اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
برخی مواقع تکرار باعث میشود که انسان ها از عادت های گذشته خود فاصله بگیرند و دست به کارهای عجیب بزنند. در مورد ساختمان ها هم وضعیت مشابهی حاکم است. وقتی ساختمان های چهارگوش تکراری حوصله انسان ها را سر می برند، ساختمان هایی متولد میشوند که از تخیل و احساسات درونی و شاید آرزوها نشئت گرفته، که البته برخی از آن ها واقعا زاده ذهن مهندسان و هنرمندانی بسیار بزرگ بوده و هست.
 
به گزارش ایران ناز بعضی از این ساختمان ها به آثار هنری تبدیل شده اند و هر ساله تعداد بسیار زیادی گردشگر را به خود جذب می کنند. در این مطلب به تعدادی از این ساختمان های عجیب و غریب اشاره می کنیم:
1- کلیسای جامع برازیلیا، برزیل:
 
هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
 
ساخت این کلیسا از سال ۱۹۵۸ در پایتخت برزیل شروع شد و در سال ۱۹۷۰ به پایان رسید. این کلیسا بر روی ۱۶ ستون بتونی ایستاده است. ستون های این کلیسا با وزن ۹۰ تن به گونه ای طراحی شده اند که بیانگر دو دستی باشند که به سوی آسمان دراز شده! کف کلیسا حدود ۴ متر زیر زمین قرار دارد و به همین دلیل دیدن اطراف کلیسا امکان پذیر نیست.
 
اما از طریق شیشه پنجره ها که سطحی ناصاف و غیر صیقلی دارند می توان شکل تقریبی آسمانخراش هایی که با فاصله نسبتا زیادی از کلیسا قرار دارند را تشخیص داد. در این کلیسا بخش هایی که نور را از خود عبور می دهند از شیشه های دو لایه تشکیل شده اند و درست به اندازه ای نور را از خود عبور می دهند که داخل کلیسا محیطی با نور و گرمایی دلپذیر بوجود آید.

2- موزه هنرهای معاصر نیترو، برزیل:
 

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
 
این موزه در نیترو ریودوژانیرو و توسط اسکار نیمایر طراحی شده و ۱۶ متر ارتفاع دارد، در حالیکه قطر گنبد آن ۵۰ متر و ۳ طبقه است! این موزه که در بالای یک صخره قرار گرفته، بر روی استخری به مساحت ۸۱۷ مترمربع خودنمایی می کند.

3- اتمیم، بروکسل:
 

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
 
این بنای شگفت انگیز در حقیقت نمونه یک مولکول آهن است که حدود یک میلیارد بار بزرگتر شده است. این بنای بزرگ در یک بزرگراه به گونه ای طراحی شده که خودروها از زیر آن عبور می کنند. آندره واتر کین، مهندس مشهور بلژیکی به مناسبت جشن جهانی بروکسل این بنا را طراحی کرد. جشن جهانی بروکسل اولین جشنی بود که بعد از جنگ جهانی دوم برگزار شد. این بنای یادبود ۱۰۲ متر ارتفاع دارد و از ۹ طبقه تشکیل شده است.
 
جنس این ساختمان از فولاد و قطر هر کدام از کره هایی که در ۸ راس این ساختار مکعب قرار گرفته اند ۱۸ متر است. داخل آنها تالارهایی به منظور نمایشگاه و مکان های عمومی دیگر ساخته شده. در کره بالایی رستورانی قرار دارد که افرادی که در آن غذا می خورند می توانند منظره ای کامل از شهر بروکسل تماشا کنند.
 
میله هایی که کره ها را به هم وصل می کنند، پله های برقی سرپوشیده ای هستند که کمک می کنند بازدیدکننده ها از کره ای به کره ی دیگر بروند. اتمیم ساختمانی است که قرار بود فقط ۶ ماه به نمایش درآید اما خیلی زود به نماد جشن جهانی و همچنین نمادی از هنر معماری مدرن بروکسل تبدیل گردید. بعد ۵۰ سال این بنا همچنان به شکل اولیه خود باقی مانده است.

4- کتابخانه شهر کانزاس سیتی، آمریکا:
 

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
 
به جرات می توان این کتابخانه را عجیب ترین کتابخانه دنیا دانست. فرض کنید در خیابان در حال حرکت هستید و چشمتان به تعداد زیادی کتاب عظیم در طرح ها و رنگ های مختلف می افتد که کنار خیابان قرار گرفته اند! نام کتاب و نویسنده نیز روی کتاب ها نوشته شده است. مسئله فقط این است که کتاب ها در سایز و اندازه یک ساختمان دو طبقه هستند. این ساختمان منحصر بفرد سال ۱۸۷۳ ساخته شده ولی تغییرات اصلی بعدها در این کتابخانه اعمال شد و نمای آن به این شکل درآمد.

5- سکونتگاه ۶۷، کانادا:
 

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
 
این ساختمان از تعداد زیادی مکعب تشکیل شده که بطور نامظم به هم متصل شده اند. در حقیقت این مکعب ها نماد و نشانه ای از پایداری و استقامت هستند. در این نشانه های رمزآلود مکعب ها معنایی عرفانی نیز نهفته است که می توان گفت مکعب نمادی از خرد، درستی، کمال اخلاقی در تمدن انسانی است. سکونتگاه ۶۷ در مونترال عجیب ترین و شگفت انگیزترین ساختمان ساخته شده است. سکونتگاه ۶۷ از ۳۵۴ شکل یکسان بتونی در ۱۲ طبقه با اندازه های مختلف و بطور نامنظم ساخته شده است.

6- خانه های مکعبی، هلند:
 

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
 
این بنا خانه های مکعب شکلی هستند که توسط معمار معروف پیت بلوم در سال ۱۹۸۴ ساخته شده اند. خانه ها با زاویه ۴۵ درجه ساخته شده و تعداد آن ها ۳۹ عدد است. هر آپارتمان حدود ۱۰۰ متر مربع بوده و یک چهارم فضای خانه بدلیل نوع معماری مکعبی غیرقابل استفاده است.
 
خانه های مکعب شکل کوبوس هونینگن بر اساس مفهوم زندگی شهری در ارتفاع ساخته شده. مسکن با تراکم بالا با استفاده از فضای کم بر روس سطح زمین! طراحی آنها نشان دهنده یک دهکده در داخل یک شهر است، هر یک از این خانه ها نشان دهنده یک درخت و تمام خانه ها با هم یک جنگل را نمایش می دهند.

7- ساختمان رقصنده، پراگ، جمهوری چک:
 

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
 
معماری منحصربفرد در پراگ هر سال تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می کند و سال هاست که زبانرد عام و خاص است. این خانه منحصر بفرد توسط شرکت فرنگری خلق شد. ساخت این بنا از سال ۱۹۹۲ شروع شد و در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط رئیس جمهوری وقت کشور افتتاح شد.

8- خانه کج، سوپوت، لهستان:
 

هشت ساختمان بسیار عجیب و جالب جهان! (+تصاویر)
 
خانه کج، خانه ای با نمای کج و کوله در لهستان است. شرکت معماری زوتیسکی زالسکی این بنا را با تاثیر گرفتن از معماری اسپانیایی طراحی کرد. به گفته یکی از طراحان، در این ساختمان او سعی کرده ساختمان را بصورت یک اژدها طراحی کند، البته این حاصل رنگ های بکار رفته در این ساختمان است. این ساختمان در حال حاضر به عنوان یک مرکز خرید همراه با کافه ها و رستوران های معتبر است.
 
مساحت آن نزدیک به ۴۰۰۰ مترمربع بوده و بخشی از مرکز خریدی بنام رزیدنت است. نمای شب این ساختمان در حالیکه چراغ ها روشن هستند بسیار وهم آلود و خیالی به نظر می رسد و تا کنون توریست های زیادی را به لهستان کشانده.