برای رفتن به برزیل چقدر پول باید هزینه کنیم؟

برای رفتن به برزیل چقدر پول باید هزینه کنیم؟
شهاب الدین عزیزی خادم، اکنون یکی از چهره های مهم فدراسیون فوتبال محسوب می شود. این عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال که چندهفته ای است حکم مشاور عالی اجرایی رییس فدراسیون را هم دریافت کرده پیگیر امور مهم تیم ملی است. عزیزی خادم در بازی های مقدماتی هم حضور فعالی برای کمک به تیم ملی داشت و با رایزنی او هواپیمای «چارتر» در اختیار تیم ملی قرار گرفت. هم اکنون هم عزیزی خادم که رابطه مطلوبی با دولت تدبیر و امید دارد به دنبال این است که زمینه ای ایجاد کند تا دولت مشکلات مالی تیم ملی را حل کند. او درباره مشکلات مالی فدراسیون فوتبال و راه عبور از این مشکلات توضیح داده است.

تیم ملی فوتبال ایران در آستانه جام جهانی با مشکلاتی روبه رو است که به نظر می رسد مشکل مالی بیشترین ضربه را به آماده سازی تیم ملی زده است؟

بله، همانطور که شما می گویید، تیم ملی مشکلاتی دارد، اما به طور قطع مشکل مالی از بقیه مسایل بیشتر تیم ملی را اذیت می کند.

شما به عنوان عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال و مشاورعالی اجرایی تیم ملی، چه پیشنهادی برای حل این مشکل دارید؟

ما ابتدا به دنبال جذب اسپانسر بودیم و بالاخره با یک اسپانسر هم به توافق رسیدیم و قرار بر این بود که تامین کننده مالی ما تا جام جهانی باشد، اما این اسپانسر نتوانست به تعهدات خود عمل کند و تنها یک قسط حدودا یک میلیاردی را پرداخت کرد. بر اساس قرارداد، آنها متعهد شده بودند که 15 میلیارد به فدراسیون پول بدهند، اما هیچ گاه قسط دوم را ندادند و چندبار زمان برای خود خریدند و به نوعی با مدیریت زمان در حال گذراندن زمان بودند. البته آنها هم یکسری مشکلات خاص خودشان را داشتند که به فدراسیون مربوط نمی شد. به هرحال در بهترین زمان یا به قولی«بره کشون» فدراسیون فوتبال، آنها بدترین ضربه را به فدراسیون زدند.

مشکل کجاست که تیم ملی که در جام جهانی حضور دارد با این مشکلات زیاد مالی روبه رو است؟

تغییر دولت و تنفیذ آقای دکتر روحانی که سه ماه بعد از صعود تیم صورت گرفت، باعث شد تا ما زمانی را از دست بدهیم، بعد از آن طولانی شدن انتخاب وزیر ورزش دومین دلیل به وجودآمدن این مشکلات بود. دلیل سوم تقصیر خودمان بود که زمان را بیهوده از دست دادیم. البته یک ایراد دیگر هم به دولت قبلی برمی گشت که تنها به ما وعده می دادند و همه چیز تنها روی کاغذ بود و هیچ گاه عملیاتی نمی شد.

یکی از انتقادهایی که به دولت قبلی می شد این بود که به جای اینکه بودجه فدراسیون را تامین کنند به بازیکنان پاداش های بیش از اندازه می دادند و هیچ نسبتی بین وضعیت اقتصادی جامعه و ورزشکاران برقرار نبود؟

اینکه بازیکنان کار بسیار بزرگی انجام دادند بر هیچ فردی پوشیده نیست و تقدیر از آنها کار درستی بود، اما من هم قبول دارم که باید بین پاداش ها و وضعیت جامعه تعادل درستی برقرار باشد. ضمن اینکه باید پاداش ها به تمامی بازیکنانی که در مقدماتی جام جهانی کمک کردند، مانند دژاگه، رحمتی و کریمی داده می شد، نه تنها به بازیکنانی که در سه بازی آخر همراه تیم بودند. باید یک نظام پاداش درستی برقرار باشد و به صورت دلخواه پاداش به بازیکنان داده نشود.

در حال حاضر با نبود اسپانسر چه باید کرد؟

روز دوشنبه بعد از پیروزی دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری در حالی که دنیا در شوک بود و جامعه ایران در شادی و شعف بود، دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور منتخب در اوج تراکم کاری با بعضی از ملی پوشان از جمله جواد نکونام تلفنی صحبت کردند تا آنها با آمادگی روحی خوبی روانه بازی با کره جنوبی شوند، این نشان می دهد ورزش برای جناب روحانی مهم است، نمی توانم بگویم در اولویت است، اما اهمیت زیادی برای تیم قایل است. حتی در بازگشت از ضیافت شامی که برای بازیکنان در نظر گرفته شده بود از آنها حمایت کرد. در حال حاضر ما محتاج کمک دولت هستیم.

یعنی از پیداکردن اسپانسر ناامید شدید؟

بله باید واقع بین باشیم، ما بهترین زمان را از دست دادیم و زمان کوتاه است و نیازمند عمل هستیم. در جام جهانی 1998 فرانسه برای کمک به تیم ملی همه آمده بودند؛ از دولت تا سازمان های مردم نهاد و کمک کردند تیم ملی در جام جهانی حضور موفقی داشته باشد. در جام جهانی 2006 هم که زمان ریاست دکتر دادکان بود، شرکت ایرانول وظیفه حمایت از تیم ملی را برعهده داشت. در حال حاضر با توجه به نبود اسپانسر به دلیل مشکلات اقتصادی کشور، دولت می تواند کمک کند. ما در این زمینه دو جلسه هم با وزیر برگزار کردیم. ما احتیاج به یک عزم و باور ملی داریم تا از این مرحله سخت عبور کنیم. دولت دکتر روحانی می تواند کمک بزرگی در این زمینه برای ما باشد. وقتی توجه دکتر روحانی به تیم ملی را می بینیم و از طرف دیگر خوشحالی مردم برای صعود به جام جهانی را مشاهده می کنیم، می توانیم امیدوار باشیم دولت با کمک به فدراسیون فوتبال یک ملت را خوشحال کند.

هزینه های تیم ملی تا جام جهانی چقدر است؟

ما برای تمامی اردوها و بازی های تدارکاتی و حضور در برزیل 20 میلیاردتومان پول می خواهیم. در سایر کشورها هم این دولت است که حمایت مالی از تیم ملی می کند، چون تیم ملی ها اکثرا بدون اسپانسر هستند. فدراسیون فوتبال ایران 18 تیم ملی دارد که برای حفظ و تقویت آنها باید دولت حمایت کند. خیلی وقت ها ما را با کشورهای کره جنوبی و ژاپن مقایسه می کنند که به نظرم کاملا اشتباه است. نه از نظر فرهنگی و نه از نظر سیاسی این کشورها شبیه ما نیستند، آنها مانند دو ایالت آمریکا هستند که اگر رفتارهای سیاسی آنها را تحلیل محتوا کنیم هم به این نتایج می رسیم. در این کشورها فدراسیون فوتبال 800 تا 900میلیون دلار بودجه در اختیار دارند و مقایسه کردن آنها با ما یک اشتباه بزرگ است.

ما چقدر پول بلوکه شده داریم؟

هشت میلیون دلار پاداش حضور در جام جهانی و 1/5 میلیون دلار هزینه آمادگی. اگر این پول ها به فدراسیون برسد ما مشکلی نخواهیم داشت، اما در حال حاضر پولی در فدراسیون وجود ندارد و این در شأن فوتبالی که به جام جهانی رفته، در رنکینگ فیفا تیم اول آسیا است و از حمایت میلیون ها ایرانی برخوردار بوده نیست که برای حضور در جام جهانی گدایی کند.

 
در کشوری مانند آلمان شرکت مرسدس بنز از تیم ملی آلمان حمایت می کند در حالی که نه مرسدس بنز با آن فروش های هنگفت نیازی به تیم ملی آلمان دارد و نه تیم ملی آلمان به آنها. ما در ایران هم باید همین کار را صورت دهیم، همان گونه که در سال 2006 این اتفاق افتاد و ایرانول آمد، حالا هم یک کارخانه بزرگ می تواند به تیم ملی کمک کند و اسپانسر ما باشد، شاید از این طریق به آنها سودی نرسد، اما به طور قطع ضرر هم نخواهند کرد.

چرا در زمان صفایی فراهانی با مشکلی در این زمینه مواجه نبودیم و بدون پول دولت فدراسیون فوتبال می چرخید؟

صفایی فراهانی کارهای بزرگی برای این فوتبال انجام داده، هرچند تیم ملی در زمان ایشان به جام جهانی نرفته است، اما کارهای او به قدری بزرگ بود که نام او در فوتبال ایران ماندگار شده است. به نظرم به دلیل نگاه موقتی که در فوتبال ایران وجود دارد، شاهد هستیم که هیچ کار اساسی ای صورت نمی گیرد و برای همین هم همیشه فوتبال با مشکلات مالی روبه رو است. من با پنج سال قبل از خودم در زمان کفاشیان کاری ندارم و تنها در مورد این دوسال می توانم اظهارنظر کنم. باید این مشکل ریشه ای حل شود. یک اسپانسر قوی پیدا شود و تا چند سال مبلغ قابل توجهی به فدراسیون کمک کند.

مشکلات دیگر هم در راه آماده سازی تیم ملی وجود دارد؟

بله، متاسفانه لیگ ایران کیفیت لازم را ندارد و برای همین کی روش در بیرون از کشور به دنبال بازیکن است که بتوانند به تیم ملی کمک کنند. لیگ ایران کیفیت و پویایی لازم را ندارد و او از لیگ قطع امید کرده است. فوتبال استانداردهای لازم را ندارد و برای اینکه تیم ملی در جام جهانی فراتر از فوتبال حال حاضر لیگ که در جریان است بازی کند، احتیاج به عزم ملی دارد. باید در این زمینه همه ارکان فوتبال کمک کنند تا تیم ملی بتواند موفق شود.

 
ما در جام جهانی احتیاج به ویترین خیلی خوبی داریم که تنها در سایه همکاری بین باشگاه ها و تیم ملی به وجود می آید. مشکل ملی پوشانی که تیم هایشان در لیگ قهرمانان آسیا هستند را می توان با همکاری و همفکری حل کرد. در حال حاضر تنها مشکل اصلی استقلال است که چهار یا پنج بازیکن تاثیر گذار دارد. ما در این زمینه با آقای گودرزی وزیر ورزش صحبت کردیم، با توجه به اینکه ایشان رییس مجمع باشگاه استقلال و پرسپولیس است، می تواند در این زمینه به ما کمک ویژه ای کند.