عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

ویتامین A در سالمندان سطح ایمنی بدن را افزایش می‌دهد

یك متخصص تغذیه گفت: ویتامین A برای بینایی، رشد و نگهداری بافت‌های مخاطی و فعالیت سیستم ایمنی بدن ضروری است و به خوبی توسط دستگاه گوارش و كبد جذب و ذخیره می‌شود.

مینا طباطبایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس‌ افزود: با افزایش سن میزان برخی ویتامین‌ها در بدن كاهش پیدا می‌كند كه به علت كاهش مصرف غذا و كاهش قدرت جذب ویتامین‌ها از مواد غذایی مصرفی است.
وی گفت: ویتامین A برای بینایی، رشد و نگهداری بافت‌های مخاطی و فعالیت سیستم ایمنی بدن ضروری است و منابع غذایی غنی این ویتامین سبزی‌های زرد و نارنجی مانند هویج، میوه‌های زرد و نارنجی مانند انبه، هلو و سبزی‌های برگ سبز تیره مانند اسفناج است و اگر چه ویتامین A در دوران سالمندی به خوبی توسط دستگاه گوارش و كبد جذب و ذخیره می‌شود، اما استفاده از آن در بدن به كندی صورت می‌گیرد.
این متخصص تغذیه افزود: با افزایش سن، میزان ویتامین D در بدن سالمندان كاهش می‌یابد و دریافت ویتامین D كم می‌شود. ساخت این ویتامین در پوست سالمندان كمتر می‌شود و افراد سالمند بیشتر از افراد جوان با خطر كمبود ویتامین D مواجه هستند.
طباطبایی اضافه كرد: منابع غنی ویتامین D زرده تخم مرغ، جگر و روغن كبد ماهی است و در زمان سالمندی ظرفیت ساختن ویتامین D و توانایی كلیه برای تبدیل این ویتامین به شكل فعال آن كاهش می‌یابد. مهمترین راه تأمین این ویتامین استفاده از نور مستقیم آفتاب و نه از پشت شیشه است. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب در نواحی دست‌ها، بازوها و صورت به مدت 5 تا 15دقیقه در روز حداقل 2 تا 3 بار در هفته سبب تولید كافی ویتامین D در پوست می‌شود.
این متخصص تغذیه اضافه كرد: سوخت و ساز ویتامین B6 در بدن با بالا رفتن سن به علت افزایش نیاز تغییر می‌كند و جذب آن كاهش می‌یابد و
مصرف ناكافی گوشت و حساس بودن این ویتامین در برابر حرارت و از بین رفتن آن و عدم مصرف مواد غذایی تازه از علل شایع كمبود این ویتامین در سالمندان است.
وی افزود: فاكتور داخلی در شیره معده برای جذب ویتامین B12 ضروری است. كمبود فاكتور داخلی می‌تواند باعث بروز كمبود این ویتامین در بدن شود و كاهش جذب آن بر اثر عوامل مختلفی مانند برداشتن معده یا بخشی از آن طی عمل جراحی، فقدان اسیدكلریدریك معده، التهاب مزمن معده و كاهش ترشحات معده، ایجاد می‌شود.
طباطبایی اضافه كرد: بیمارانی كه ورم مزمن معده دارند مستعد كمبود این ویتامین هستند و مصرف ناكافی انواع گوشت در سالمندان به دلیل محدودیت درآمد یا مشكلات دندانی ممكن است باعث كاهش دریافت این ویتامین شود.
این متخصص تغذیه افزود: منابع عمده این ویتامین گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و لبنیات است و برای پیشگیری از عوارض ناشی از كمبود این ویتامین در سالمندان بر دریافت مقادیر كافی آن تأكید می‌شود، در صورت مصرف ناكافی مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه B مصرف آنها به صورت مكمل غذایی انجام شود.