمیز کنید خواهید دید که چگونه شفاف و زیبا شده است.

 

نرم کننده ی مو

یکی از روش های مخصوص این بخش از نکات خانه داری نمناک استفاده از نرم کننده موی سر است ، برای از بین بردن تیرگی و کدرشدن لوازم نقره، نرم کننده موی سر نیز گزینه مناسبی است برای این کار کمی نرم کننده موی سر را روی سطوح نقره ای بزنید نرم کننده ها ویژگی تمیز کنندگی بسیار خوبی دارند.

 

آمونیاک

اگر لوازم و بدلیجات نقره دوست داشتنیتان شفافیت اولیه خود را از دست داده هیچ نگران نباشید چرا که آمونیاک درخشندگی قبلی را به شما باز خواهد گرداند اگر به مدت ده دقیقه آنها را در محلولی از نصف فنجان آمونیاک و یک فنجان آب گرم قرار دهید و به آرامی بشویید و خشک کنید مشاهده خواهید کرد که چگونه این وسایل دوباره زیبا و جذاب شده اند.

 

نشاسته ی ذرت

نشاسته هم یکی دیگر از روشهای مناسب برای اینکار می باشد خمیری از نشاسته ی ذرت و آب درست کنید و بعد با یک دستمال نمدار این خمیر را روی سطح کدر و تیره قرار دهید تا خشک گردد و بعد با یک دستمال نسبتا زبر یا حوله یا دستمال کتان آن را پاک کنید.

 

گچ

در محلی که ظروف نقره را در آن نگه می دارید اگر چند عدد گچ بگذارید ظروف شما همیشه درخشان و زیبا می ماند برای اینکه گچ رطوبت موجود را جذب خود می کند و از کدر و سیاه شدن نقره جات جلوگیری می کند و ظروف شما همیشه درخشان و زیبا می مانند.

 

سرکه

سرکه به عنوان یک محلول معجزه گر عمل می کند و برای تمیز کردن هر چیزی می توان از آن کمک گرفت شاید خیلی ها از خاصیت این محلول تمیز کننده بی خبر باشند نصف فنجان سرکه را با دو قاشق غذا خوری جوش شیرین مخلوط کرده و نقره جات خود را به مدت دو الی سه ساعت در آن قرار دهید و بعد آنها را با آب سرد بشویید و اجازه دهید تا کاملا خشک و عاری از آب گردد.

 

روش تمیز کردن و براق كردن ظروف نقره

 

سه راه کار عالی برای شفاف و پاک کردن وسایل و لوازم نقره ای

1. در ابتدا یک ورقه ی آلومینیومی را در درون یک ظرف بزرگ بگذارید البته قسمت براق آن به سمت بالا باشد و بعد وسایل نقره ای سیاه شده را بر روی ورقه ی آلومینیومی بگذارید و داخل آن آب جوش بریزید و در انتها چند قاشق غذا خوری نمک طعام به آن بیافزایید.

 

خواهید دید که لکه های سیاه و کدر چگونه از لوازم نقره ای جدا شده و به ورقه ی آلومینیومی می چسبند.

 

اگر لکه ها کمتر از بین رفتند جای نگرانی نیست چرا که می توانید این کار را چندین بار تکرار نیز نمایید بعد از اینکه مطمئن شدید ظروف نقره ای تمیز و شفاف شد می توانید با صابون و آب گرم به خوبی شسته و ظرف را خشک کنید.

 

2. خمیر دندان هم جزو روشهایی است که از آن برای تمیز کردن وسایل نقره ای می توان بهره برد برای این کار باید مقداری خمیر دندان را به کمک یکی از انگشتان دست یا به وسیله ی یک پارچه ی نرم به روی قسمتهای تیره و کدر ظرف کشید

 

و بعد با آب گرم ظرف را شسته و با یک دستمال تمیز خشک نمود اگر می خواهید نتیجه ی بهتری کسب کنید پس بهتر است این کار را یکی دوبار دیگر نیز انجام دهید تا نتیجه ی مورد نظر حاصل شود.

 

3. در این بخش یک روش کاملا طبیعی برای از بین بردن لکه های تیره و کدر پیشنهاد می کنیم برای این منظور ابتدا یک اسفنج تهیه کرده و آن را با آب گرم، نمدار می کنیم

 

و بعد اسفنج را فشار داده تا کاملا آب آن از بین برود سپس مقداری نمک طعام را به روی اسفنج ریخته و به آهستگی بر سطوح ظرف نقره ای می کشیم برای کسب نتیجه بهتر می توان این کار را چندین بار تکرار نمود این یک روش طبیعی و بی ضرر است البته در هنگام کار باید مواظب بود تا به ظروف هیچ صدمه ای وارد نگردد.

 

اگر می خواهید که وسایل نقره ای کدر نشوند و زیبایی اولیه خود را حفظ کنند بهترین روش این است که ظروف نقره ای را بعد از استفاده یا خیس شدن سریع خشک کرد تا هیچ اثری از نم و آب بر روی آن نماند.

 

اسید ها نیز از جمله عواملی است که موجب سیاهی لوازم نقره ای می گردد و باعث خرابی و از بین رفتن ظروف نقره ای می شود ذکر این نکته بسیار مهم است که از تناول غذاهایی که اسیدی هستند در ظروف نقره ای خودداری کنید

 

و اگر مجبور به استفاده شدید برای غذاهایی مانند سس و خردل و تخم مرغ زودتر آنها را با صابون و آب گرم شسته و خشک کنید.

 

هیچ وقت وسایل نقره ای را در کنار جسم تیز و برنده مانند کارد و چاقو و چنگال قرار ندهید چرا که نقره به عنوان یک فلز بسیار نرم است و وقتی که با این اجسام برخورد کند دچار آسیب و خراش می گردد و صدمه می بیند پس مکان نگهداری از ظروف نقره برای جلو گیری از آسیب و صدمه حائز اهمیت است .

 

تا جاییکه امکان دارد وسایل نقره ای را با دست بشویید و از شستن با ماشین ظرفشویی اجتناب نمایید چرا که باعث خط و خش و صدمه در ظروف می گردد پس بهترین روش شستن با دست و سپس پاک کردن با یک دستمال خشک و تمیزاست.

 

برای نگهداری ظروف نقره ای در داخل کابینت لازم است که آنها را در لای پارچه ها و کاغذهای مخصوص قرار دهید و تا جاییکه ممکن است در درون کابینت های چوبی نگذارید در مقابل در کابینتهای شیشه ای نگهداری کنید.

 

البته چون نقره وزن سنگینی دارد قبل از قرار دادن در کابینت از محکم بودن کابینتها مطمئن شوید امروزه در بازار نوعی کیسه های مخصوص برای نگهداری از ظروف نقره ای وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید و برای جلوگیری از خط و خش درون کیسه قرار داده و اطمینان حاصل کنید که ظروفتان سالم می ماند.

 

برای زدودن گرد غبار بر روی لوازم نقره ای می توانید با یک برس نرم و یا یک پارچه پنبه ای این گرد و غبار را از بین ببرید شاید به نظر بعضی ها این گرد و غبار زیاد مهم نباشد ولی همین گرد و غبارهای ریز می توانند خراشهایی در روی سطوح ظروف نقره ای ایجاد کنند.

 

از دیگر روشهای برطرف کردن خراشها بر روی لوازم نقره ای استفاده از موم نرم شده است ابتدا موم نرم شده شمع را به روی بخشهایی که صدمه دیده بکشید و بعد آن را شسته و پاک نمایید دقت کنید که برای تمیز کردن موم هرگز از کارد و چاقو استفاده نکنید چرا که سبب ایجاد خش بر روی ظروف می گردد.

 

از نکات مهمی که در موقع شست و شوی وسایل نقره ای باید به آن دقت کرد این است که از قرار دادن ظروف نقره ای به مدت طولانی در زیر آب خودداری کنید زود آن را شسته و کاملا خشک نمایید.