جواب سوالات خجالت آور که برای همه پیش می آیند!

جواب سوالات خجالت آور که برای همه پیش می آیند!
چرا دندان‌هایم سیاه است؟

مصرف زیاد قهوه، چای و نوشابه‌های سیاه رنگ باعث تیره شدن دندان ها می‌شود. سیگار کشیدن و مصرف برخی داروها نیز از دیگر دلایل تغییر رنگ دندان ها است. نخستین قدم برای داشتن دندان های سفید عبارت است از: مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای رفع مواد غذایی که بین دندان ها باقی مانده‌اند.

استفاده از ژل‌های مخصوص سفید کردن دندان‌ها که در داروخانه‌ها می‌فروشند نیز می‌تواند تا حدی زیادی به سفید شدن دندان‌ها کمک کند.

چرا موهای زائد داریم؟

این یک موضوع مخفی نیست که موهای اضافی برخی افراد، بین ابروهای‌شان، در امتداد لب بالا یا چانه رشد می‌کند. گاهی اوقات، این می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت پزشکی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد اما در اغلب موارد، آن را فقط به ژنتیک مرتبط می‌دانند. کندن موها، اپیلاسیون یا استفاده منظم از کرم داروی ازاله مو می‌تواند کمک کننده باشد. لیزر رفع موهای زائد و الکترولیز راه‌حل‌های طولانی مدت برای از بین بردن موهای زائد هستند.

چرا موهایم می‌ریزد؟

ریزش موها که بیشتر در میان مردان شایع است، امروزه به دغدغه‌ای بزرگ برای برخی بانوان نیز تبدیل شده است به طوری که طبق آمار، در ۴۰ سالگی، ۴۰ درصد زنان ریزش مو پیدا می‌کنند. بیشترین علل ریزش مو مربوط به مشکلات هورمونی مشکلات غده تیروئید، بارداری، مصرف داروی خاص و عدم تعادل هورمونی است.

ریزش موی شدید با محلول‌های موضعی برای تحریک رشد موها درمان می‌شود. برای درمان مشکلات هورمونی نیز قرص‌هایی توسط پزشک تجویز می‌شود که می‌تواند از ریزش بیش از حد موها جلوگیری کند.

چرا دهان من بوی بدی دارد؟

بارها شده است با وجود این که دندان خود را روزانه ۲ بار مسواک می‌زنیم و نخ دندان هم می‌کشیم اما باز هم از بوی بد دهان رنج می‌بریم. چه باید کرد؟ اگر با وجود همه مراقبت‌های بهداشتی هنوز هم دهان‌تان بوی بدی دارد، این بوی بد می‌تواند نشانه‌ای از بیماری دندان و لثه، بازگشت اسید معده به مری، خشکی دهان یا حتی سینوزیت و عفونت گلو باشد. در ضمن فراموش نکنید که خمیر دندان هیچ اثری در از بین بردن بوی پیاز و سیر ندارد، پس بهتر است از مصرف این غذاها دوری کنید. در ضمن بد نیست با دندانپزشک‌تان نیز در این مورد مشورت کنید.

چرا ناخن‌هایم خشک و شکننده هستند؟

قرار گرفتن بیش از حد دست‌ها در معرض آب یا مواد شیمیایی باعث شکننده شدن ناخن‌ها می‌شود. برای جلوگیری از شکننده و خشک شدن ناخن‌ها از کرم‌های مرطوب‌کننده و محافظت‌کننده ناخن استفاده کنید.

اگر ناخن شما زرد یا سفید و نیز شکاف‌دار و شکننده است، احتمال این که دچار عفونت قارچی شده باشید نیز وجود دارد.

استفاده از کرم‌های ضد قارچ برای از بین بردن دائمی قارچ‌ها مناسب نیستند، پس به نزد پزشک متخصص بروید تا وی برای شما داروی مربوطه را تجویز کند.

چرا پاهایم بو می‌دهند؟

باکتری‌هایی روی سطح پا هستند که بوی بد پاها را به وجود می‌آورند، بنابراین حتی اگر هر روز هم حمام بورید، باز هم بوی پاها وجود دارد. هنگامی که عرق پا با این باکتری‌ها مخلوط می‌شود، بوی بد پا استشمام می‌شود. برای از بین بردن بوی بد پا، به طور مداوم پاهای خود را خشک کنید و از پوشیدن کفش‌هایی که موجب شعرق‌ کردن پاها می‌شوند، خودداری کنید. جوراب‌های خود را هر روز بشویید و اگر کفش‌های‌تان بو دارد، از دئودورانت یا رفع‌کننده بوی بد پا استفاده کنید.

تیغ بهتر است یا موبر؟

زدن موها با تیغ بعد از یک مدت طولانی باعث می‌شود مو در زیر پوست رشد کند و پوست برآمده بر نظر برسد. اگر ترجیح می‌دهید برای از بین بردن موهای زائد از تیغ استفاده کنید، ابتدا یک دوش آب گرم بگیرید و از ژل مخصوص اصلاح یا تیغ استفاده کنید با این کار از ایجاد برآمدگی‌های پوستی در اثر تراشیدن مو جلوگیری می‌کنید. کرم‌های موبر و لیزردرمانی نیز جایگزین‌های خوبی برای تیغ هستند.
چرا زیاد عرق می‌کنیم؟

تعریق باعث خشک شدن بدن می‌شود. اگر در مواقعی عرق می‌کنید که اصلا انتظارش را ندارید، مثلا هنگامی که بسیار آرام و بدون استرس در یک جا نشسته‌اید، ممکن است دچار پرکاری تیروئید باشید این وضعیت باعث تعریق بیش از حد و آزاردهنده می‌شود و زیر بغل و کف دست‌ها و پاها رخ می‌دهد، برای همین حتما به متخصص غدد مراجعه کنید. تجویز ضد عرق‌ها، قرص‌ها یا حتی بوتاکس برای کم کردن میزان تعریق مناسب است.

چرا موهایم سفید می‌شود؟

اگر شما ۴۰ سال یا بیشتر سن دارید و نیمی از موهای‌تان زودتر از موعد مقرر سفید شده است می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که در برخی موارد، نشانه‌ای از بیماری تیروئید با اختلال رنگدانه است. اما در اغلب موارد، شما می‌توانید از پدر و مادر خود برای ژن خاکستری اولیه تشکر کنید. خوشبختانه، سفیدی زودرس به این معنا نیست که بدن شما در حال پیر شدن با سرعت بیشتر نسبت به دیگران است.