عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

علل کمردرد است و چاقی

علل کمردرد است و چاقی
یک مطالعه بزرگ بر روی آسیب های و خرابی های دیسک بین مهره ای disc degeneration نشان داد که این عارضه در افراد چاق و سنگین وزن بیشتر از افراد معمولی دیده میشود. نتایج این مطالعه در مجله آرتریت و روماتیسم Arthritis & Rheumatism منتشر شده است.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی WHO چاقی یکی از قابل پیشگیری ترین عوامل مساعد کننده بسیاری از بیماری هاست. شیوع این عارضه از حدود 30 سال قبل تاکنون تقریبا دو برابر شده است. بر طبق همین گزارش در سال 2008 میلادی 1.5 میلیارد نفر از مردم جهان وزنی بیش از طبیعی داشته اند و در همین سال 200 میلیون مرد و 300 میلیون زن چاق بوده اند.

مطالعات قبلی ارتباط بین چاقی و کمردرد را نشان داده است. متخصصان میگویند خرابی دیسک یکی از علل کمردرد است و چاقی میتواند با خراب کردن دیسک بین مهر ای موجب کمردرد شود.

در مطالعه ای که در دانشگاه هنگ کنگ صورت گرفته است تعداد 2600 فرد با سن متوسط 42 سال مورد مطالعه قرار گرفته اند. محققین با استفاده از ام آر آی ستون مهره همه افراد را مورد بررسی قرار دادند. 73 درصد از افراد مورد مطالعه دچار خرابی دیسک بودند. این خرابی در مورد مردان 76 درصد و در مورد زنان 71 درصد بود. در افراد مسن تر خرابی دیسک بیشتر بود. تعداد 7 درصد افراد مورد مطالعه لاغر بودند، 48 درصد وزن طبیعی داشتند، 36 درصد وزن زیاد داشتند و 9 درصد چاق بودند.

مطالعه نشان داد که با بالا رفتن وزن افراد وسعت و شدت خرابی دیسک بین مهره هم افزایش پیدا میکند. به نظر میرسد با افزایش وزن فشارهای وارده به دیسک افزایش پیدا کرده و این عامل میتواند موجب خراب شدن آن شود. این احتمال هم وجود دارد که به علت بالا بودن میزان سلول های چربی در افراد چاق این سلول ها موجب ایجاد التهاب شوند و این التهاب روند خرابی دیسک را تشدید کند.