اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

مهم‌ترین نمایشنامه فدریکو گارسیا

مهم‌ترین نمایشنامه فدریکو گارسیا
«لورکا» با نوشتن این نمایشنامه درباره یک خانواده، خواسته است نشان دهد که چگونه یک شخص به سبب آرزوهای برنیامده یا امیال سرکوفته خود، به سلطه بر زندگی دیگری، حتی فرزندانش، تمایل پیدا می‌کند و به یک خودکامه تبدیل می‌شود. «خانه برناردا آلبا» درامی در سه پرده است ‌که در سال ۱۹۳۶ نوشته شد.  این کتاب با ترجمه و مقدمه نجف دریابندری در ۱۷۴ صفحه توسط نشر کارنامه منتشر شده است.
 
مترجم خلاصه‌ای از یادداشت‌های گویین ادواردز – از مترجمان انگلیسی این نمایشنامه – را نیز ترجمه کرده و در مقاله‌ای با عنوان «شعر و واقعیت» در ابتدای اثر آورده است. گذشته از این، فرانسیسکو گارسیا لورکا – برادر نویسنده – هم مقدمه نسبتا مفصلی بر مجموعه سه تراژدی لورکا (عروسی خون، یرما و خانه برناردا آلبا) نوشته که این یادداشت نیز تحت عنوان«زندگی و هنر لورکا» به پیشگفتار کتاب افزوده شده است.

تیر عکاسانه


زندگی و عکس‌های هانری کارتیه برسون یکی از مطرح‌ترین عکاسان خبری دنیا که در کتابی با نام«تیر عکاسانه» گرد آمده، این روزها توجه علاقه‌مندان هنر را معطوف خود کرده است. تیرعکاسخانه کتابی است با عکس‌هایی درخشان و تکان‌دهنده با نوشته‌های کلمان شرو. برای معرفی برسون باید بگوییم که او یک عکاس مستندنگار بود و هر عکسش،
 
گویای یک وضعیت اجتماعی و تاریخی است. این کتاب انباشتی از نکات و داده‌های تاریخی دوران برسون است که تاحدی به زندگینامه مکتوب و مصور او شبیه است.«تیر عکاسانه» روایتی است از سیر فکری یکی از عکاسان روشنفکری که در سال‌های میانی قرن بیستم روایات تصویری بی‌نظیری را ثبت و ضبط کرد.«تیر عکاسانه» ترجمه بهاره احمدی، در قطع و ظاهری جذاب از سوی نشر حرفه هنرمند منتشر شده ست.

چنین کنند بزرگان که چگونه …

سرانجام پس از سال‌ها کتاب«چنین کنند بزرگان» از بساط دستفروشی‌های حاشیه خیابان انقلاب به کتابفروشی‌ها راه یافت. این کتاب یکی از متفاوت‌ترین ترجمه‌های نجف دریابندری است که خودش نیز در مقدمه آن تاکید کرده که هیچ وفاداری به اصل متن نداشته و عبارات جعلی فراوانی در آن وارد کرده است.«چنین کنند بزرگان» نوشته ویل کاپی، سرگذشت و اعمال شخصیت‌های مشهور تاریخ را با طنزی زیرکانه و لطیفه‌وار بیان کرده و دریابندری نیز جزییات و شوخی‌های بسیاری را در لحن و روایت به آن افزوده است. پریکلس، اسکندر،
 
هانیبال، کلئوپاترا، نرون، شارلمانی و… شخصیت‌هایی هستند که زندگی و عاداتشان دستمایه طنز و شوخی قرار گرفته و به حکایاتی فوق‌العاده تبدیل شده. بخش‌هایی از این کتاب، نخستین‌بار در سال ۱۳۴۷ در مجله خوشه چاپ شد و پس از آن هشت‌بار تا سال ۱۳۸۰ تجدیدچاپ شد. استقبال از این کتاب به حدی بوده که در سال‌های ممنوعیت انتشار نیز به‌صورت غیرمجاز در پیاده‌روهای خیابان انقلاب فروخته می‌شد. انتشارات کتاب پرواز این اثر را با قیمتی عرضه کرده که تفاوت زیادی با قیمت نسخه‌های غیرمجاز نداشته باشد.