اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

باورهای درست و غلط درباره نوشیدن آب

مجموعه : دانستنی ها
باورهای درست و غلط درباره نوشیدن آب
باورهای نادرست زیادی درمورد نوشیدن آب سرد بعد از غذا بین عموم شایع است. امروز می‌خواهیم به این باورها بپردازیم، باورهایی مثل سرطان‌زا بودن آو یا اینكه گفته شده نوشیدن آب سرد بعد از غذا می‌تواند به هضم و گوارش غذا كمك كند .

مصرف روزانه آب
اگر از نوشیدن یك لیوان آب خنك بعد از غذا لذت می برید، آن را جزئی از مصرف روزانه آب خود قرار دهید. بر اساس كلینیك مایو، اكثر بزرگسالان باید روزانه هشت تا نه لیوان آب بنوشند. اصولاً با فرض اینكه ۲۰ درصد آب مورد نیاز شما از آب غذاها تامین شود، این بیشتر از دو لیتر می شود. اگر دوست دارید آب میوه ها یا نوشیدنی هایی به جز آب مصرف كنید، این میزان را به ۹ تا ۱۳ فنجان در روز برسانید. نوشیدنی های كافئین دار را از آن حذف كنید زیرا خود موجب كم آب شدن بدن می شوند.

آب و گوارش
یكی از این باورهای نادرست می گوید آب سرد می تواند روغن غذا را در پوشش سخت درون دستگاه گوارشتان جامد كند. این هیچ پشتوانه علمی ندارد. كلینیك مایو و دانشگاه كلمبیا تایید می كنند كه این باور نادرست است. از طرف دیگر، نوشیدن بلافاصله آب بعد از غذا معمولاً به هضم غذا كمك می كند. آب و سایر مایعات به شكستن غذاهای جامد كمك می كنند. اگر می خواهید گوارشتان را تقویت كنید، سوپ و سایر غذاهای آبكی مثل سبزیجات و میوه ها را انتخاب كنید.

آب خنك برای پایین آوردن درجه حرارت بدن
بر اساس دانشگاه كلمبیا ، نوشیدن آب سرد در بعضی نقاط به بدن كمك می كند. اگر ورزش كرده باشید، ممكن است برای خنك شدن شدیداً هوس آب خنك كنید. نوشیدن آن بسیار به شما كمك می كند. وقتی درجه حرارت بدن به بالاتر از 98.6 درجه فارنهایت می رسد، بدن برای پایین آوردن دوباره درجه حرارت خود به حالت عادی، عرق می كند. نوشیدن آب ۴۱ درجه فارنهایت به تنظیم دمای بدن شما كمك كرده و احتمال كم آب شدن آن را پایین می آورد. اگر آب خنك در دسترستان نبود، نوشیدن آب گرم بهتر از هیچ است.

آب سرد و سردرد
اگر سابقه میگرن یا سردرد دارید، نوشیدن آب با دمای اتاق توصیه می شود. در یك تحقیق كه در سال ۲۰۰۱ انجام گرفت، مشخص شد كه نوشیدن آب یخ با نی موجب بروز سردرد در میان خانمها، به ویژه آنهایی كه علائم سردرد را در آن سال تجربه كرده بودند می شود. اگر مستعد میگرن هستید، بهتر است آب ولرمتر بنوشید