عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

عضویت در تلگرام مجله تفریحی ایران ناز,عضویت در تلگرام,عضویت در تلگرام ایران ناز

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

دکترجمیلیان متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی

بلیط هواپیما

چیستی و چرایی مهریه

چیستی و چرایی مهریه

 

مرد به صورت طبیعی ، در برابر غریزه از زن ناتوان‏تر است و این خصوصیت ، وی را وادار می‏کند تا به زن اظهار نیاز کند و برای جلب رضایت او اقدام نماید ، یعنی در واقع ، گمشده‏ی مرد همان سکون و آرامش است که از سرِ ناآرامی و بی‏قراری در تب و تاب دست یافتن به آن است و برای آنکه به آن دست پیدا کند، از هیچ کوشش و تلاشی دریغ نمی‏کند .

 

به گزارش ایونا ، همین مسئله موجب شده است تا مرد، در پی یافتن سکون و جستن آرامش ، همواره خواستگار زن باشد و از آنجا که زن نیز دنبال سکون و در جستجوی آرامش است و سعی می‏کند بهترین پناهگاه را برای آرامش یافتن خویش بجوید و از این رو که نقش وی پاسخگویی به محبت و خواستگاری مرد است ، در صدد بر می‏آید به عاشقانه‏ترین محبت پاسخ دهد و به روی پاک‏ترین و با ثبات‏ترین مهر آغوش بگشاید .

 

به بیان دیگر مرد به خاطر آرامش یافتن و بهره‏مند شدن از سکون ، به دنبال زن می‏رود و زن نیز به خاطر همان مسئله و تأمین همان نیاز طبیعی خویش ، می‏کوشد تا گرم‏ترین خواسته‏ها و شورآفرین‏ترین محبت‏ها را بیابد و از میان انبوه اظهار ارادت‏ها و ابراز عشق‏ها ، خالص‏ترین و پاک‏ترین آن را بجوید و با گرم‏ترین پاسخ به شایسته‏ترین تقاضا ، سکون و آرامش رؤیایی را به تصویر بکشد تا بدین‏سان حکمت آفرینش پیوند زن و مرد در عالم واقع ، تحقق عینی بیابد .

 

 بنابراین ، با در نظر داشتن اینکه زن و مرد از ارزش انسانی همسانی برخوردارند و به لحاظ مقام معنوی و کمالات هیچ‏گونه تفاوتی میان آنها وجود ندارد و با توجه به اینکه حکمت نهفته در خلقت زوجین و همسران ، حصول آرامش ، و رسیدن به سکون است و پاسخ زن به تقاضای مرد برای تأمین همین هدف صورت می‏گیرد ، قرآن کریم پس از دستور به پرداخت مهریه زنان ، جهت اعطای آن را هم گوشزد می‏نماید .

 

مفسران عالی مقام در تفسیر کلمه «نحله» که بیانگر وجه پراخت مهریه است ، ضمن اینکه اقوال و دیدگاههای گوناگون را متذکر شده‏اند ؛ با این حال تقریباً در این مسئله اتفاق نظر دارند که مراد از نحله، «عطیه» و «هبه» است .

شیخ طوسی (ره) در این باره گفته است : اینکه خداوند مهریه را بر مرد واجب نموده و زن را موظف به پرداخت چیزی نکرده است ، از منظر بعضی از مفسران بدین معناست که در واقع ، مهریه عطیه‏ای از سوی خداوند متعال برای زنان است .( تفسیر التبیان؛ ج 3، النجف: المکتب الامین، (بی‏تا) ص 109، ذیل آیه‏4 سوره‏ی نساء).


طنطاوی گفته است : «نحله» ، یعنی عطیه و هدیه‏ی بدون عوض که با رضایت قلبی به کسی داده می‏شود .(الجواهر؛ ج 3، مصر، (بی‏نا) 1350، ص 10، ذیل همان آیه).


محمد جواد مغنیه نیز گفته : مراد از نحله عطیه‏ای است که خداوند پرداخت آن را بر زوج واجب گردانیده و… در حقیقت ، خداوند شوهران را موظف نموده تا از جانب خداوند متعال ، هدیه‏ای را به همسران‏شان بدهند . پس مهریه عوض بهره‏برداری جنسی نیست ؛ چون زن و مرد در این نیاز ، مشترکند .(التفسیر الکاشف؛ ج 2، لبنان: دار العلم للملایین، الطبعه الثالثه، 1981، ص 250، ذیل همان آیه..).

سید قطب آورده است : خداوند متعال به شوهر دستور می‏دهد تا مهریه را به عنوان هدیه‏ی محض با رضایت قلبی تمام و با آسودگی خیال به همسرش اعطا کند ، دقیقاً همان‏طوری که یک هدیه و بخشش را به کسی می‏دهد .(فی ظلال القرآن) .


احمد مصطفی المراغی می گوید : معنای آیه شریفه این است که زنانی را که به عقد ازدواج‏تان درمی‏آورید ، مهریه‏شان را به عنوان هدیه و بخشش بدهید.( تفسیر المراغی؛ ج 4، لبنان: دار احیاء التراث العربی، (بی‏تا) ص 184، ذیل همان آیه).


ابو الحسن الماوردی گفته : نحله همان عطیه و هدیه‏ی بدون عوض است. اینکه دین را نحله نامیده‏اند به این دلیل است که عطیه‏ای از سوی خداوند متعال است.(النکت و العیون؛ ج 1، لبنان، مؤسسه الکتب الثقافیه، (بی‏تا) ص 451، ذیل همان آیه).

به گزارش ایونا ، محمد حسین فضل اللَّه نیز گفته است : «آیه شریفه ، مهریه را ثمن و عوض ندانسته ؛ بلکه آن را «نحله» می‏خواند ؛ یعنی عطیه‏ای که انسان به کس دیگری بدون چشم داشت عوض ، می‏دهد… (تفسیر من وحی القرآن؛ ج 7، لبنان: دار الملاک، 1998، ص 69، ذیل همان آیه و ص 181، ذیل آیه 24 همان سوره..).

فخرالدین الرازی کلبی می‏گوید : «نحله» به معنای «عطیه» و «هبه» است… پس مهر یا عطیه از سوی زوج است ؛ چون وی در برابر آن چیزی به دست نمی‏آورد و آنچه را زوج مستحق است ، اباحه بضع است نه مالکیت آن، یا عطیه‏ای از سوی خداوند است؛ چون خداوند منافع نکاح را میان زوجین به طور مشترک قرار داده است ؛ اما زوج را مأمور به پرداخت هدیه‏ای به زوجه می‏نماید(التفسیر الکبیر؛ ج 9 ـ 10، لبنان: دار الکتب العلمیه، 1990، ص 147، ذیل همان آیه و نیز ر.ک به: مجمع البیان؛ ج 3 ـ 4، ذیل همان آیه..)

بنابراین از مجموع این دیدگاه‏های تفسیری ، به این نتیجه می‏رسیم که وجه پرداخت مهریه و جهت اعطای آن این است که مهریه باید به عنوان هدیه و پیشکش ، بدون توقع و چشم‏ داشت عوض ، به زن داده شود .

 

به عبارت دیگر مهریه یا «صداق» یک هبه ، کاملاً محض و بدون عوض است و شاید با همین ملاحظه است که قرآن مجید در ادامه آیه‏ی شریفه می‏فرماید: «فَإِن طِبْنَ لَکُمْ عَن شَیْ‏ءٍ مِنْهُ نَفْساً فَکُلُوهُ هَنِیئاً مَرِیئاً». یعنی اگر زنان بخشی از آن را از روی طیب نفس به شما برگردانند ، نوش جان و گوارای تان باد .

 

به گزارش ایونا ، از این تعبیر هم می‏توان فهمید که مهریه، «هبه» غیر معوض است و الّا با برگرداندن تمام یا قسمتی از آن ، به همان نسبت از عوض آن هم باید برگردانده شود ؛ پس از نظر قرآن مجید ، چیستی و ماهیت مهریه یا صداق را هبه و هدیه بودن محض تشکیل می‏دهد و جز آن، هیچ عنصر دیگری در آن دخیل نمی‏باشد ؛ البته یادآوری این نکته هم لازم است که در برخی آیات قرآن مجید ( نساء: 24 و 25 و مائده: 5.)

تعبیر به «اجور» جمع اجر یعنی مزد دیده می‏شود که ظاهر آن نشان می‏دهد نکاح یک معاوضه است و گویا در این معامله فقط جانب مرد منتفع می‏شود .

 

به عبارت روشن‏تر ، در یک نگاه گذرا و کلی از این دسته از آیات چنین فهمیده می‏شود که مرد ، زن را به منظور بهره‏برداری جنسی به خدمت می‏گیرد و از آنجا که هر خدمتکاری، مستحق مزد و اجرت است، زن نیز مستحق آن است .

 

پس اصلاً عقد نکاح ، مثل عقد اجاره است؛ و یک معامله محض که سود عاید از آن هم به جیب مرد می‏رود و برای زن جز چند ریال وجه نقد یا «وجه المعامله»چیز دیگری باقی نمی‏ماند .

 

لکن با دقت در آن در می‏یابیم که این تصور درست نمی‏باشد و آیات یاد شده مفید این معنا نیستند که مهر، عوض بضع است، بلکه هدیه‏ی نکاح و در واقع پاداش آن ارتباط عمیق و ریشه‏داری است که با پاسخ گفتن زن به اظهار محبت مرد ، پدید می‏آید . (محمد الصادقی؛ الفرقان فی تفسیر القرآن؛ ج‏4 ـ 5، قم: انتشارات فرهنگ اسلامی، 1408، ص 212.)