اینستاگرام مجله تفریحی ایران ناز,اینستاگرام,اینستاگرام ایران ناز

این دو گیاه نجات دهنده را بشناسید (عکس)

این دو گیاه نجات دهنده را بشناسید (عکس)
به گزارش ایران ناز: آیا می دانستید که بیش از 4 هزار و 500 گونه سیب زمینی در جهان وجود دارد؟ همچنین، حداقل بیش از هزار گونه گیاه فلفل، 7 هزار و 500 گونه مختلف گوجه فرنگی و 7 هزار و 500 گونه مختلف سیب در سراسر جهان وجود دارند. با این وجود، تنوع باورنکردنی حیات گیاهی سیاره زمین در حال نابودی است. بنابر گزارش فائو، در حال حاضر، حدود 75 درصد از منابع ژنتیکی گیاهی سیاره زمین منقرض شده اند. افزون بر این، انتظار می رود یک سوم دیگر از تنوع زیستی موجود تا سال 2050 از بین برود. بی تردید، این مشکل کوچکی محسوب نمی شود.

متاسفانه، اکثر سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی در زمینه کشت مواد غذایی مانند گندم، برنج و ذرت به جای مواد غذایی مغذی تر صورت می گیرد و این تمرکز پیامدهای ویرانگری به همراه داشته است. نرخ چاقی طی 30 سال گذشته دو برابر شده است. خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با رژیم غذایی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری های قلبی نیز در کشورهای صنعتی و در حال توسعه روندی افزایشی را دنبال می کند. این در شرایطی است که بسیاری از محصولات بومی می توانند از نظر زیست محیطی پایدار بوده، امنیت غذایی را بهبود بخشیده، به جلوگیری از سوء تغذیه کمک کرده و افزایش درآمدها را موجب شوند.

به عنوان مثال، "اینست" که یکی از گیاهان بومی آفریقا محسوب می شود به تغذیه حدود 10 میلیون نفر در اتیوپی و اریتره کمک کرده است. هزاران نوع محصول بومی دیگر وجود دارند که ممکن است تاکنون نام آنها را نیز نشنیده باشید. در ادامه برخی از این محصولات غذایی که به ادامه زندگی مردم در نقاط مختلف جهان کمک کرده اند را معرفی می کنیم.

گل تاج خروس

گل تاج خروس از رشدی سریع در زمین های پست و مرطوب آفریقا برخوردار بوده و به طور معمول در توگو، گینه، بنین و سیرالئون مصرف می شود. این گیاه برگدار با آب و هوای گرم سازگار بوده و منبع غنی از پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و روی است.

 
این دو گیاه نجات دهنده را بشناسید (عکس)

دانه بونیا

دانه بونیا در فرهنگ بومیان استرالیا همواره به عنوان یک ماده غذایی برجسته مطرح بوده است. این گیاه از نظر ظاهری و مزه شبیه به شاه بلوط است.

 
این دو گیاه نجات دهنده را بشناسید (عکس)