وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

وکیل ملکی، هزینه وکیل ملکی تهران

نکاتی که جوانان باید در دوران عقد از آنها مطلع باشند

نکاتی که جوانان باید در دوران عقد از آنها مطلع باشند
 برای آنکه دو جوان با یکدیگر ازدواج کنند، باید راه‌­های نرفته بسیاری را پشت سر بگذارند و یکی از این مراحل گذراندان دوران عقد است.

دوران عقد دورانی بلندتر یا کوتاه‌تر از دوران نامزدی است. در دوران عقد زوجین با جاری شدن صیغه عقد به یکدیگر محرم می­‌شوند و نسبت به یکدیگر متعهد شده و باید به تعهدات یکدیگر عمل کنند.

از دوران عقد به عنوان دوران برزخی نیز یاد شده است. دورانی که در آن زوجین به گونه‌­ای نسبت فرزندی برای والدین خود و همسری برای همسر خود را دارند و اگر والدین در این دوران به فرزند خود برای گذراندن این دوران برزخی کمک نکنند، این دوران ممکن است به جهنمی سوزان تبدیل شود که برای آینده زوجین فقط حسرت را به یادگار می­‌گذارد و ضربه­‌ای جبران‌ناپذیر را به زوجین می­‌زند.
در این دوران زوجین مهارت استقلال را برای زندگی آینده خود تمرین می­‌کنند.

فاطمه احمدی یک جوان بیرجندی گفت: در دوران عقد زوجین خود را برای زندگی مشترک در آینده آماده می­‌کنند.

طولانی شدن دوران عقد عدم مسوولیت پذیری زوجین را به همراه دارد

احمدی گفت: عقد نباید طولانی شود و فقط فرصتی برای استقلال زوجین باشد.

وی تصریح کرد: طولانی شدن دوران عقد با دخالت­‌های خانواده‌­ها، وابستگی زوجین به خانواده­‌های خود و عدم مسوولیت پذیری زوجین در برابر یکدیگر همراه است.

این جوان بیرجندی اظهار کرد: خانواده‌ها نباید خواسته­‌های خود را بر خواسته­‌های همسر فرزندان خود ترجیح دهند و باعث جدایی زوجین از یکدیگر شوند.

دوران عقد طولانی انگیزه شروع زندگی مشترک را کاهش می­‌دهد

بهناز ذال یک کارشناس ارشد روانشناسی نیزگفت: دوران عقد بعد از دوران نامزدی است که با تعهدات قانونی و حقوقی همراه می‌شود.

ذال گفت: بر‌خلاف دوران نامزدی که قول ازدواج تعهدی برای زوجین به همراه ندارد، دوران ازدواج کاملا جنبه رسمی و شرعی دارد و زوجین آماده فراهم آوری شرایط شروع زندگی مستقلانه هستند.

‌وی نحوه تعامل با خانواده همسر را یکی از مشکلات دوران عقد عنوان‌ و تصریح کرد: زوجین در دوران عقد علاوه بر تجربه رابطه جدید و متفاوت با همسر خود در معرض نگاه خانواده همسر خود و مشکل تحقق انتظارات همسر خود نیز قرار می‌گیرند.

این کارشناس ارشد روانشناسی، مقدمه چینی برای استقلال مالی و اجتماعی، تهیه مسکن، مشکلات مالی، برگزاری مراسم عروسی، تامین لوازم زندگی را از جمله دغدغه­‌های زوجین و خانواده­‌هایشان در دوران عقد عنوان کرد.

ذال تصریح کرد: دوران عقد فرصت مناسبی برای استقلال مالی، رفاهی و طراحی نقشه زندگی زوجین است.

وی تنظیم روابط با خانواده همسر، تنظیم روابط بین خانواده­‌ها و تنظیم جایگاه همسر در خانواده اصلی را از جمله مهم‌ترین وظایف زوجین در دوران عقد عنوان و تصریح کرد: ارتباط با پدر و مادر همسر مهم‌ترین ارتباط همسران است.

این کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه دوران عقد طولانی، انگیزه شروع زندگی مشترک را کاهش می‌­دهد، تصریح کرد: عدم آمادگی زوجین برای شروع زندگی مستقل باعث طولانی شدن زمان عقد و احتمال وابستگی زوجین به خانواده­‌هایشان و ایجاد مشکلات دیگر می­‌شود.

ذال با اشاره به اینکه در دوره عقد زوجین مسوولیت کمتری در قبال هم دارند، اظهار کرد: طولانی شدن دوران عقد، مسوولیت‌پذیری آن­ها را کاهش می‌دهد.

عدم واکنش مناسب زوجین به سلایق و علایق یکدیگر دلیلی برای جدایی

وی اظهارکرد: عدم واکنش مناسب زوجین در برابر تعارضات و اختلاف سلیقه­‌های یکدیگر در دوران عقد دلیلی بر جدایی و فاصله زوجین از یکدیگر است.

این کارشناس ارشد روانشناسی، ناپختگی و بی‌تجربگی زوجین را دلیلی بر عدم ارتباط موثر زوجین با یکدیگر و اطرافیانشان عنوان کرد و افزود: آموزش به زوجین برای برقراری ارتباط موثر، آشنایی آن­ها با مشکلات دوران عقد و نحوه واکنش به موقعیت­‌ها تا حد زیادی باعث کاهش مشکلات زوجین و حل تعارضات دوران عقد و مانع از جدایی و طلاق عاطفی و رسمی می­‌شود.

ذال یکی از مشکلات بعد از عقد را دخالت خانواده‌­ها با عنوان حمایت و مشورت عنوان کرد و افزود: نظارت خانواده‌­ها بر عضو تازه وراد باعث دلخوری و گاهی طلاق می‌­شود.

وی از عدم اجرای تعهدات متقابل زوجین در دوره عقد به عنوان یکی از دلیلی طلاق در این دوران یاد کرد و گفت: عدم پایبندی زوجین به تعهدات مالی و ارتباطی باعث عدم تحقق انتظارات طرف مقابل و جدایی می­‌شود.

این کارشناس ارشد روانشناسی خاطرنشان کرد: خانواده‌­ها باید بدون دخالت و غرض ورزی به فرزندانشان برای شناخت بیشتر همسرشان و چگونگی ایجاد تفاهم و توافق کمک کنند.

دوران عقد، سنگ بنا و پایه زندگی مشترک زندگی زوجین

حسین امینی، کارشناس ارشد روانشناسی گفت: دوران عقد مهم‌ترین دوران زندگی مشترک است که با تعهد طرفین برای شروع یک زندگی مشترک آغاز می­‌شود.

امینی گفت: عملکرد دوران عقد به عنوان سنگ بنا و پایه زندگی همراه با خاطرات به یادماندنی برای همیشه در ذهن زوجین و ارتباطات آن­ها تاثیر‌گذار است.

وی ادامه داد: دوران عقد بنا به شرایط فردی و خانوادگی طرفین نباید بیش از یکسال طول بکشد.

این کارشناس ارشد روانشناسی اظهار کرد: زوجین باید با شناخت کامل از شرایط روحی، هیجانی، مادی و شرایط دیگر انتظارات خود را متناسب با توان یکدیگر تنظیم و با شناخت نیازها، رغبت­‌ها، ظرفیت­‌ها، ضعف­‌ها و قوت­‌های یکدیگر سعی در پذیرش و تقویت یکدیگر داشته باشند.

تقویت جایگاه زوجین در قلب یکدیگر با روابط صمیمی

امینی تصریح کرد: با ایجاد روابط صمیمی و عاطفی قوی بین زوجین در دوران عقد جایگاه­ آنان در قلب یکدیگر تقویت می­‌شود.

وی ادامه داد: تقویت جایگاه زوجین در قلب یکدیگر باعث شکل‌گیری باورهای مثبت، نگاه مثبت زوجین نسبت ‌به یکدیگر، جبران ضعف­‌ها و احترام زوجین به همدیگر می­­‌شود.

این کارشناس ارشد روانشناسی گفت: نگاه منفی زوجین نسبت به یکدیگر، درگیری با نقاط ضعف و تلاش برای تغییر یکدیگر ارتباط­‌های زوجین را تحت تاثیر قرار م­ی‌دهد.

امینی با اشاره به اینکه در دوران عقد باید با صداقت زمینه اعتماد کامل برای برقراری یک ارتباط صحیح و منطقی را فراهم کرد، گفت: این ارتباط موثر تفاهم و یکدلی را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: تناسب انتظارات زوجین با شرایط، روحیات، سلایق و مسائل خانوادگی طرف مقابل سبب درک همدلانه زوجین نسبت به یکدیگر می­‌شود.

این کارشناس ارشد روانشناسی، دوران عقد را دوران برزخی زندگی زوجین عنوان کرد و افزود: زوجین در این دوران در یک زندگی مشترک مستقل نیستند و انتظارات زوجین از یکدیگر با دخالت­‌های خانواده­‌ها محقق نمی­‌شود.

امینی با اشاره به تنش­‌های دوران عقد، اظهار کرد: زوجین باید با مدیریت این تنش‌­ها از شکل گیری خاطرات تلخ جلوگیری کنند.

این کارشناس ارشد روانشناسی با اشاره به نقش خانواده­‌ها در مدیریت شرایط سخت زندگی فرزندان، خاطر‌نشان کرد: خانواده­‌ها باید به فرزندان خود در راستای درک نیازها و توقعات همسر خود‌ کمک کنند و مانع از بروز مشکلات در زندگی زوجین شوند.